امروز : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 22
۱۱:۲۷
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106574
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، پنجاه و سومین جلسه شعرآورد تبریز، محملی بود برای صحبت درباره میراث ادبی به یادگار مانده از شادروان سیمین ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، پنجاه و سومین جلسه شعرآورد تبریز، محملی بود برای صحبت درباره میراث ادبی به یادگار مانده از شادروان سیمین بهبهانی. رضا شیبانی، دبیر شعرآورد، در آغاز جلسه با آرزوی آمرزش و آرامش ابدی برای سیمین بهبهانی گفت: سیمین از نقاط عطف غزل معاصر است که شاعران جوان، برای درک سیر نوگرایی غزل، باید مطالعه ای جدی روی عناصر مختلف شعر او داشته باشند.

وی افزود: شعر سیمین بهبهانی بخصوص از این جهت که وی به برداشتی جدید و منحصر بفرد از قالب‌های کلاسیک همچون غزل رسیده بود، حائز اهمیتی شگرف است و سیمین مستقیم و غیر مستقیم از تاثیر گذاران سیر نوگرایی غزل امروز فارسی بود.
این شاعر جوان به ارادت متقابل هنری میان شهریار و سیمین اشاره کرد و گفت: در سال‌های دهه سی و چهل، برخی منتقدین بی ریشه، شاعران جریان اصیل ادبی همچون استاد شهریار را آماج حملات شبه روشنفکری قرار داده بودند که سیمین به دفاع از شهریار بر می‌خیزد و شهریار نیز قصیده‌ای زیبا به سیمین تقدیم می‌کند:

بنازم نعره همسنگرم را

که در هم کوفت دیوار و درم را

به غیظی زد نهیبم بر سر خاک

که از جا کند سنگ مقبرم را

چنان آسیمه برجستم که در گور

به سنگ سینه کوبیدم سرم را

ولی برخواستم با آن دم صور

که بر پا داشت شور محشرم را

من او را دخت خردی دیده بودم

کنون مهدی است ماه و اخترم را

من از وی دختری می‌داشتم چشم

ولی او باخت نقش مادرم را ...

دبیر شعرآورد با انتقاد از غائله‌هایی که بلافاصله بعد از مرگ هنرمندان بزرگ میان اهالی فرهنگ در می‌گیرد گفت: عادت داریم تا کسی می‌میرد از خبر مرگ او فرصتی می‌سازیم برای تسویه حساب‌های شخصی با همدیگر.

شیبانی گفت: در نظام اخلاقی تشیع، موظفیم فرد درگذشته را گرامی‌ بداریم و برایش طلب آمرزش کنیم .من هم با طیف فکری سیمین هزار فرسنگ اختلاف دارم. اما اخلاقی نمی‌دانم که هنگامه درگذشت فردی را به فرصتی برای کوبیدن او تبدیل کنیم.

وی همچنین با اشاره به گروه دیگری نیز که سیمین را وجه المعامله اهداف سیاسی کرده،اند اظهار داشت: این دسته هم غیراخلاقی و موذی هستند. بهتر است اگر اختلاف و عقده و کینه ای با دیگران دارند، لااقل از نام و روح این مرحومه که در این روزها بیش از همه نیازمند آرامش و طلب غفران الهی است، مایه نگذارند و اهداف سیاسی و مرموز خود را از طرق دیگری پیگیری کنند.

شیبانی تصریح کرد: به بهانه دفاع از سیمین بهبهانی، بدترین عقده گشایی‌ها بر علیه بعضی افراد انجام می‌شود و فحاشی‌هایی صورت می‌گیرد که شایسته فضای ادبی کشور نیست. شاهدیم نفرت و انتقام در ادبیات بعضی شبه ادبیاتی‌ها موج می‌زند و من از خواندن بعضی پست‌های فیس بوکی شرمنده و خجالت زده می‌شوم.

دبیر شعرآورد تبریز، خطاب به شاعران شعرآورد نیز گفت: وارد این دعواها نشوید و از هیچ کدام از طرفین درگیری جانبداری نکنید. در شرایط فعلی بهترین کار، نثار فاتحه به روح شادروان سیمین بهبهانی و مطالعه میراث ادبی برجای مانده از او و گذشتن از کنار حاشیه‌ها و مسایل سیاسی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها