امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106585
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران؛ به مناسبت سالگرد اشغال ایران از سوی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران؛ به مناسبت سالگرد اشغال ایران از سوی نیروهای متفقین موسسه به انتشار اسناد و عکس های تاریخی مرتبط با این دوران اقدام کرده است.

کشورمان به دلیل برخورداری از موقعیت جغرافیایی ویژه خود همواره مورد توجه و تجاوز کشورهای مختلفی نظیر روسیه، انگلستان و عثمانی بود.

در زمان حکومت پهلوی نیز پس از وقوع جنگ جهانی دوم با وجود اعلام بیطرفی ایران در سوم شهریور 1320 نیروهای متفقین به اشغال ایران پرداختند. 

اسناد موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران بر نحوه اشغال خاک ایران توسط دولت‌های انگلیس و روسیه با هدف دستیابی به خاک هندوستان و تحت نفوذ قرار دادن آن کشور از طریق عبور از مرز ایران و تصرف نقاطی از خاک ایران در نواحی مرزی مانند مرو، هرات، سیستان و بلوچستان و تقسیم خاک ایران به دو منطقه سیاسی و نفوذی شمالی و جنوبی را نشان می دهد. همچنین گزارشهایی از چگونگی اشغال ایران توسط نیروهای متفقین وجود دارد که سبب بروز خساراتی فراوان از جمله قحطی، گرانی، ناامنی و خرابی عمارات و کارخانه‌ها کشور شد.

برای دیدن عکسهای نایاب تاریخی این دوره و همچنین مطالعه اسناد مذکور کافی است تا به نشانی اینترنتی http://www.iichs.org/ سری بزنید و اشغال ایران در شهریور 1320 را مورد مطالعه قرار دهید.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها