امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۷:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106592
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۴۶
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از ساری، با توجه به اینکه پنجم شهریورماه به عنوان روز داروساز نامگذاری شده‌است و نقش مهم ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از ساری، با توجه به اینکه پنجم شهریورماه به عنوان روز داروساز نامگذاری شده‌است و نقش مهم داروسازان در نظام سلامت، پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت‌وگویی با ابراهیم صالحی‌ دانشیار داروسازی بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ترتیب داده که ماحصل این گفت‌گو در پی می‌آید:

فارس: جایگاه و نقش داروساز در نظام سلامت به چه صورت است؟

داروسازان در نظام سلامت نقش مهم و تاثیرگذاری دارند که طی یکی دو ماه اخیر با چالش‌هایی مواجه شده‌اند. داروساز یکی از اجزای اصلی نظام سلامت است و با توجه به سوابق تحصیلی می‌تواند در زمینه داروها و کاربرد منطقی آن بسیار موثر باشند.

فارس: با توجه به نقش محوری داروسازان در نظام سلامت، سیاست دانشکده‌های داروسازی بر چه اصولی استوار است؟

در سال‌های اخیر سیاست کلی دانشکده‌های داروسازی این است که داروساز علاوه بر ارائه دارو خدمات مشاوره درباره مصرف منطقی داروها ارائه کند.

فارس: شاخص مصرف دارو در کشور ما به چه صورت است؟

شاخص‌های مصرف دارو در کشور ما منطقی نیست و میزان مصرف دارو از جمله انواع آنتی‌بیوتیک‌ و داروهای تزریقی بسیار بالاست. حدود 45 درصد مصرف دارو در کشور از نوع تزریقی و آنتی‌بیوتیک‌هاست و حدود 27 درصد نسخ پزشکان عمومی حاوی داروهای کورتونی است که شاخص مطلوبی نیست.

فارس: با توجه به اینکه برخی از افراد داروها را به صورت خودسرانه و بدون مشورت پزشک مصرف می‌کنند، نظر شما در این زمینه چیست؟

باید به شدت از مصرف خودسرانه داروها پرهیز شود، به دلیل اینکه ممکن است این کار عوارضی را برای افراد به دنبال داشته ‌باشد. هر چه میزان ارتباط داروساز و افراد جامعه بهتر باشد، داروها به صورت منطقی‌تر مصرف می‌شود.

فارس: منظور شما از مصرف منطقی داروها چیست؟

مصرف منطقی دارو لزوماً به معنای افزایش یا مصرف بی‌رویه دارو نیست. در برخی از بیماری‌ها از جمله فشار خون و دیابت باید دارو به اندازه کافی مصرف شود یعنی افرادی که به این بیماری‌ها مبتلا هستند، نیاز دارند داروها را مصرف کنند، چراکه در صورت قطع مصرف ممکن است دچار عوارض مختلفی شوند.

فارس: ارتباط مطلوب بین بیمار و داروساز چه تاثیری دارد؟

با توجه به اینکه داروساز شناخت بهتری از داروها و مصرف آن دارد، بهتر است ارتباط خوبی بین داروساز و بیمار برقرار باشد.

فارس: نکته آخر؟

 فاصله میان مصرف داروها و تداخلات دارویی نیز از جمله مسائلی است که داروساز در اختیار افراد قرار می‌دهد و نظر خود را ارائه می‌کند. با توجه به حضور دکتر داروساز در تمامی داروخانه‌ها، بیماران به ارزش علمی افراد توجه داشته‌باشند. داروسازان به عنوان مسئول فنی داروخانه می‌توانند در بحث دارویی آموزش‌های خوبی در زمینه انواع داروها و مصرف آن به بیماران ارائه دهند.

==============
گفت‌وگو از: زهرا طاهری
==============

انتهای پیام/86003/گ30/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها