امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106600
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۴۸
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز دوم پانزدهمین اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز دوم پانزدهمین اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور با شعار «نسبت فرهنگ و اقتصاد در تمدن نوین اسلامی» با حضور بیش از هزار استاد بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد مقدس برگزار شد.

* دانش و دانایی بدون دین و ایمان ما را با سعادتمندی نخواهد رساند

در ابتدای این مراسم محمدباقر قالیباف شهردار تهران ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و هفته دولت اظهار داشت: موضوعاتی از جمله اقتصاد، فرهنگ و مدیریت جهادی هر کدام به تنهایی دنیایی از بحث هستند اما در اینجا آنچه که من از 35 سال فعالیت و کار و تجربه‌ای که به دست آوردم مطالبی را برایتان بیان می‌کنم.

شهردار تهران در ادامه خاطرنشان کرد: همه ما می‌دانیم که کارنامه موفقی از اقتصاد و فرهنگ در مجموعه کارکردهای اجرایی‌مان در نظام اسلامی نداریم که مقام معظم رهبری نیز به این موضوع اشاره کردند.

وی افزود: آنچه که اساسی‌ترین عنصر نه‌تنها برای انقلاب اسلامی بلکه برای پیامبر نیز بوده است فرهنگ بوده است فرهنگی که پیامبر به وسیله آن مکه را فتح کردند و اسلام را با آن توسعه دادند.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی مشاهده می‌کنیم که در گذشته تمدن اسلامی در مسیر درستی قرار گرفته بود و پیروزی‌ها و توسعه‌های اسلام را نیز مشاهده می‌کنیم همه آنها ریشه در فرهنگ اسلامی دارد. آنچه که مشخص است این است که ما زمانی توانستیم در تمدن‌سازی موفق باشیم و آن هم به این خاطر است که دانش را در کنار دین و ایمان قرار دادیم چراکه دانش و دانایی بدون دین و ایمان ما را با سعادتمندی نخواهد رساند.

محمدباقر قالیباف با بیان اینکه در کنار دانش و دانایی در بستر دین و ایمان عنصر دیگری نیز نیاز است گفت: آن عنصر خلاقیت است موضوعی که کمتر به آن توجه داشته‌ایم البته خلاقیت زمانی اتفاق می‌افتد که در جامعه آزادی اندیشه وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: چرا ما از بعضی از رهنمودهای مقام معظم رهبری غفلت می‌کنیم و یا برخورد سطحی و کوتاه به این موضوع داریم ما باید فردای قیامت در این‌خصوص پاسخگو باشیم.

شهردار تهران با بیان اینکه ما نیازمندیم در دانشگاه‌ها به عنصر خلاقیت توجه شود، گفت: کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها باید از بحث‌های سطحی و زودگذر به موضوعات عمیق توجه کند تا نشاط در دانشگاه‌ها به وجود بیاید.

قالیباف در ادامه بیان داشت: اگر به دانش و دانایی در بستر دین و ایمان و به عنصر خلاقیت در بستر آزادی اندیشه توجه داشته باشیم می‌توانیم مسیر سعادت را طی کنیم.

* با تفکیک جنسیتی مخالفم 

وی با بیان اینکه من با تفکیک جنسیتی مخالف هستم، گفت: متاسفانه برخی عنوان کرده‌اند که قالیباف بعد از انتخابات مسئله تفکیک جنسیتی را مطرح کرده است در حالیکه من با این مسئله مخالف هستم.

محمدباقر قالیباف در ادامه سخنان خود با بیان اینکه مقام معظم رهبری زمانی که در حوزه تمدن اسلامی سخن می‌گویند آن را به 5 مقطع تقسیم می‌کنند، گفت: این مقاطع شامل انقلاب اسلامی، تشکیل نظام اسلامی، تشکیل دولت، ساختن کشور اسلامی و در آخر تشکیل دنیای اسلامی است.

وی در ادامه افزود: انقلاب اسلامی و نظام اسلامی گام‌هایی است که به نظر می‌رسد ما برداشته‌ایم اما در تشکیل یک دولت اسلامی که شرایط دولت اسلامی را داشته باشد موفق نبودیم.

شهردار تهران تصریح کرد: ما در تمام سال‌های بعد از انقلاب شاهد روی کار آمدن دولت‌ها با سلایق مختلف بودیم که برآیند ‌آن نشان می‌دهد برنامه موفقی نداشتند و یک دولت اسلامی کامل شکل نگرفته است.

وی در ادامه با بیان اینکه جوهره نظام اسلامی رشد و تعالی است که اساس آن را فرهنگ تشکیل می‌دهد، گفت: این در حالی است که ما گاهی اوقات به این مبحث توجه کافی نکردیم.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: از زمانی که به شهرداری تهران رفتم آن را از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی تبدیل کردم و سبک زندگی را از همان مقطع مطرح کردم که در آن زمان افرادی به من می‌گفتند که سبک زندگی مربوط به فرهنگ غربی است. اما ثابت کردم که سبک زندگی مهمترین موضوع در تمدن‌سازی است.

قالیباف با بیان اینکه من با تفکیک جنسیتی مخالف هستم، گفت: اما متأسفانه برخی گفتند که قالیباف بعد از انتخابات درباره تفکیک جنسیتی صحبت می‌کند که تمام این موارد کذب است.

وی افزود: من زمانی در نماز جمعه گفتم که ما وقتی پارک بانوان و موضوع مد و لباس را اجرا کردیم با همان نگاه سبک زندگی بوده است و وقتی عده‌ای نیز اغراق کردند که قالیباف گفته منشی زن نباید داشته باشیم اما من می‌گویم که ما نان به نرخ روز نمی‌خوریم و باید حرمت بانوان را نگه داریم.

*10 درصد مدیریت در شهرداری باید به بانوان اختصاص یابد

شهردار تهران تصریح کرد: من در فروردین 85 ابلاغ کردم که 10 درصد مدیریت در شهرداری باید به بانوان اختصاص یابد و گفتم که از به کارگیری بانوان در شغل منشی مخالفم که آن نیز بر اساس سبک زندگی بوده است.

قالیباف در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه سبک زندگی یک رفتار سطحی نیست، گفت: سال‌هایی که از طرف مقام معظم رهبری نامگذاری می‌شد در همین سبک زندگی معنا می‌شد که ما از این موضوع غفلت کردیم و باید به سمتی برویم که یک الگو در سبک زندگی در دولت اسلامی شکل دهیم.

وی افزود: برای الگوسازی نیازمند دو عنصر مردم، مولد بودن و نه مقلد بودن هستیم چرا که هر برنامه‌ریزی اگر منبع اصلی آن مردم نباشند محکوم به شکست است همچنین در حوزه تمدن اسلامی مولد بودن موضوعیت دارد نه مقلد بودن. ما برای حل چالش اقتصاد فرهنگ باید مولد باشیم و باید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت تولید کنیم و بدین خاطر در فرهنگ و اقتصاد موفق نیستیم که رابطه این 4 عنصر را ناعادلانه، ناشیانه و غیربرنامه‌ریزی شده و گاهاً مفسدانه تنظیم کرده‌ایم.

شهردار تهران در ادامه تصریح کرد: بدی رابطه قدرت و ثروت زمانی است که از مسیر درست اتفاق نیفتد و بنده معتقدم برای تمدن اسلامی معرفت و منزلت در کنار قدرت و ثروت نیاز است. امروز وقتی ثروت می‌خواهد به منزلت تبدیل شود ماشین 5 میلیاردی خریداری می‌شود که این انجام دادن الگوی مصرف به بدترین شکل است ما باید راه تبدیل شدن ثروت به منزلت را به مردم نشان دهیم.

قالیباف تأکید کرد: اگر احسان یکی از کاتالیزورهایی است که می‌تواند ثروت را به منزلت تبدیل کند چرا ما از آن غفلت می‌کنیم، چرا رابطه بین معرفت و ثروت را برقرار نمی‌کنیم. تأکید مقام معظم رهبری بر توسعه علم و دانش و شرکت‌های دانش‌بنیان بدین معنی است که چگونه معرفت را به ثروت تبدیل کنیم. حال ما در این موضوع به سمت تقلید رفته‌ایم نه به سمت تولید و دانشگاه‌های ما نیز از این مبحث فاصله زیادی دارند.

شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه تشکیل یک دولت اسلامی فقط رأی دادن نیست، گفت: اگر مواردی را که در خصوص قدرت و ثروت و معرفت و منزلت را درست تبیین کنیم هر که وارد دولت شود باید از همین مسیر حرکت کند که اگر این چرخه درست انجام شود امنیت، سلامت و معنویت دستاوردهای آن خواهد بود.

محمدباقر قالیباف در ادامه با بیان اینکه برای تمدن‌سازی 4 لایه وجود دارد، گفت: لایه اول که متعلق به رهبری است و از جمله آن وظایف هدفگذاری، اعتمادسازی، ایجاد انگیزه، سیاست‌گذاری و دشمن‌شناسی است. لایه دوم برای نخبگان نظام است که تبیین و ارائه عملیاتی برای آنچه که خواسته رهبری است و انتظار مردم در بستر سبک زندگی است را شامل می‌شود.

وی افزود: لایه سوم برای مدیران عالی نظام است که آنان باید زنجیره تولید را ایجاد کنند تا اینگونه نباشد که وقتی قدرت دولت به دست ما رسید برنامه‌ای برای اجرا نداشته باشیم. لایه آخر نیز مربوط به مجریان است که بنده معتقدم این لایه و لایه اول وظایف خود را به خوبی انجام داده است و چالش‌های ما مربوط به لایه‌های دوم و سوم است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه لازمه مدیریت جهادی روحیه جهادی است، گفت: بد و خوب تاریخ همیشه در مقابل هم به مبارزه ایستاده‌اند و امروز جمهوری اسلامی تکلیف ما که در جبهه عدالت و آزادی قرار گرفتن است را مشخص کرده است و همین روحیه ما را در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به پیروزی رسانده است و امروز هر که در سیاست خارجی‌مان انجام می‌دهیم از کیسه دفاع مقدس است.

شهردار تهران در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر انسان آزادگی و مسئولیت‌پذیری را که امام حسین (ع) به ما آموخت نداشته باشد از حقیقت  انسانی به دور است و در آن شرایط حرکت در مسیر تمدن‌سازی بی‌معنی است. سبک زندگی که ما به دنبال آن هستیم سبک زندگی حسینی است و در مدیریت جهادی مکتب عاشورا اساس ماست.

*ابتذال فرهنگی مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی را از بین می‌برد

آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد دیگر سخنران اجلاس سالانه اساتید بسیجی بود که پیرامون مباحث اقتصاد و فرهنگ به سخنرانی پرداخت.

وی در همین رابطه گفت: چینش عناوین شعار سال که توسط مقام معظم رهبری بیان شد از موضوعیت بالایی برخوردار است. بدین معنی که عرصه عملیاتی عزم ملی در مدیریت جهادی و حوزه تحقق اقتصاد مبتنی بر فرهنگ است.

امام جمعه مشهد در ادامه با اشاره به معانی مختلف فرهنگ خاطرنشان کرد: آنچه که ما از فرهنگ معنا می‌کنیم حقایق و ذاتیات یک ملت است که مبنای فرهنگی یک جامعه را شکل می‌دهد و همچنین افکار، آرمان‌ها و باورها است که خلقیات و ذاتیات یک ملت را شکل می‌دهد.

امام جمعه مشهد پیرامون مباحث مطرح شده در خصوص اصالت یا عدم اصالت فرهنگ گفت: مباحثی که در این خصوص مطرح است این است که آیا فرهنگ خود اصل و مولد است یا خیر؟ یک نظریه فرهنگ را تبعی و نظریه دیگر فرهنگ را اصل قلمداد می‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: سه رویکرد در خصوص اصالت فرهنگ وجود دارد از اینکه فرهنگ یک جریان انسانی محض و مبتنی بر گرایشات انسانی، همچنین فرهنگ جریانی است که برخواسته از ذهن توسعه یافته نخبگان است و رویکرد سوم نیز این است که فرهنگ جریان انسانی است که عنصر غیرانسانی در آن دخالت دارد که نظریه سوم رابطه با دین و فرهنگ را مشخص می‌کند.

امام جمعه مشهد در ادامه تصریح کرد: در خصوص رویکرد سوم نیز سه مقوله وجود دارد از اینکه عده‌ای معتقدند دین معلول فرهنگ است، فرهنگ و دین دو جریان موازی با هم هستند و سوم دین مولد فرهنگ است. که مقوله سوم نظریه اسلامی را شامل می‌شود که ما شاهدیم تحولات دوران پیامبر تماما فرهنگی بوده است. بدین صورت که با پیدایش اسلام تمام فرهنگ جاهلی از میان رفت و فرهنگ اسلام بر آن مسلط شد.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه فرهنگ یک اصل است که رفتارها مبتنی بر آن شکل می‌گیرد، گفت: رفتارهای ما باید مبتنی بر فرهنگ باشد که آن فرهنگ از دین برخواسته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: در مقوله اقتصاد باید بگویم که این موضوع با زیربنای فرهنگی قابل رشد و تحقق است. چرا که جریان اقتصاد یک جریان رفتاری است.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد:‌رهبری بدین خاطر اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند چرا که دشمن با تمام قوا اقتصاد ما را نشانه رفته است و البته مقصود از اقتصاد مقاومتی مقاوم سازی اقتصاد است و نه مقاومت در اقتصاد.

امام جمعه مشهد در ادامه تصریح کرد: در مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی 4 مورد وجود دارد که فرهنگی است از جمله مسئله فسادستیزی در اقتصاد،‌ مردم‌محوری، صرفه‌جویی و کاهش هزینه و رویکرد جهادی در فعالیت‌های اقتصادی.

وی ادامه داد: رویکرد جهادی در فعالیت‌های اقتصادی به فرهنگ حاکم بر جامعه بستگی دارد. رویکرد جهادی یعنی اقدام مبتنی بر اراده و نه امکانات.

امام جمعه مشهد در ادامه سخنان خود پیرامون وضعیت فرهنگی کشور گفت: آنچه که امروز کشور بدان دچار است، بر هم زدن جریان فرهنگ دینی و ابتذال فرهنگی است. فرهنگ زمانی در موضع قدرت قرار می‌گیرد که دین در موضع قدرت باشد. این در حالی است که جریان ابتذال فرهنگی که در کشور وجود دارد جایگاه دین را پایین می‌آورد.
علم‌الهدی در ادامه تصریح کرد: آنچه که امسال توسط مسئولان در حال انجام است، حرکت در جهت توسعه ابتذال فرهنگی است که حرکت ریشه‌ای در نابودی فرهنگ ماست. اگر مقام معظم رهبری امسال را سال ضدفرهنگ نام گذاری می‌کردند بیشتر از آنچه تاکنون توسط مسئولان در ابتذال فرهنگی و پرده‌دری فرهنگی انجام گرفته، صورت نمی‌پذیرفت.

وی ادامه داد: پرده‌دری‌های فرهنگی مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی را از بین می‌برد. اگر مسئولان خود را مکلف در اجرای اقتصاد مقاومتی می‌دانند چگونه می‌خواهند با پرده‌دری‌های فرهنگی اقتصاد مقاومتی را اجرا کنند.

*غیرت وزارتی اجازه حضور مطرب در دانشگاه را نمی‌دهد

امام جمعه مشهد با اشاره به دیدار وزیر علوم با وی گفت: بنده خطاب به وزیر علوم گفتم که آیا غیرت وزارتی‌ شما اجازه می‌دهد کسانی که برای یادگیری علم به دانشگاه می‌آیند حال برای دیدن مطرب به دانشگاه بیایند؟

وی در پایان گفت: اگر دانشگاه خاستگاه ابتذال فرهنگی شود با هیچ چیز دیگری نمی‌شود جلوی آن را گرفت و ما از دانشگاه‌ها و وزارت علوم انتظار داریم در مقابل این مسئله بایستند تا بی‌دین‌ها در محیط دانشگاه جلوه‌گاهی پیدا نکنند.

*قبح فساد در کشور ریخته است/ اصلاح نظام اداری؛ پیش‌شرط مقابله با فساد

در ادامه این مراسم فرهاد رهبر رئیس سابق دانشگاه تهران در اجلاس بسیج اساتید در مشهد اظهار داشت: امروز می‌خواهم در ارتباط با مفاسد مالی و اقتصادی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است صحبت کنم، اگر تعریفی از فساد ارائه کنیم با استفاده از قدرت، اختیارات بوده که دارای ابعاد گسترده‌ای است و تلاقی بخش عمومی و خصوصی در حوزه اقتصاد را شامل می‌شود.

وی گفت: اگر بخواهیم راجع به انواع فساد صحبت کنیم‌ می‌توان به بخش‌های مختلف دسته‌بندی کرد که یکی اینکه فساد در فکر و اندیشه، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و عمل خلاصه می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: فساد در مرحله فکر و اندیشه شکل می‌گیرد و در فرآیند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی قوام پیدا می‌کند و در مرحله عمل و اجرا انجام می‌شود.

رهبر افزود: ما در حال حاضر وارد فساد مالی سیستمی شده‌ایم که این فساد زمانی اتفاق می‌افتد که نهادها و قوانین به زایش فساد دامن می‌زند.

وی تاکید کرد: اگر فساد سیستمی شود مقابله با آن دشوار است و بی‌کفایتی حرفه‌ای، قدرت اختیار بدون نظارت، ارتباط خویشاوندی و حاکم شدن رابطه به جای ضابطه در بروز فساد نقش دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: از دیگر عوامل و علل فساد می‌توان به سیاسی شدن مسائل، شفاف نبودن مقررات، ناآگاهی مردم، فقدان نظارت عمومی، ضعف نظام کیفری و قضایی و ضعف نظارت سیستمی اشاره کرد.

رهبر عنوان کرد: امروز ما توان مقابله با فساد را نداریم و تا زمانی که نظام اداری اصلاح و به سمت عدالت قضایی حرکت نکنیم در زمینه مقابله با فساد اقتصادی موفق نمی‌شویم.

وی با اشاره به مصادیق فساد اظهار کرد: خرید خارجی در دستگاه‌های دولتی بیش از نیاز، معاملات داخلی و فرار مالیاتی و گسترش فرهنگ قانون گریزی از مصادیق فساد رد کشور است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: امروز قبح فساد در کشور ما ریخته شده و فرهنگ مقابله با فساد جای خود را از دست داده است.

* گروه های تکفیری بدنبال تضعیف اسلام هستند

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی شاهرودی در اجلاس سالانه اساتید بسیجی اظهار کرد: بحث تکفیر چیزی نیست که جدیدا به وجود آمده باشد، تکفیر سابقه طولانی دارد و از زمان صدر اسلام این موضوع شروع شد به طوری که در جنگ صفین خوارج شکل گرفتند که مبنای آنها براساس همین تکفیر بوده است.

نماینده ولی فقیه در کردستان اظهار داشت: جریان تکفیری هیچ‌گاه با یهودیان درگیر نمی‌شوند و حتی کمک به اسرائیل نیز می‌کنند و از این موضوع نیز ترسی ندارند و حتی از سلاح‌های اسرائیلی نیز استفاده می‌کنند و در بخش عراق نیز همین اقدامات را انجام دادند اما این نیروهای تکفیری در برابر جنایات اسرائیل هیچ کاری ندارند.

وی گفت: نکته‌ای که در بحث آنها باید مد نظر قرار دهیم اینکه دشمنان می‌خواهند با اندیشه‌های فراماسونری، شیطان را به جای خداوند قرار دارند اما زمانی که انقلاب اسلامی آمد تمام اندیشه‌های آنها را با چالش مواجه کرد و در برابر آنها ایستاد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی شاهرودی تصریح کرد: آنها بعد از انقلاب اسلامی به دنبال ایجاد گروه‌های تکفیری مانند طالبان و داعش رفتند و امروز برای آنها نیز دچار خطر شده و امروز این نیروهای تکفیری استفاده ابزاری از دین می‌کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته بسیاری از آنها تنها پول دریافت می‌کنند و امروز داعش در عراق به سربازان خود پول‌های بسیاری می‌دهد و همچنین آنها از ابزارهای کثیفی چون جهاد نکاح استفاده کردند و در نهایت باید گفت که آنها به دنبال ضعف‌سازی اسلام هستند اما باید بدانند این آرزو را به گور می‌برند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها