امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106609
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۰
تعداد بازدید: 251
vمحمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اولین نفری بود که روز گذشته از برقراری آتش بس گروههای مقاومت با رژیم صهیونیستی خبر داد. به گفته وی آتش بس ...

vمحمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اولین نفری بود که روز گذشته از برقراری آتش بس گروههای مقاومت با رژیم صهیونیستی خبر داد. به گفته وی آتش بس میان طرفین از ساعت ۱۹ به وقت محلی ( ۲۰:۳۰ به وقت تهران ) اجرا می شود.

جشن پیروزی مردم غزه پس از آتش بس

به گزارش پیروان موعود ،پس از توافق برای پایان دادن به حملات رژیم صهیونیستی به غزه ، مردم غزه که در پنجاه روز گذشته بمباران ها و حملات سنگینی را تحمل کردند ، سه شنبه شب در خیابان ها به شادمانی پرداختند.

http://jahannews.com/images/docs/files/000377/nf00377212-1.jpg

http://jahannews.com/images/docs/files/000377/nf00377212-2.jpg
http://jahannews.com/images/docs/files/000377/nf00377212-3.jpg

در حملات ۵۰ روزه اسرائیل به غزه بیش از ۲ هزار و صد فلسطینی به شهادت رسیده و ۱۱ هزار نفر مجروح شدند، اما رژیم اشغالگر قدس نتوانست به اهداف خود در از بین بردن زیربناهای دفاعی وموشکی گروههای مقاومت و تضعیف روحیه مردم دست یابد.

نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی دو ماه قبل عملیات موسوم به «صخره سخت» را با هدف خلع سلاح مقاومت آغاز کرد و حتی صحبت‌هایی از تلاش برای ریشه‌کن کردن گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز مطرح کرد.
 
با این حال، عملیات در نوار غزه به مرگ دستکم 64 نظامی صهیونیست و مجروحین صدها تن دیگر منجر شد. نهایتا عملیات در غزه در حالی به پایان رسید که نه تنها نیروهای مقاومت خلع سلاح نشدند، بلکه تل‌آویو مجبور به واگذار کردن امتیازاتی به طرف فلسطینی نیز شد.

ابوزهری:آتش بس پیروزی بزرگی برای فلسطین است


سخنگوی حماس، سامی ابوزهری" سه شنبه شب پس از اعلام توافقنامه آتش بس گروههای مقاومت و رژیم صهیونیستی در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد : يكي از دلايل پيروزي ما آن است كه براي اولين بار بطور رسمي از شهرك نشينان خواسته شد شهرك هاي پيرامون غزه را تخليه كنند.

وی افزود : ارزش اين پيروزي به خاطر آن است كه زمينه ساز آزادي قدس است و نه فقط گشايش گذرگاه ها ، اين مقاومت قادر است در مراحل آتي عازم قدس شود.

سخنگوی حماس گفت:اكثر خواسته هاي (اهداف) كوتاه مدت خود را در اين نبرد عملي كرديم و امروز به [آزادسازي] قدس نزديك تر شديم.

http://jahannews.com/images/docs/000377/n00377212-t.jpg


ابوزهری همچنین اعلام کرد : مقاومت قبل از آغاز اين توافق توانست ۲ سرباز اسرائيلي را به هلاكت رساند. منابع رژیم صهیونیستی نیز اعلام کردند که دوسرباز این رژیم لحظاتی قبل از برقراری آتش بس در حمله موشکی مقاومت به اشکول کشته شده اند.

رژیم صهیونیستی آتش بس را تایید کرد

پس از اینکه مقامات فلسطینی آتش بس دائمی در غزه را اعلام کردند، مقام های رژیم اسرائیل تایید کردند که آتش بس از ساعت ۷ به وقت محلی آغاز خواهد شد.

فوزی برهوم : به عهد خود برای ادامه مقاومت پایبندیم


فوزی برهوم از رهبران جنبش حماس هم پس از اعلام امضاء توافقنامه آتش بس میان گروههای مذاکره کننده فلسطینی و رژیم صهیونیستی با میانجیگری مصر در قاهره، در گفت و گو با خبرنگاران افزود : به هيات هاي مقاومت و فلسطين كه تاكنون به رغم تلاش اشغالگران براي شکست آنان، متحد ماندند ، درود مي فرستيم.

وی همچنین با تقدیر از مقاومت و پایداری مردم فلسطین در مناطق مختلف غزه گفت: از همراهی و همگامی كرانه باختري و تقدیم شهید در اعتراض به حملات رژیم صهیونیستی به غزه سپاسگزاریم. وی افزود : اين يكي از روزهاي خدا ، فلسطين و غزه و روز پيروزي مردم و مقاومت ماست.

دبیرکل جهاد اسلامی : فلسطین درجنگ غافلگیر نشد

سه شنبه شب و به دنبال برقراری آتش بس در غزه رمضان عبدالله شلح، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد : ما جنگ را آغاز نكرديم بلكه دشمن جنگ را شروع كرد، ما از خود دفاع كرديم ولي غافلگير نشديم.

وی تاکید کرد : مقاومت، دشمن و جهان را با میزان آمادگي اش براي وارد شدن به نبرد در اين مدت غافلگير کرد.

دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با اشاره به پایداری در دو جبهه جنگ میدانی و سیاسی تاکید کرد که مقاومت اسلامی متکی به ستون مستحکم و استواری به نام مردم فلسطین است و از تمام آزادیخواهان جهان به خاطر حمایت هایشان تشکر می کند.

وی تاکید کرد آنچه مردم فلسطین در هفته های گذشته از حماسه ، قهرمانی و شجاعت آفریدند مستحق ستایش و افتخار است و به دنبال آن تمام کسانی که رو درروی فلسطین ایستاده اند متوجه شدند قانونی غیر قابل تغییر با خون مردم مظلوم این منطقه نوشته شده که فلسطین فراموش نمی شود.

دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین افزود: پيروزي راهكار نيست بلكه يك فريضه و تكليف حتمي است.

رمضان عبدالله با بیان اینکه اراده و ايمان ملت بزرگ فلسطين دو عنصر تغيير موازنه درجنگ بود ، افزود : همه كساني كه به صلح و همزيستي با دشمن دل بسته بودند امروز دانستند كه تنها زبان براي تفاهم با دشمن زبان آتش (سلاح) و قدرت است.

http://jahannews.com/images/docs/000377/n00377212-s.jpg


تشکر مقاومت فلسطین از رهبر انقلاب

همچنین، ناصر ابو شریف، رئیس دفتر جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران در بیانیه ای مطبوعاتی که بر روی سایت ندای قدس این نمایندگی در تهران منتشر شد از اقدامات وفعالیت های ملل اسلامی در حمایت از ملت فلسطین وبه ویژه از اقدامات ملت ودولت جمهوری اسلامی ایران ودر راس آنها رهبر معظم انقلاب اسلامی ولی امر مسلمین آیت الله خامنه ای در حمایت همه جانیه از مبارزات ملت مظلوم فلسطین ومقاومت در غزه تشکر وقدر دانی کرد.

رئیس دفتر جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران بیان کرد: ما در جنبش جهاد اسلامی فلسطین تاکید می کنیم که آتش بس به معنای کنار گذاردن سلاح نخواهد بود ومبارزان گردان های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین همانند بقیه مبارزان فلسطینی هوشیارانه تحرکات رژیم صهیونیستی را زیر نظر خواهند گرفت.

ابوشریف بیان کرد : جنبش جهاد اسلامی فلسطین تاکید می کند که این پیروزی مقدمه ای برای پیروزی های دیگر تا آزادی کامل فلسطین و تمامی خاک فلسطین از بحر تا نهر (دریا تا رودخانه) خواهد بود و همانگونه که شهرک نشینان صهیونیست مجبور شدند از شهرک های اطراف نوار غزه کوچ کنند به طور حتم در آینده ای نه چندان دور به یاری خداوند شاهد بازگشت تمامی صهیونیستها به مناطق اصلی محل سکونت خود در خارج از فلسطین خواهیم بود.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین افزود : از تمامی ملل جهان که به یاری ملت فلسطین شتافتند تشکر و قدردانی کرده و در این چارچوب به ویژه از مواضع ملت و دولت اسلامی ایران و در راس آنها مواضع حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در حمایت از مقاومت غزه تشکر و قدر دانی می نماییم.

بالا گرفتن اختلافات در کابینه رژیم صهیونیستی بر سر توافقنامه آتش‌بس

در همین باره، پایگاه خبری «عاروتص شوع» در مطلبی نوشت: تقریبا نیمی از کابینه با تصمیم بنیامین نتانیاهو برای توافق با آتش‌بس نامحدود با حماس مخالف بودند اما نخست وزیر به طور یکجانبه این تصمیم را اتخاذ کرد. به گفته برخی منابع در کابینه رژیم صهیونیستی، نخست وزیر بر اساس یک بند قانونی، برای پذیرش آتش‌بس، به تایید کابینه نیازی ندارد.

بر اساس این گزارش، به دنبال اعلام این موضوع، سریعا مشخص شد نفتالی بنت، وزیر اقتصاد با این تصمیم مخالفت کرده است. به گفته یک منبع، بنت از مقامات ارشد در دفتر نخست وزیر خواست، قبول آتش‌بس را به رای کابینه امنیتی مشروط کنند اما مطلع شد که قانونا نتانیاهو نیازی به این کار ندارد چراکه این توافق هیچ تغییر در وضعیت قانونی در روابط میان اسرائیل و نوار غزه ایجاد نمی‌کند.

البته نفتالی بنت، تنها وزیری نبود که مخالف آتش‌بس بود. «آویگدور لیبرمن»، وزیر خارجه و «اسحاق آهارونوویچ»، وزیر امنیت داخلی اسرائیل نیز با این اقدام مخالف بودند چراکه آنها معتقدند آتش‌بس باعث خاتمه حملات نمی‌شود و در نهایت نقض خواهد شد، همانطور که در مورد توافقات قبلی چنین شد. بر اساس این گزارش‌ها، «گیلاد اردان»، وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی نیز که عضو حزب نتانیاهو یعنی لیکود است، نیز از مخالفان آتش‌بس بوده است.

مفاد آتش‌بس نوار غزه؛ از بازگشایی گذرگاه‌ها تا افزایش محدوده ماهیگیری

در ادامه برخی مفاد توافق، آنطور که خبرگزاری فرانسه گزارش داده، آمده است:

گذرگاه‌های مرزی

بر اساس توافق صورت گرفته، دو گذرگاه اصلی میان غزه و فلسطین اشغالی فورا برای انتقال محموله‌های امدادی و اقلام ساختمانی گشوده می‌شوند.

بر این اساس، روند انتقال محموله‌های پزشکی، مواد غذایی و مصالح ساختمانی مورد نیاز برای بازسازی زیرساخت‌ها، شبکه‌های آب، برق و تلفن تسهیل می‌شود.

محدوده ماهیگیری

این توافق همچنین محدودیت‌های اعمال‌شده بر فعالیت ماهیگیران غزه را کاهش می‌دهد. بر این اساس، محدوده مجاز ماهگیری در ساحل غزه، از شعاع ۶ میل دریایی، دو برابر شده و به ۱۲ میل افزایش می‌یابد.

آزادی اسرا

بر اساس توافق صورت گرفته، قرار است طرفین به زودی مذاکرات در مورد آزادی اسرای فلسطینی را آغاز کنند. در نتیجه مذاکرات آینده، قرار است گروهی از اسرای فلسطینی در مقابل جسد دو نظامی صهیونیست که در جریان عملیات زمینی در نوار غزه کشته شدند، آزاد شوند.

هنوز تعداد اسرایی که بر این اساس آزاد می‌شوند، مشخص نیست. اما طرف فلسطینی اعلام کرده است که صدها تن از اسرا از جمله ده‌ها نفری که سه ماه قبل در پی گم شدن سه اسرائیلی در کرانه باختری بازداشت شده‌اند و همچنین ۶۰ نفری که در جریان مبادله اسرای سال ۲۰۱۱ آزاد و سپس دوباره بازداشت شدند، باید آزاد شوند.

فرودگاه و بندر غزه

رژیم‌صهیونیستی برای مذاکره در مورد بازگشایی بندر غزه و ساخت فرودگاه در این منطقه اعلام آمادگی کرده است. قرار است این مذاکرات از ماه آینده در قاهره برگزار شود.

حزب الله پیروزی بزرگ فلسطینی‌ها را تبریک گفت

در پی اعلام آتش بس در غزه و پیروزی مقاومت در برابر تجاوزگری رژیم صهیونیستی حزب الله لبنان با صدور بیانیه‌ای این پیروزی را به ملت و گروه های مقاومت تبریک گفت.

در این بیانیه آمده است: حزب الله این پیروزی بزرگ را به ملت شجاع فلسطین، گروه های مقاومت، خانواده های شهدا و اسیران تبریک می گوید. این پیروزی با تحمیل شروط مقاومت برای اعلام آتش بس بر دشمن و وادار کردن آن به پذیرش خواسته های رهبران ملت فلسطین تحقق یافت. این پیروزی در نتیجه عملکرد، اراده، ایستادگی و پایداری مقاومت به دست آمد و بهای شکیبایی ملت فلسطین در روزهای سخت تجاوزرگری رژیم صهیونیستی است.

منبع: العالم و فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها