امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106616
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۱۷
تعداد بازدید: 19
  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دیشب با موضوع بررسی عملکرد یکساله وزارت بهداشت و درمان ...

  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دیشب با موضوع بررسی عملکرد یکساله وزارت بهداشت و درمان دولت یازدهم اظهارداشت: طرح تحول سلامت در آغاز راه است و مقدمه‌ای است برای تحولی که در نظام سلامت قرار است اتفاق بیفتد و یکی از هدف‌هایش کاهش پرداخت از جیب مردم است.

وی افزود: اجرای این طرح زودتر از تاریخی است که رئیس جمهور قول داده به نتیجه رسید و اکنون مردم در شهرها 10 درصد و در روستاها 5 درصد هزینه‌های بستری را پرداخت می‌کنند.همچنین میانگین نشان می‌دهد که در این مدت بین 7.5 تا 8 درصد پرداخت از جیب وجود داشته که در مقایسه با 37 درصدی که قبل از اجرای طرح پرداخت می‌شده رقم قابل توجهی است.

وی ادامه داد: اکنون نظم و انضباط حاکم شده و اشکالات به تدریج در حال جمع شدن است، همکاران ما نهایت تلاش خود را برای اجرای این طرح انجام می‌دهند و در صورتی که خدماتی در مراکز دولتی وجود نداشته باشد برای بیمار فراهم می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر محدودیت امکانات و اعزام بیماران به خارج از بیمارستان، گفت: این سوال قبل از شروع برنامه می‌توانست مطرح شود البته تخلف همیشه وجود دارد و سامانه‌های 1490 و 1590 برای طرح شکایات مراجعان در نظر گرفته شده است اما در مراکز بیمارستانی نیز مسئولانی هستند که علاوه بر این ستاد به پیگیری شکایات مراجعان می‌پردازند.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: تمام تلاش‌ها در راستای کاهش هزینه‌های پرداختی از سوی مردم است و رئیس جمهور نیز گروه‌هایی را به صورت نامحسوس به بیمارستان‌ها اعزام می‌کند تا درباره اجرای صحیح طرح گزارشهایی را به طور منظم در اختیار ایشان قرار دهند.

وی درباره بحث بودجه و یک درصد ارزش افزوده‌ای که قرار است به وزارت بهداشت داده شود، اظهارداشت: پیش از پاسخ به این سؤال باید از نظارت سوم که نقش رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیما دارند اشاره کنیم البته ما علاقه‌مندیم قبل از هرچیز هر مشکلی هست اول به خود ما ارائه شود؛ تا رفع مشکل کنیم.
 
وی افزود: در مورد اعتبارات برخی دلسوزان نگرانی دارند که سرنوشت این طرح مشابه برخی طرح‌ها که در گذشته با وعده شروع شد و ناکام ماند و مردم می‌گفتند کاشکی از اول شروع نمی‌شد، نشود.

وی افزود: در مورد بودجه مجلس تصمیم‌گیری می‌کند، ارزیابی بنده از نمایندگان مجلس که از نزدیک مشکلات مردم را می‌دانند این است که این موضوع را مد نظر دارند.

وزیر بهداشت گفت: بیشترین هدف‌گیری در مناطق محروم است امیدواریم در بودجه 94 نه تنها این بودجه تصویب شود بلکه این شور و اشتیاقی که اکنون وجود دارد ادامه پیدا کند. البته ایجاد منابع مالی پایدار خواسته و آرزوی تمام وزرای بهداشت در طول سه دهه گذشته بوده است. این یک درصدی نیز که مجلس پیش بینی کرده اند باید برای ساخت و بهسازی بیمارستان‌ها هزینه شود.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه یکی از هدف‌ گیری‌های این طرح ترویج زایمان طبیعی برای مراقبت از مادر و نوزاد است تصریح کرد: سزارین عواقبی دارد که اگر زایمان طبیعی خوب انجام شود به نفع مادر و به ویژه نوزاد است،‌ بنابراین دولت تصمیم به اجرای این طرح گرفت.
 
وزیر بهداشت گفت: در عین حال هدفگذاری کرده‌ایم تا نرخ سزارین را به 10 درصد کاهش دهیم، این وظیفه به عهده بیمارستان‌های خصوصی هم هست، در ارزشیابی که از آنها انجام می‌شود به این نکته باید توجه کنند. در غیر این صورت ارزشیابی آنها کم می شود که در درآمد بیمارستان موثر است.

وی افزود: در سال‌های گذشته سالن‌ها و فضاهای مناسبی برای زایمان طبیعی ایجاد نشده و زمان می‌برد تا بلوک‌های زایمانی را ارتقاء دهیم، کار شروع شده است اما به دلیل کار سخت‌افزاری زمان می‌برد اما امیدواریم ظرف یک سال آینده این فضاها از نظر ظاهر و امکانات مناسب باشد.

وزیر بهداشت ادامه داد: بخشی در حوزه بهداشت داریم که یکی از خدمات آن راهنمایی خانم‌های باردار است آنها آموزش دیده‌اند تا زنان را تشویق کنند و تنها در موارد ضروری و پر خطر متخصصان زنان سزارین را پیشنهاد می‌دهند.

وی با تأکید دوباره بر تأثیر رسانه بر آگاهی مردم، گفت: رسانه ها در آگاهی زنان نقش دارند و بخشی نیز مربوط به متخصصان زنان است، امیدوارم با مشوق‌هایی که تعریف شده است و در عین حال با نظارتی که می‌شود زایمان طبیعی افزایش یابد.
 
وی گفت: در حال حاضر آمار متخصصان زنان مشخص است و تعداد زایمان‌های طبیعی و سزارین که در طول سال انجام می‌دهند در کارنامه آنها ثبت می‌شود. در راستای افزایش سیاست جمعیت یکی از ساده‌ترین راه‌ها که می‌توانیم با درمان ناباروری به افزایش نرخ باروری در کشور دست پیدا کنیم امیدواریم دستگاه ذیربط در این راستا با ما همکاری لازم را انجام دهد.
 
وی گفت: دستگاه ذیربط سازمان مدیریت است که با تخصیص 150 میلیارد تومان که پیشنهاد ماست می‌توانیم صندوقی ایجاد کنیم که در قالب آن تسهیلاتی را در اختیار افرادی که نیازمند درمان ناباروری هستند قرار دهیم.

وی ادامه داد: سازمان مدیریت به صورت مکتوب موافقت خود را اعلام کرده است و منتظر عملیاتی شدن آن هستیم. البته نمی شود همه این درمانها را رایگان کرد چون امکان سوء استفاده وجود دارد ما می توان حداقل یک بار درمان را تحت حمایت قرار داد.

وزیر بهداشت درباره توسعه اورژانس هوایی گفت: یکی از کارهای خوبی که باید انجام دهیم سامان دادن به وضعیت اورژانس کشور است. این حق طبیعی مردم است که اگر اتفاقی برای آنها افتاد بتوانند به مراکز درمانی انتقال پیدا کنند اما علیرغم همه زحماتی که کشیده شده است کاستی‌هایی وجود دارد.

وی با تقدیر از مسئولان گذشته که طب اورژانس را در کشور ایجاد کردند گفت: طب اورژانس کار خوبی بود که در کاهش مرگ و میر در بیمارستان‌ها موثر است، یکی از کاستی‌های موجود عدم پوشش هوایی و دریایی اورژانس است چون گاهی که دریا طوفانی است نیاز به آمبولانس هوایی وجود دارد.
 
وزیر بهداشت گفت: به 44 پایگاه اورژانس هوایی نیازمندیم که تنها 15 پایگاه راه‌اندازی شده است و امیدواریم هر دو ماه بتوانیم یک یا دو پایگاه را اضافه کنیم.

وی افزود: در کشورهای دیگر، وزارت بهداشت ناوگان اورژانس هوایی دارد اما ما دنبال این هستیم که وزارتخانه را کوچک و چابک کنیم به همین علت از ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی،هوانیروز و در آینده از نیروی انتظامی و هلال احمر خرید خدمت می کنیم. اگر بخش خصوصی در این زمینه سرمایه‌گذاری کند هم مقرون به صرفه است، مردم هم باید به کمک دولت بیایند تا بتوانیم به هدف نهایی که ایجاد 44 پایگاه است دست یابیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه کار نوسازی در بیمارستان‌های دولتی به ویژه در استان‌های کوچک و محروم آغاز شده است، اظهارداشت: در اکثر بیمارستانهای کشور کار نوسازی شروع شده است و شور و شوقی در مدیران بیمارستان‌های دولتی است تا این طرح را به اتمام برسانند. برخی وسایل در بیمارستان‌ها مربوط به 50 سال گذشته است، شاید این موارد در درمان موثر نباشند اما در روحیه بیمار موثر است، در حال حاضر 21 درصد از اهداف ما محقق شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه این طرح در استانهای سردسیر با سرعت بیشتری در حال انجام است، گفت: پیش‌بینی ما رقمی معادل 650 میلیارد است و امیدواریم با صرفه‌جویی بتوانیم این هزینه را برای نوسازی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هزینه کنیم.
 
وزیر بهداشت گفت: همه این تلاش‌ها در جهت این است که اعتماد عمومی به خدمات دولتی افزایش یابد، در بیمارستانهای دولتی خدمات در عالی‌ترین شکل و محتوا از نظر استانداردهای بین‌المللی ارائه می‌شود اما ظاهر زیبنده‌ای ندارد، در این راستا به بخش خصوصی نیز نیاز داریم اما مراکز درمانی دولتی را با نوسازی به رقیب قدرتمندی برای مراکز خصوصی تبدیل می‌کنیم.

وی درباره مصوبه مجلس به عنوان تهدیدی برای شرکت کنندگان دوره تخصصی اظهار داشت: ما از اول معتقد بودیم که مازاد  سهمیه برای مناطق محروم بگذارند. یک متخصص تقریباً همه جوانی‌اش را باید بعد از تحصیل در مناطق محروم بگذارند.
 
وی گفت: باید به سمتی برویم که نیاز به سربازی اجباری نباشد، باید امکانات زندگی برای این عزیزان فراهم شود، ما به این سمت حرکت می‌کنیم که پزشک، دندانپزشک، داروساز و متخصص برای همان منطقه تربیت شود و پروانه طبابت نیز مخصوص همان استان باشد.

وی خاطرنشان کرد: هزینه داروها برای 4 بیماری خاص و بیماران صعب‌العلاج در نظر گرفته شده است اما هستند کسانی که همین 10 درصد را هم ندارند و بیمه‌ها نیز قادر به پوشش بیشتر نیستند، هنوز اقدامی در این راستا صورت نگرفته است زیرا یک مقدار احتیاط هم شرط عقل است تا اقدامی که شروع کرده‌ایم در وسط راه کاهش ندهیم و اگر مطمئن شویم کسری اعتبار نخواهیم داشت از مستمندان حمایت خواهیم کرد، ما تعامل خوبی با بیمه‌های خصوصی و دولتی داریم و خدماتی که آنها امروز ارائه می‌دهند با پیش از اجرای طرح تحول سلامت قابل مقایسه نیست.
 
هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مشکلات پرستاران گفت: در این حوزه با کمبود شدید نیرو مواجه هستیم که همین امر فشار زیادی را به پرستاران تحمیل می کند.
 
وی افزود: در عین حال به دلیل همین کمبود نیرو، میزان رضایتمندی از خدمات ارائه شده در سطح متوسط است در حالی که ما دوست داریم در سطحی عالی ارائه خدمت شود و اگر کسی مریض شد و به بیمارستان آمد، احساس کند که مورد توجه کافی واقع می شود و خدماتی خوب دریافت کند.
 
وزیر بهداشت ادامه داد: تا الان هیچ اقدامی که رضایتمندی پرستاران را در پی داشته باشد، انجام نشده است، هر چند به این معنی نیست که ما توجهی به مسائل آنها نداشته ایم. بی شک ما به مسائل آنها توجه داریم ولی چون کانون تصمیم سازی وزارت بهداشت و حمایت دولت، در گام اول مردم بوده اند و هستند، ما با مردم شروع کردیم و در ادامه مسیر حتماً به رفع مشکلات آنها توجه خواهیم داشت.
 
وی افزایش تعداد نیرو در گروه پرستاری را یکی از دغدغه های پیش رو در این حوزه خواند و گفت: البته ما بسیار در این خصوص درخواست کردیم و جلسات بسیاری تشکیل شد اما در نهایت به نتیجه نرسیدیم، لذا اجازه دادیم کسانی که طرحی بودند، بتوانند در صورت تمایل، طرح خود را ادامه دهند و به این ترتیب مقداری از کمبودها کاهش پیدا می کند.
 
هاشمی افزود: همچنین یک تعدادی را چون اجازه استخدام نبود، مجبور شدیم در قالب شرکتی به کار بگیریم و تعداد قابل توجهی که حدود 8 هزار نفر از دانشجویان رشته پرستاری هستند، نیز در بخش ها شروع به کار کرده اند.
 
وی ادامه داد: قطعاً نمی توانیم آن طور که باید از خدمات پرستاران قدرشناسی کنیم ولی برای دریافت حداقل حقوقی که بایستی در اختیار آنها قرار بگیرد، جلسات متعددی برگزار شده است که بدون نتیجه نیز نیست و ان شاء الله، نتایج آن در هفته های آینده به اطلاع پرستاران، خواهد رسید که امیدوارم یک رضایت نسبی از این عزیزان به دست آید.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها