امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106645
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۴
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یدالله صادقی صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، در پاسخ به اینکه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یدالله صادقی صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، در پاسخ به اینکه برای استقرار صنایع های‌تک (فناوری پیشرفته) در استان تهران با توجه به هزینه‌هایی که در بر دارد، چه فکری شده، گفت: قطعا به این صنعت کمک خواهیم کرد و 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای استقرار این صنایع در نظر گرفته خواهد شد و سایر مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی نیز می‌تواند مؤثر باشد.

وی افزود: همچنین 10 درصد از بودجه صندوق توسعه ملی به بخش صنعت، معدن و گردشگری اختصاص داده شده و با 16 بانک قرارداد بسته شده است.

صادقی با تأکید بر اینکه فرآیندها و بروکراسی‌ اداری برای ارائه تسهیلات به تولید‌کنندگان حذف شده افزود: افراد می‌توانند برای دریافت تسهیلات مستقیم به بانک‌ها مراجعه کنند و واحدهایی که بدهی معوق نداشته باشند و طرح آنها توجیه فنی اقتصادی داشته باشد، با سپردن وثیقه مناسب می‌توانند تسهیلات بگیرند.

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با تعدیلی که امسال در نرخ سود بانکی ایجاد شده و تعیین سقف بانک‌ها که شورای پول و اعتبار برای آنها در نظر گرفته، باید بخشی از موجود خود را به تولید اختصاص دهند.

قیمت نان فعلاً تغییر نمی‌کند

وی در پاسخ به اینکه آخرین وضعیت قیمت‌گذاری نان به کجا رسید و آیا قیمت نان افزایش خواهد یافت نیز به این نکته اشاره کرد که مباحث مربوط به مباحث نان روشن است و همه استان‌ها نظراتشان را اعلام کرده و این بستگی به سیاست دولت دارد که آیا استمرار پرداخت یارانه به نان را ادامه دهد و یا در مورد قیمت نان و هزینه‌های سربار نان تجدیدنظر کند، اما اکنون سیاستی مبنی بر افزایش قیمت نان اعلام نشده است.

کارخانه‌های لبنی افزایش قیمت را بر اساس قیمت قبلی خود اعمال کردند

عضو ستاد تنظیم بازار همچنین در مورد افزایش 15 درصدی قیمت لبنیات طی هفته‌های اخیر گفت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار کارخانه‌های لبنی مجاز شدند، تا 15 درصد به آخرین قیمت‌ها که مربوط به پایان سال گذشته است، بیفزایند و تعدادی از واحدهایی که بیش از حد مجاز افزایش داشته‌اند به تعزیرات حکومتی معرفی شده‌اند.

صادقی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه علیرغم اعلام ستاد تنظیم بازار برای فروش شیر کم‌چرب و پرچرب به قیمت 2000 و  2300 تومان برخی کارخانه‌ها رقمی بالاتر از این عدد را می‌فروشند، گفت: پایه قیمت برندها متفاوت بوده و هر شرکت بر اساس قیمت قبلی خود 15 درصد افزایش را اعمال می‌کند، در عین حال در مجموع 40 واحد تولید لبنیات ریز و درشت در استان تهران 4 واحد متخلف شناسایی و به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

وی افزود: اما در این میان برخی کارخانجات شیر برای حفظ سهم خود در بازار ترجیح می‌دهند با سود کمتر محصولات را در بازار ارائه کنند که در نهایت قیمت آنها پایین‌تر است.

برگزاری نمایشگاه فصلی در مکان‌های غیر استاندارد ممنوع

صادقی همچنین در مورد برگزاری نمایشگاه‌های فصلی در استان تهران و اینکه اصناف اعلام کرده فروش فوق‌العاده را جایگزین نمایشگاه‌های فصلی خواهد کرد، گفت: سال‌هاست که به دلیل ترافیکی که در نمایشگاه بین‌المللی ایجاد می‌شود، نمایشگاه‌های فصلی را در خارج از سایت اصلی برگزار می‌کنیم، در حالی که اغلب مکان‌ها فاقد امکانات لازم بوده تا حدی که زیر چادر و با امکانات کم این نمایشگاه‌ها برگزار شده است. جایی مانند پارک ارم یا مجتمع گوشت حکیمیه توانایی ارائه خدمات به مراجعه روزانه صد هزار نفر را ندارد.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که اصناف به دلیل نداشتن بودجه یا اجازه استفاده از مکان‌هایی که در تملک آنها نیست، مجبور هستند نمایشگاه‌های فصلی را در مکان‌های نامناسب برگزار کنند که با اعتراضات مردمی همراه است، به همین دلیل بخشنامه‌ای ابلاغ شد تا برگزاری نمایشگاه‌های فصلی در مکان‌های غیر استاندارد مجاز نباشد و اگر در تهران جایی پیدا نکنیم، به حالت فروش فوق‌العاده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مغازه‌های سطح شهر امکانات در اختیار مردم قرار گرفته شود.

تاکید بر برگزاری فروش فوق العاده پائیزه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

رئیس سازمان معدن، صنعت و تجارت استان تهران تصریح کرد: تأکید ما بر این است که فروش فوق‌العاده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند فروشگاه‌های شهروند، رفاه، سپه، اسکان، اسکاد و اتکا انجام شود، تا مردم بتوانند نیازهای فصل مدارس را با قیمت مناسب و تخفیف حداقل 15 درصدی تهیه کنند.

وی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه اصناف معتقدند برگزاری نمایشگاه‌های فصلی مانع از رونق و فروش کسبه که در طول سال هزینه‌هایی مانند اجاره و مالیات را می‌پردازند می‌شود و برگزاری فروش فوق‌العاده در مغازه‌های سطح شهر می‌تواند علاوه بر دسترسی آسان مردم برای کسبه هم خوب باشد، گفت: در کنار برگزاری نمایشگاه امسال اجازه فروش فوق‌العاده را مانند سال‌های قبل به اصناف در مغازه‌های سطح شهر می‌دهیم و امیدواریم که اصناف توانایی و کارایی خود را در ارائه تخفیف‌های مناسب و کیفیت اجناس به معرض نمایش بگذارند، تا بتوانیم برای بعد برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم.

افزایش قیمت میوه فقط دست دلال ها نیست

صادقی همچنین در پاسخ به اینکه علیرغم برخورد با دلالان بازار مرکزی میوه قیمت میوه کاهش نیافته و تغییری نکرده است، گفت: عوامل مختلفی در قیمت میوه تأثیرگذار است به عنوان مثال به محض اینکه عرضه یک نوع میوه به دلیل سرمازدگی، کم آبی و هر مسئله دیگر در بازار کم شود قیمت آن بالا می‌رود و فقط دلال‌ها در این میان مقصر نیستند، نمی‌دانیم آیا کشاورزان همگی امکان فروش میوه خود را در میدان مرکزی تره‌بار دارند یا نه چرا که از قیمت میوه از سر زمین تا میدان تره‌بار نیز توسط برخی واسطه‌ها خریداری شده و وارد میدان می‌شود که خود این مسئله نیز در افزایش قیمت دخیل است. آنچه خارج از میدان تره‌بار اتفاق می‌افتد خارج از حیطه محدوده نظارتی ماست و به نظر می‌رسد دولت باید ساماندهی عرضه میوه قبل از اینکه به بازار مرکزی برسد را نیز باید کنترل و کمک کند.

تشدید طرح نظارتی بر میوه فروش‌ها

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که طرح تشدید نظارت و برخورد در خرده‌فروشی میوه را با همکاری تعزیرات حکومتی در روزهای تعطیل و جمعه انجام می‌شود، اما مردم نباید گرانی میوه را با گرانفروشی اشتباه بگیرند.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها