امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۷:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106670
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۴
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اختتامیه دهمین همایش بین‌المللی انرژی در سالن

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اختتامیه دهمین همایش بین‌المللی انرژی در سالن همایش‌های پژوهشگاه نیرو که امروز چهارشنبه 5 شهریورماه برگزار شد امنیت پایدار و استوار جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک مزیت برای کشورمان برشمرد و با تاکید بر اینکه ایران کشوری خنثی و وابسته نیست، گفت: زمان شاه به خاطر وابستگی به غرب ایران ثبات نسبی داشت اما با تغییر اوضاع تا کشور را رها کردند، فرو ریخت.

وی تقویت پایه‌های دموکراسی ایران پس از انقلاب را یادآور شد و با تاکید بر اینکه امروز کسی نمی‌تواند در ایران دیکتاتوری کند، تصریح کرد: امنیت پایدار امروز جهان علیرغم همه مشکلات به خاطر همین دموکراسی است و تردیدی نیست در این سال‌ها آمریکایی‌ها هر چه توانستند از کودتا، تحمیل جنگ و به هم ریختن از داخل را علیه کشور ما انجام دادند و اکنون به درک درست‌تری از جمهوری اسلامی ایران رسیده‌اند.

لاریجانی به نظر ناصحانه ایران در حوادث منطقه اشاره کرد و با یادآوری اینکه غربی‌ها هر جا به حرف ما گوش ندادند هزینه پرداخت کردند، گفت: آنها با هزاران میلیارد دلار هزینه و با دادن 6 هزار کشته از عراق خارج شده و اکنون خجالت زده هستند.

وی یادآور شد: آنها سال 2001 که برای مبارزه با تروریسم و مواد مخدر به افغانستان و عراق لشکر کشیدند نتوانستند هیچ کدام را کاهش دهند و تولید مواد مخدر از 200 تن در سال به 8هزار تن رسید و تروریسم هم که چه فضاحتی شده است.

رئیس مجلس گفت: این هیاهویی که اکنون در جریان مبارزه با داعش به راه انداخته‌اند اشتباه است چراکه با بمباران هوایی نمی‌توان تروریسم را که در داخل خانه‌ها مخفی شده از بین برد.

وی خطاب به غرب گفت: اگر می‌خواهید داعش را از بین ببرید نباید چند سال به آن کمک می‌کردید و اکنون نیز راه از میان برداشتن آنها بمباران نیست؛ ما حرف خود را روراست می‌زنیم و بعضی کشورها در ظاهر چیزی می‌گویند و پنهانی به داعش کمک می‌کنند لذا با ما راحت‌تر می‌شود حرف زد چون پای حرف‌مان هستیم و امروز برخی تحلیلگران غربی به این نکته اشاره می‌کنند.

وی دموکراسی و رهبری هوشمند در ایران را مسئله مهم دیگر کشورمان خواند و از آن به عنوان عامل ثبات یاد کرد و گفت: اختلاف رای نباید به مشاجرات تبدیل شود تا سایش ایجاد کند و شلوغ کردن فضای سیاسی سبب کاهش نگاه به این مزیت مهم می‌شود.
لاریجانی به آمار 364 میلیارد بشکه ذخایر هیدروکربونیک در سال 91 اشاره و اظهار کرد: 43 درصد این ذخایر نفت و 57 درصد آن گاز است که از این میان 111 میلیارد بشکه در خشکی و بقیه آن در آب است که سرمایه ارزشمند است و باید از آن درست استفاده کرد.
وی مصرف زیاد این منابع را در دراز‌مدت موجب ضرر برشمرد و با اشاره به ضرورت صیانت از مخازن مشترک که به علت فقدان سند راهبردی روشن به آن عمل نشده است، گفت: دارا بودن انرژی‌های تجدید‌پذیر ویژگی سوم کشورمان است که در قانون برنامه و قانون بودجه به سرمایه‌گذاری روی آن تاکید شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی از سواحل طولانی که اکثر منابع انرژی ما در آنها نهفته است به عنوان چهارمین ویژگی ایران یاد کرد و با اشاره به اینکه برای انتقال منابع انرژی از سواحل منابع مالی کمتری لازم است، گفت: 39 درصد جمعیت جهان در 100 کیلومتری ساحل‌ها و 25 درصد در نزدیکی سواحل ساکنند و مجموعه جمعیت استان‌های ساحلی جنوب کشور ما 11 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد که افزایش این تعداد را از طریق سرمایه‌گذاری می‌طلبد.
وی به حجم بالای نیروی انسانی جوان و جویای کار در کشور اشاره کرد و با یادآوری این نکته که در طول یک قرن گذشته بیشتر رویکرد به استفاده از تکنولوژی دیگران داشته‌ایم، گفت: اگر حجم نیروی تربیت شده و تحصیل کرده بعد از انقلاب را مورد توجه قرار دهیم باید پارادایم خود را تغییر دهیم.
لاریجانی بر عهده گرفتن بخشی از پروژه پارس جنوبی توسط شرکت‌های داخلی را مایه افتخار خواند و با اشاره به اینکه از میان 180 فعالیت صنعتی در دنیا 130 رشته آن اکنون در ایران وجود دارد بیان کرد: بنابراین توجه‌ها به مطالعات علمی کم نبوده است و اگر رویکرد شرکت نفت به استفاده از توان داخلی بود چه میزان از این استعداد‌ها به کار گرفته می‌‌شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی راه خروج از رکود را تغییر پارادایم به سمت داخل خواند و با تاکید بر بهره‌گیری از نیروهای داخلی برای تولید کالاهای لازم برای تولید نفت گفت: ظرفیت معادن ما مزیت دیگر کشورمان است که ما به علت نفتی بودن کمتر به آنها توجه کرده‌ایم؛ گاهی شرکت‌های نیمه دولتی دست روی معادن مهم کشور می‌گذارند اما نه خود روی آنها کار می‌کنند و نه اجازه می‌دهند بخش خصوصی از آنها بهره‌برداری کنند.
وی ادامه داد: این شرکت‌های نیمه دولتی به علت بد اجرای کردن اصل 44 قدرت زیادی یافته‌اند و مانع حضور بخش خصوصی شده‌اند؛ اصلا این چه جور اجرای اصل 44 است؟
لاریجانی تاکید کرد: مطلقا اینها سیستم‌شان خصوصی نیست و فقط ضوابط شرکت‌های دولتی را ندارند و اگر دولت فعلی می‌خواهد باقیات‌ و صالحاتی برای خود باقی بگذارد دخالت مردم در اقتصاد را جدی بگیرد چرا که معنی ندارد شرکت‌های نیمه‌دولتی حبس مال کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر به موقع پول شرکت‌های خصوصی پرداخت نشود آنها انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری ندارند، خاطرنشان کرد: شنیده‌ام وزارت نیرو رقم قابل توجهی به شرکت‌ها بدهکار است. در حالی که این شرکت‌ها تحمل این مبلغ بدهی را نداشته و لذا به سوی دلالی می‌روند. بنابراین دولت باید بیماری اقتصادی کشور ما را اساسی درمان کند و مجلس هم به او کمک کرده است.
وی در اختیار قرار دادن 100 میلیارد دلار برای بهینه‌سازی مصرف انرژی را از سوی مجلس یادآور شد و با اشاره به اینکه وزارت نفت به میزان 80 هزار میلیارد دلار طرح‌هایی را آماده کرده است که باید تا آخر شهریور به اجرا برساند، گفت: در تبصره 11 بودجه امسال 12 هزار میلیارد تومان برای افزایش راندمان نیروگاه‌ها و کاهش مصرف پیشنهاد کردیم.
لاریجانی اضافه کرد: استفاده بهینه از انرژی از اولویت‌های ماست و در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نیز آمده است که باید تلفات انرژی را به 14 درصد کاهش داد که من بعید می‌دانم به این رقم برسیم و معنی آن رها کردن 14 هزار مگاوات است.
وی با اشاره به راندمان پایین نیروگاه‌های کشور به وزیر نیرو توصیه کرد به سمت احداث نیروگاه‌های گازی که مصرف انرژی زیادی دارند نروید.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در زمینه حمل و نقل 35 درصد انرژی کشور مصرف می‌‌شود که 100 هزار لیتر آن ریلی و مابقی آن غیرریلی است حرکت به سمت حمل و نقل ریلی را به صرفه و امنیت‌زا خواند و گفت: تلفات مجاز و غیرمجاز بخش انرژی حدود 600 میلیون بشکه است لذا یکی از مصادیق مهم اولویت‌های ما استفاده بهینه از انرژی است.
وی با توصیه به دولت برای تدوین سمت و سوی روشن برای سرمایه‌گذاران در برنامه‌ ششم و فراهم آوردن امکان حضور مردم در اقتصاد تصریح کرد: در ناصیه دولت نمی‌بینم که بتواند جایگزین بخش خصوصی شود زیرا الان 80 درصد بودجه کشور صرف امور جاری می‌شود.
لاریجانی با تاکید بر ضرورت وجود یک زمینه قابل پیش‌بینی برای سرمایه‌گذاران اظهار کرد: راجع به فناوری هسته‌ای ایران بسیار صحبت می‌کنند و فضای تبلیغاتی را به سمت خاصی برده‌اند.
وی با اشاره به اینکه ما به دنبال استفاده از انرژی هسته‌ای برای داخل کشور هستیم خاطرنشان کرد: اگر بر روی غنی‌سازی در داخل کشور اصرار داریم به خاطر بدقولی‌های غربی‌هاست.
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری بدقولی آلمانی‌ها در تکمیل نیروگاه بوشهر و تحویل سوخت اتمی رآکتور تهران گفت: ما نمی‌توانیم 10 نیروگاه اتمی بسازیم و راجع به سوخت آن پشتیبان نداشته باشیم؛ ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و معتقدیم انرژی در کشور باید سبب امنیت پایدار شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم انرژی سبب بی‌ثباتی شود بلکه از گاز، نفت و دیگر انرژی‌های خود در مسیر ثبات و امنیت پایدار جهانی استفاده می‌کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: گرچه برخی کشورها سیاست‌های متنوعی پی می‌گیرند ولی ما دلیلی نمی‌بینیم که سیاست‌های تاکتیکی اتخاذ کنیم چرا که سیاست ما ثبات است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها