امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۹:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106689
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بجنورد، حجت‌الاسلام علی یونسی پیش از ظهر امروز در همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی اظهار ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بجنورد، حجت‌الاسلام علی یونسی پیش از ظهر امروز در همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی اظهار کرد: البته این نگاه تنگ‌نظرانه بوده و قبلاً نیز کمونیست‌ها برای این موضوع تلاش می‌کردند.

وی از زبان به عنوان یک هویت ملی یاد کرد و افزود: برخی از زبان‌ها و گویش‌ها محدود بوده و گروه و طایفه‌ای را شامل می‌شوند اما فارسی، زبان یک ملت است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی با اشاره به اینکه زبان در بین مؤلفه‌های هویت ملی مهم‌ترین نقش را دارد،بیان کرد در ایران یک زبان ملی انتخاب شده است و همواره دولت‌های گذشته نیز از آن حمایت و صیانت کرده‌اند.

وی تمام اقوام ایرانی را یک ملت برشمرد و گفت:البته عده‌ای از قوم‌گراها تلاش می‌کنند تا فارسی را به یک جمع محدود کنند و این تفسیر تنگ‌نظرانه‌ای است.

یونسی با تاکید بر اینکه زبان فارسی تنها مختص به یک جمع نیست یادآور شد: این زبان یک ملت بوده که در طول دوره‌های مختلف تاریخی با آن گویش دارد.

وزیر پیشین اطلاعات گفت: با وجود حوادث تاریخی که در کشور روی داده و ویرانگر بوده است اما این باعث از بین رفتن زبان فارسی نشد.

به گفته وی اکنون کشورهای مختلف آسیای میانه چون تاجیکستان، افغانستان به زبان فارسی گویش کرده که این اهمیت این زبان را می‌رساند.

به گزارش فارس دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی، از دیروز سفر دو روزه‌ای را به خراسان شمالی آغاز کرد.

همایش بین‌المللی ادب فارسی  صبح امروز با حضور جمعی از اساتید ادب فارسی در دانشگاه پیام نور خراسان شمالی آغاز شد.

 انتهای پیام/63002/ل20/ژ1001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها