امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10672
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۵۱
تعداد بازدید: 194
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمدجواد محمدی‌زاده امروز در مراسم افتتاحیه همایش بیوتکنولوژی محیط زیستی که با حضور پژوهشگران و محققین مراکز علمی و ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمدجواد محمدی‌زاده امروز در مراسم افتتاحیه همایش بیوتکنولوژی محیط زیستی که با حضور پژوهشگران و محققین مراکز علمی و پژوهشی کشور و همچنین جمعی از اصحاب رسانه در محل سازمان محیط زیست برگزار شد اظهار داشت: یکی از مهمترین و اساسی‌ترین موضوعات علمی روز، بیوتکنولوژی در حوزه محیط زیست است.امروز محیط زیست به عنوان یکی از جنبه‌های غیرقابل اغماض در توسعه پایدار نیازمند بهره‌گیری از زیست فن‌آوری است.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: در مسیر رشد و توسعه اقتصادی و در شتاب فزاینده‌ای که در مسیر صنعتی شدن وجود دارد، باید از زیست فن‌آوری بهره‌گیری لازم به عمل آید.

وی با بیان اینکه کاربرد این علم در حوزه‌های مختلف علوم از جمله درمان، اقتصاد، صنعت، تغذیه، کشاورزی، محیط زیست و ... وجود دارد بیان داشت: قرن 21، قرن بیوتکنولوژیک است و این ادعای غیرواقعی نیست.

معاون رئیس جمهور متذکر شد: برای دستیابی به اهداف و راهکارهای تعیین شده در حوزه کلان کشور در مبحث محیط زیست لازم است که از فن‌آوری‌های روز استفاده کنیم و برای افزایش تولید ناخالص ملی از زیست فن‌آوری بهره‌گیری کنیم.

وی بیان داشت: باید مشارکت نیروی انسانی به منظور فعالیت در حوزه زیست فن‌آوری افزایش داده شود و همچنین در این زمینه مشارکت بخش خصوصی نیز ارتقا یابد.

محمدی‌زاده با بیان اینکه، رشد دانش بیوتکنولوژی تأثیر خود را بر علوم مختلف گذاشته است بیان داشت: در حوزه محیط زیست باید تلاش شود تا از این دانش بهره‌گیری بالایی به عمل آید.

وی افزود: از دانش بیوتکنولوژی می‌توان در تولید ورمی‌کمپوست و تولیدات ارگانیک استفاده کرد.

وی همچنین بیان داشت: دانش بیوتکنولوژی در حوزه دریا نیز جایگاه ویژه‌ای دارد به طوری که هم اکنون علم رایج در خصوص دریا،بستر آن، موجودات و مقتضیات آن بسیار محدود است.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: می‌توانیم تکنیک‌های جدید را برای ردیابی و حفاظت محیط زیست دریایی از طریق بیوتکنولوژی پیاده کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه مربوط به بیوتکنولوژی در مبحث منابع کشاورزی می‌توان گفت که این امر دارای حوزه گسترده‌ای است به طوری که با استفاده از این علم می‌توان به تولید با کیفیت‌تر گیاهان دست پیدا کرد.

وی یادآور شد: در این حوزه هم اکنون کشورهایی نظیر آرژانتین، چین و کانادا اقداماتی را انجام داده و محصولاتی را به مرحله تولید رسانده‌اند.

محمدی‌زاده اضافه کرد: برای سازمان محیط زیست نیز بیوتکنولوژی می‌تواند در پالایش‌های زیست محیطی به منظور شناسایی قارچ‌ها و ... مؤثر واقع شود و در نهایت موجب رفع آلایندگی‌ها در تمامی حوزه‌های زیست محیطی به خصوص در حوزه خاک و آب شوند.

معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به وجود 14 میلیون هکتار جنگل در کشور بیان داشت: به منظور رفع نیازهای صنعتی باید در استفاده از منابع موجود در جنگل‌ها محدودیت قائل شویم.

وی متذکر شد: برای پیشرفت صنعت باید از زیست فن‌آوری استفاده لازم به عمل آید به طوری که در نهایت هم موجب حفظ و صیانت از جنگل‌ها شود و هم نیاز مصارف صنعتی مرتفع شود.

محمدی‌زاده بیان داشت: باید به سمت افزایش جنگل‌ها و کاشت درختان پیش برویم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار