امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۵:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106727
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از آبیک، ظهر امروز بانوان کارمند شهرستان آبیک در نشست با مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین که ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از آبیک، ظهر امروز بانوان کارمند شهرستان آبیک در نشست با مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین که در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، به بیان مسائل و مشکلات بانوان در حوزه ادارات خود پرداختند.

مسئول صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبیک در این نشست، آموزش، توسعه و ترویج صنایع دستی، احیای رشته‌های بومی، اشتغال‌زایی و تشکیل تعاونی‌های مرتبط با صنایع دستی را از عمده فعالیت‌ها و حوزه‌های کاری صنایع دستی این اداره برشمرد.

سودابه حسینی‌پور افزود: در سال گذشته 35 نفر از کارآموزان صنایع دستی از تسهیلات کم‌بهره مشاغل خانگی بهره‌مند شدند که البته به دلیل تعداد بالای متقاضیان این تسهیلات، برخی افراد از سال 90 برای دریافت این تسهیلات ثبت‌نام کرده‌اند اما تاکنون موفق به دریافت آن نشده‌اند.

این مسئول ادامه داد: دو تعاونی صنایع دستی در شهرستان آبیک راه‌اندازی شده است که مسئولان این تعاونی‌ها از کارآموزان صنایع دستی بوده‌اند و تمایل به کار در حوزه صنایع دستی و نیز کارآفرینی داشته‌اند.

وی تصریح کرد: یکی از تعاونی‌های صنایع دستی در رشته چرم با ایجاد فروشگاه محصولات و مواد اولیه صنایع دستی برای 100 نفر اشتغال‌زایی کرده است و با دریافت تسهیلات مشاغل خانگی، می‌تواند نسبت به گسترش تعاونی خود اقدام کند.

مسئول صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبیک اضافه کرد: تعاونی دیگری در حوزه صنایع دستی در مرحله ثبت قرار دارد و درحال حاضر نتوانسته است کار خود را گسترش دهد.

حسینی‌پور با اشاره به آموزش رشته‌های مختلف، فضای کلاس‌های صنایع دستی را کوچک و نامناسب عنوان و خاطرنشان کرد: پنج‌شنبه شش شهریور ماه از ساعت 9 صبح نمایشگاهی از محصولات صنایع دستی در اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبیک برپا می‌شود.

برگزاری انتخابات اتحادیه بافندگان فرش در هفته آینده

مسئول فرش اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آبیک نیز در این نشست به برگزاری انتخابات اتحادیه بافندگان فرش در روز دوشنبه 10 شهریور ماه در این اداره خبر داد و اظهار کرد: 800 نفر از بافندگان فرش استان از بانوان شهرستان آبیک هستند و با حضور بیش از 400 نفر این انتخابات برگزار می‌شود.

سیده معصومه موسوی افزود: 400 نفر از بافندگان فرش بیمه مشاغل خانگی دارند که برخی از آنان بدسرپرست، بی‌سرپرست هستند و در سال گذشته 150 میلیون ریال تسهیلات به سه نفر از آنان تخصیص یافت.

این مسئول به بافت فرش‌های ابریشم به دستان بافندگان شهرستان آبیک در دل برخی از خانه‌های محقر و نامناسب اشاره کرد و ادامه داد: این فرش‌ها گنجی است که به دستان توانمند بافندگان در دل این خانه‌ها بافته شده است و انسان با دیدن زیبایی آنها لذت می‌برد.

وی تصریح کرد: برخی از کارگاه‌‌داران فرش شهرستان آبیک هر دو ماه یک‌بار محصولات تولیدی خود را برای فروش به کشورهای خارجی مانند ترکیه و مالزی ارسال می‌کند.

موسوی بیان کرد: بیشتر بافندگان فرش از قشرهای ضعیف و کم‌درآمد جامعه هستند و زندگی‌ آنان از شرایط مناسبی برخوردار نیست و باید تسهیلات مشاغل خانگی برای این افراد نیز در نظر گرفته شود چرا که 20 میلیون ریال تسهیلات به اندازه 20 میلیارد ریال برای آنان ارزشمند است.

در ادامه این نشست مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین اظهار کرد: درحال حاضر نتوانسته‌ایم بانوان بافنده فرش را آن‌چنان توانمند کنیم تا بتوانند فرش‌های خود را به فروش برسانند و در این میان دلالان سود می‌برند و تولیدکننده، مصرف‌کننده و به تبع آن دولت ضرر می‌بینند.

طاهره‌ بیگم‌سیدی افزود: نباید اجازه داد دلالان بر تدابیر دولت پیشی بگیرند چراکه در این میان بانوان بافنده فرش بیشتر مورد ظلم واقع می‌شوند و قیمت مناسب فروش فرش به دستشان نمی‌رسد.
انتهای پیام/77006/الف40/ظ1004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها