امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10674
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۵۱
تعداد بازدید: 275
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، گردشگری روستایی، یکی از مهمترین شاخصه‌های صنعت گردشگری است که امروزه روستاها با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، گردشگری روستایی، یکی از مهمترین شاخصه‌های صنعت گردشگری است که امروزه روستاها با تبدیل فرصت‌های بکر خود می‌توانند به صنعتی درآمدزا مبدل شوند.

گردشگری روستایی یکی از فرصت‌هایی است که می‌تواند علاوه بر منافع اقتصادی برای روستائیان، زمینه‌های تقویت مسائل اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی را نیز در بر بگیرد.

یکی از فاکتورهایی که در گردشگری روستایی می‌توان به آن توجه کرد، فراغت حاصل از گردشگری روستایی است که می‌توان به عنوان یک روش برای رسیدن به توسعه روستایی استفاده کرد.

کشاورزی، مزارع سبز، آب و هوای پاک، جذابیت‌های ناشی از لباس و فرهنگ محلی، معماری و بافت سنتی و غذاهای سنتی از دیگر جنبه‌هایی که امروزه گردشگری روستایی را در تیررس توجه مسئولان قرار داده است.

استان همدان با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی چون غار شگفت‌انگیز علیصدر دامنه کوه الوند، آبشار گنجنامه، مناطق نمونه گردشگری، سراب‌های جذاب و... و آثار باستانی چون گنبد علویان، آرامگاه باباطاهر و بوعلی سینا، شیرسنگی و ... یکی از قطب‌های گردشگری ایران به حساب می‌آید.

اما با وجود همه این جاذبه‌های طبیعی و تاریخی موجود در سطح استان، 20 روستا از جمله سیمین، ابرو، ورکانه، خاکو، حبشی، علیصدر و... با قرار گرفتن در زمره روستاهای هدف گردشگری، به دنبال تقویت این بخش از گردشگری هستند.

در حالی که روستاهای هدف گردشگری در همدان مشخص شده‌اند اما آیا تنها یدک کشیدن نام روستای هدف گردشگری کافی است؟
 وقتی چند روستا به عنوان روستای هدف گردشگری تعریف می‌شوند باید بتوانند خدماتی را به گردشگرانی که در این روستاها حضور می‌یابند، ارائه کنند تا گردشگر به راحتی به این روستاها سفر کند.

نیاز به مکان اقامتی، پارکینگ، فروشگاه و نقاطی برای استفاده از نقاط بکر و طبیعی باید مشخص شده باشد و اگر مسئولان به دنبال تقویت این بخش از گردشگری هستند ناچار باید به این بخش‌ها نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند.

اما آنچه امروز در این گزارش مد نظر ماست جذب گردشگر در روستاهای هدف گردشگری همدان است چرا که وقتی روستاها میزبان خیل عظیمی از گردشگران باشند، خود به خود به سمت تأمین نیازها و مایحتاج مسافران حرکت خواهند کرد.

  *روستاها در ارتقای صنعت گردشگری مؤثر هستند

در همین راستا معاون عمرانی استاندار همدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان توجه به گردشگری روستاها را دارای اهمیت بسیار دانست و گفت: صنعت گردشگری یکی از مهمترین توانایی‌های استان همدان است که روستاها نیز در تقویت آنها می‌توانند نقش بیشتری داشته باشند.

خسرو سامری افزود: گردشگری روستایی استان همدان با برخورداری از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بسیار زیاد در مناطق بکر و طبیعت بی‌نظیر استراحتگاهی مناسبی برای مسافران به شمار می‌رود که باید در تقویت آن کوشید.

وی بیان داشت: امور روستایی استانداری نیز در رسیدگی به روستاهای هدف گردشگری بسیار تأثیرگذار است و این امر در طرح جامع گردشگری نیز باید با قوت پیگیری شود.

معاون عمرانی استاندار همدان اضافه کرد: بخشداران نیز با کسب اطلاعات مناسب باید بکوشند در راستای تقویت گردشگری روستایی گام بردارند.

*«مسافرکاشانه» گامی برای اطمینان خاطر مسافران در روستا
 


 

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: در سطح استان همدان 20 روستای مصوب گردشگری داریم که 11 مورد در سال‌های قبل و 9 روستا در سال گذشته برای گردشگری مصوب شدند.

رزیتا ناصرالمعمار افزود: روستاهای هدف گردشگری با توجه به بافت تاریخی و طبیعی و معماری برای گردشگرپذیری مشخص شده‌اند که در این راستا سعی بر تمرکززدایی شد تا صرفاً به یک شهرستان اکتفا نشود.

وی ادامه داد: با هماهنگی و جلسه‌ای که با دهیاران روستاهای هدف گردشگری در سال گذشته داشتیم به دنبال آن هستیم که تعدادی از منازل روستایی را با پیشنهاد خود صاحبان این منازل تبدیل به «مسافرکاشانه» کنیم که برای این امر یکسری از روستاها برای ما اولویت دارند و روی آنها کار می‌کنیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان بیان داشت: بر این اساس نخستین استارت ایجاد مسافر کاشانه را در روستای هدف گردشگری علیصدر زدیم.

وی سابقه ورود گردشگر به آن روستا و کشش این موضوع را علل آغاز ایجاد مسافر کاشانه در این منطقه دانست و افزود: به علت حضور گردشگران زیادتر از ظرفیت اقامتی فعلی موجود در روستاها، این فعالیت‌ها در این روستاها آغاز شد.

ناصرالمعمار با بیان اینکه با اطلاع‌رسانی که در این موضوع انجام شد، با  استقبال اهالی روستا مواجه شد، خاطرنشان کرد: بسیاری از صاحبان منازل شخصی در روستای علیصدر به سازمان مراجعه کردند و موفق به دریافت مجوز شدند که این مجوز تابستان نیز تمدید خواهد شد.

وی یادآور شد: نخستین استارت کار روی منازل زده شد تا این منازل را برای ایجاد اطمینان خاطر در مسافر آماده کنیم تا به محض ورود مسافر به روستا محلی برای اسکان موجود باشد و در کنار اسکان بتوانند از مناظر بکر و طبیعت این روستاها نیز دیدن کند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان خاطرنشان کرد: سعی ما بر این است که روستاهای هدف گردشگری را در تمام شهرستان‌ها پراکنده کنیم تا همه شهرستان‌ها از این فرصت استفاده کنند.

در هر حال روستاهای استان همدان با تنوع فرهنگی، طبیعی و جاذبه‌های خاص خود، می‌تواند بخشی از بار سنگین گردشگری که درآمدزایی را نیز به دبنال دارد، به دوش کشد، اما معرفی و تقویت این روستاها در وهله نخست نیاز به اطلاع‌رسانی از طریق بروشور، کتابچه و نقشه است که امیدواریم مسئولان به این امر مهم توجه کنند.

در مرحله دوم می‌توان بسیاری از آداب و سنن روستائیان را که برای گردشگران جذاب است شناسایی و در زمان پیک مسافر در روستاها به معرض نمایش بگذاریم به طوری که مراسم شیره‌پزی ملایر که در روستاهای این شهرستان نیز با آداب خاصی پخت می‌شود، را به مسافران و گردشگران شناساند.

کارگاه‌های مبل و منبت در چند روستای ملایر و تویسرکان از دیگر جذابیت‌هایی است که برای گردشگران می‌تواند جالب توجه واقع شود.

در مجموع گردشگری روستایی منبع باارزش اشتغالزایی و ایجاد درآمد است که امیدواریم با توجه مسئولان بتوانیم در راستای تقویت روستاهای هدف گردشگری گام برداریم.
==============
سیده فریده حسینی فرزام
==============
انتهای پیام/89003/ی40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها