امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106804
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «شائل بن افرایم» تحلیلگر اسرائیلی پایگاه «اینترنشنال پالیسی دایجست» با انتشار مطلبی تحت عنوان «چرا داعش ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «شائل بن افرایم» تحلیلگر اسرائیلی پایگاه «اینترنشنال پالیسی دایجست» با انتشار مطلبی تحت عنوان «چرا داعش به نفع راهبرد ایالات متحده در منطقه است»، این گروه تروریستی را بهترین ابزار برای پیشبرد منافع آمریکا در خاورمیانه دانسته است.
وی در ابتدای این گزارش با اشاره به تحرکات داعش در منطقه نوشته است: «شاید بسیار وحشتناک به نظر برسد، اما داعش واقعا در خدمت منافع راهبردی و ملی آمریکا عمل می‌کند.»
بن افرایم با بیان اینکه آمریکا و غرب باید در مقابل پدیده داعش، دیدی وسیع داشته باشند، نوشته است: «در سال 2003، ایالات متحده با کنار زدن «صدام حسین» که رقیب سرسخت ایران به شمار می‌آمد، موازنه قدرت در خاورمیانه را به هم زد. از آن زمان، تهدید تبدیل ایران به قدرت غالب در شامات شکل گرفت. دولت عموما شیعی بغداد به مرور به واسط ایران تبدیل شد. رژیم سوریه در دمشق هم که عمیقا متحد ایران است، توانست در برابر رقبا در قدرت بماند. حزب‌الله و حماس که گروه‌های «تروریستی» مورد حمایت ایران هستند، به ترتیب در لبنان و غزه به قدرت رسیدند.»
وی می‌افزاید: «به این شکل، تهدید ایجاد دامنه نفوذ ایران از غرب افغانستان تا مدیترانه، شکل گرفت. این چالشی بزرگ برای متحدان آمریکا، نفوذ ایالات متحده بر قیمت نفت و همچنین مبارزه واشنگتن با گروه‌‌های مورد حمایت ایران است. این امر همچنین ناقوس مرگی برای امید به گسترش دموکراسی در منطقه است.»
این تحلیلگر صهیونیست در ادامه می‌نویسد: «داعش قدرتمندترین و معتبرترین پادزهر سنی در برابر گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه است. این گروه بخش بزرگی از سوریه را به تصرف خود درآورده است، کاری که گروه‌های مورد حمایت غرب و گروه‌های وابسته به القاعده نتوانسته‌اند انجام دهند. این گروه با این کار حوزه نفوذ ایران را به دو نیم می‌کند. این گروه حتی در کنترل نفوذ گروه‌های وابسته به دمنش قسم‌خورده آمریکا یعنی القاعده از جمله جبهه‌النصره، نیز کارایی خود را اثبات کرده است. داعش خدماتی به منافع آمریکا می‌کند که هیچ‌یک از متحدان معروف این کشور مانند اسرائیل و اردن هم قادر به انجام آن‌ها نبوده‌اند.»
وی سپس عنوان می‌کند که نگرانی از تهدیدات داعش، درست است، اما نباید به مقابله با این گروه پرداخت. بن افرایم می‌نویسد که بمباران مواضع داعش غیرسازنده است، چراکه «آمریکا به هزینه خود، به نفع ایران کار می‌کند. ایالات متحده نیروی هوایی خود را برای سرکوب مخالفان سنی و کمک به ایران برای ایجاد مجدد «هلال شیعی»، به کار می‌گیرد. اگر داعش از بین برود، مورخان در آینده متحیر خواهند شد که چرا ایالات متحده شامات را در سینی نقره‌ای به ایران تقدیم کرد.»
این تحلیلگر اسرائیلی در پایان نوشته است که آمریکا نباید به مداخله در عراق بپردازد و کمک‌های خود را باید به مناطق کردنشین و اردن محدود کند، چراکه منفعتی در حضور یک دولت شیعی در بغداد ندارد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها