امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106821
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
حسین مسافر آستانه مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری و دبیر دومین جشنواره فیلم‌های ویدیویی یاس، صبح امروز با حضور در جمع خبرنگاران به سؤالات مختلف آنها ...

حسین مسافر آستانه مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری و دبیر دومین جشنواره فیلم‌های ویدیویی یاس، صبح امروز با حضور در جمع خبرنگاران به سؤالات مختلف آنها در خصوص روند برگزاری جشنواره در شهر عامل و همچنین سرنوشت مؤسسه رسانه‌های تصویری پاسخ داد.

بر اساس این گزارش مسافر آستانه در پاسخ به سؤالی مبنی بر دلیل دوری محل اسکان میهمانان جشنواره از محل نمایش فیلم‌ها در شهر آمل گفت: به اجبار بهترین هتلی که می‌توانستیم پیدا کنیم همین هتل نارنجستان بود چرا که از طرف استانداری هماهنگ شده بود تا آمل به عنوان میزبان جشنواره انتخاب شود و پس از اعلام این موضوع به ما نارنجستان را به عنوان محل اسکان میهمانان انتخاب کردیم که به اجبار هتل نارجستان را که حدود 25 کیلومتر از آمل فاصله دارد به عنوان محل اسکان انتخاب شد.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است جشنواره همچنان در شهرستان‌ها برگزار شود یا خیر،‌گفت: قطعاً اگر قرار باشد در دوره‌های دیگر نیز شهرستان‌ها میزبان جشنواره باشند به همه مسئولان فکر خواهیم کرد اما برای این دوره فرصت کمی داشتیم و از لحظه شروع تا برگزاری شش ماه زمان داشتیم و برای تعیین میزبان نیز تنها یک ماه زمان داشتیم اما به دلیل اینکه می‌خواستیم به هر شکل ممکن جشنواره را احیاء کنیم تصمیم گرفتیم آن را با همه مشکلات و در یک فرصت زمانی کوتاه برگزار کنیم.

دبیر جشنواره فیلم یاس، همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا جلسات نقد و بررسی برای فیلم‌ها در نظر گرفته نشد، گفت: برنامه‌ریزی برای برگزاری جلسات نقد و بررسی نداشتیم اما چه در سینما فلسطین تهران و چه در سینما بهمن آمل نشست‌هایی را تحت عنوان گپ و گفت هنرمندان با فیلمسازان داشتیم که جلسات نقد و بررسی کلاً‌ تجربه خوبی در جشنواره‌های گذشته برای ما نداشته است اما اگر قرار باشد در دوره‌های بعدی جشنواره برگزار شود، حتماً‌ برای آن سعی می‌کنیم به شکل متفاوتی جلسات نقد و بررسی هم برگزار کنیم.

مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا در دوره‌های بعد نیز مازندران به عنوان میزبان جشنواره خواهد بود یا خیر، اظهار داشت: هنوز صد در صد مشخص نیست که سال‌های آینده هم جشنواره در مازندران برگزار شود یا خیر و بایستی پس از پایان جشنواره جلسات کارشناسی را برگزار کنیم و اگر همه شرایط برای کار مهیا بود و همه تعهدات را قبول کردند آن موقع می‌توانیم جای ثابتی را برای میزبانی جشنواره در نظر بگیریم اما آنچه مسلم است این است که برگزاری جشنواره در شهرستان‌ها یک امر ثابت است اما هنوز نمی‌دانیم کدام شهر یا استان میزبان دوره بعد جشنواره خواهد بود.

وی افزود: سازمان سینمایی از برگزاری جشنواره در استان‌ها به دنبال دستاوردهای مختلفی است که مهمتر از بحث میزبانی دست یافتن به این دستاوردها است وگرنه برگزاری جشنواره در تهران برای ما راحت‌تر بود اما اصرار ما این است که همچنان جشنواره در شهرستان‌ها برگزار شود.

دبیر جشنواره فیلم‌های ویدئویی یاس همچنین در پاسخ به این سؤال که چقدر خروج این جشنواره از تهران و برگزاری آن در شهرستان‌ها مفید بوده است، تصریح کرد: اینکه چقدر برگزاری جشنواره در شهرستان بهتر بود را باید اصحاب رسانه و هنرمندان به ما بگوید اما قطعاً اگر در دوره‌های بعد هر شهری میزبان جشنواره باشد این میزبانی همزمان با تهران خواهد بود و یک پای جشنواره باید همیشه در تهران باقی بماند.

وی با مقایسه برگزاری جشنواره در استان‌ها با بخش استانی جشنواره فجر گفت: آنچه در جشنواره فجر می‌گذرد با جشنواره یاس کاملاً متفاوت است در فجر میزبان تهران است و تنها چند فیلم در شهرستان‌ها به نمایش در می‌آید اما اینجا قضیه کاملاً برعکس است و میزبان اصلی شهرستان‌ها هستند و 400هنرمند تراز اول به یک استان می‌آیند که می‌تواند این موضوع به یک حرکت فرهنگی تبدیل شود و برای مردم میزبان یک خاطره خوب به ارمغان بیاورد و مردم نیز از حضور این هنرمندان به وجد می‌آیند که اگر بتوانیم این روحیه نشاط را همچنان ایجاد کنیم کار بسیار مهمی کرده‌ایم.

مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری همچنین در پاسخ به این سؤال که چقدر در برگزاری جشنواره یاس به اهداف خود رسیده‌اید، خاطرنشان کرد: برگزاری این جشنواره دو هدف مشخص را برای ما به همراه دارد اول آنکه نقش جشنواره در ایجاد انگیزه برای تولید آثار بهتر و دوم شناسایی استعدادهای جوان است که فکر می‌کنم هر دو هدف محقق شده است و هنرمندان هم تلاش می‌کنند آثار باری به هر جهت را تولید نکنند چرا که می‌دانند جایی هست که کارهای آنها را رصد کند و از طرف دیگر استعدادهای جوانی که شاید نتوانند مجالی برای ورود به سینما پیدا کنند در این جشنواره کارشان دیده می‌شود.

وی افزود: اما برگزاری جشنواره در شهرستان‌ها هدف دیگر است که همه اینها نسبی است و اگر بگوییم به 100درصد  اهدافمان رسیده‌ایم اغراق است. بخشی از اهداف حتماً محقق شده و بخشی دیگر به دلایل مختلف محقق نشده است.

وی همچنین در خصوص دلیل کمبود تبلیغات محیطی جشنواره یاس در سطح شهر آمل گفت:‌ اگر همه برنامه‌ریزی‌های ما به نتیجه رسیده بود اطلاع‌رسانی محیطی نیست به شکل بهتری انجام می‌شد اما ما سعی کردیم کمبود اطلاع‌رسانی محیطی را از طریق اطلاع‌رسانی با صدا و سیما برطرف کنیم.

وی ادامه داد: شهرهایی مثل اصفهان و همدان سال‌های میزبانی رویدادهای فرهنگی مختلفی را به عهده داشته‌اند و نمی‌توانیم آنها را باشهرهای دیگر مقایسه کنیم و ما هم توقع نداریم در اولین گام یک شهرستان بتواند مانند اصفهان و یا همدان جشنواره را میزبانی کند اما توقع داریم در دوره‌های بعد جشنواره را بسیار بهتر ببینیم.

دبیر جشنواره یاس همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا قصد دارید برای دوره‌های بعد اصفهان میزبان جشنواره باشد و یا ترجیح می‌دهید میزبانی را به استان دیگری بدهید که بواسطه میزبانی شرایط فرهنگی و ساختاری آن استان نیز بهتر شود، گفت: قطعاً قصد داریم جشنواره را در جایی غیر از اصفهان برگزار کنیم چرا که نتیجه فرهنگی جشنواره برای ما بسیار مهم است و دستیابی به این نتیجه فرهنگی برای ما از تحمل سختی‌ها لذت‌بخش‌تر است و من امیدوارم چه در مازندران و چه در استان‌های دیگر به واسطه برگزاری این جشنواره امکانات به لحاظ فرهنگی به هم نزدیک شوند چرا که اگر هر استان بتواند یک اتفاق فرهنگی و هنری را به نام خود ثبت کند شاهد یک جهش فرهنگی مثبت در سطح آن استان خواهیم بود.

مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری همچنین در پاسخ به این سؤال که برگزاری جشنواره یاس چقدر باعث همراهی مؤسسات ویدئورسانه با رسانه‌های تصویری شده است، اظهار داشت: شاید باید هماهنگی‌های بیشتری صورت گیرد تا مؤسسات به هم نزدیک‌تر شوند و جشنواره یاس هم تنها یک بهانه می‌تواند باشد برای نزدیکی بیشتر رسانه‌ها تا شاهد هماهنگی بیشتری در عرصه سینمای خانگی باشیم.

مسافرآستانه همچنین در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر روشن شدن تکلیف ادغام رسانه‌های تصویری و مأموریت‌های جدید آن گفت: قطعاً برگزاری جشنواره یکی  از وظایف مؤسسه رسانه‌های تصویری خواهد بود و دیگر بحث ادغام منتفی است بلکه بحث تغییر اولویت‌های مؤسسه در انجام وظایف خواهد بود که دیگر با این تعریف جدید همه هم و غم مؤسسه خرید فیلم نخواهد بود.

وی افزود: برگزاری جشنواره‌های مختلف تقویت بخش بین‌الملل و به طور کلی انجام وظایف بین‌المللی سینمای ایران توسط مؤسسه از جمله مهمترین اولویت‌های جدید است که در بحث بین‌الملل باید جلسات مختلفی برگزار شود اما هدف کلی این است که در عرصه بین‌الملل مؤسسه با یک رویکرد جدیدی فعالیت کند.

مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری خاطرنشان کرد: ضمن اینکه رویکرد جدیدی که برای مؤسسه طراحی شده این است که رسانه‌های تصویری به عنوان تجمیع کننده همه آثار سینمای خانگی در بخش VOD یا ویدئو درخواستی فعالیت کند و تجمیع کننده همه آثار مؤسسات در این سامانه خواهد بود و با وجود اینکه هیچ نوع نگاه انتفاعی به این بحث ندارد تنها در جهت تجمیع در این عرصه در صورت راه‌اندازی VOD از این به بعد مهمترین وظیفه رسانه‌های تصویری تجمیع آثار در این بخش خواهد بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار