امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106826
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی  در گفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص وضعیت تولیدات نمایش خانگی  و موسسات ویدئو رسانه گفت: سینمای خانگی و ...

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی  در گفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص وضعیت تولیدات نمایش خانگی  و موسسات ویدئو رسانه گفت: سینمای خانگی و تولید برای خانه‌ها (نه تولید برای پرده‌های سینمایی) برای کشور ما امر اجتناب ناپذیر است. اگر می‌خواهیم ارتباط مردم با تصویرو فیلم و سینما به معنای کلی حفظ شود سینمای خانگی کمک می‌کند تا رابطه مردم را با فیلم حفظ کند زیرا همه مردم دسترسی کامل به سینما ندارند ضمن اینکه تلویزیون و شبکه‌ها شاید نتوانند همه نیازهای مردم را برطرف کنند.

حجت الله ایوبی در ادامه افزود: مردم در خانه‌ها نشستند و بخش عظیمی از آن‌ها دسترسی به پرده نقره‌ای و سینما ندارند ضمن اینکه کار اصلی تلویزیون پخش فیلم نیست زیرا تلویزیون خود ماموریت‌های مختلفی دارد و نمی‌تواند نیاز مردم را برطرف کند. در کشور ما این خلاء وجود دارد و موسسه رسانه‌های تصویری و سینمای خانگی می‌تواند این خلاء را پر کند بنابراین باید تلاش کنیم تا تولیدات ویدئویی و نمایش خانگی تولیدات دست دوم و سوم نباشد بلکه باید تولیدات خوب وارد خانه‌های مردم شود.

وی ادامه داد: البته فکر می‌کنم به این سمت هم گرایش پیدا می‌کنیم با توجه به اینکه شبکه نمایش خانگی خودش را اقتصادی نشان می‌دهد به ویژه اینکه در سال‌های گذشته نشان داده شده که شبکه نمایش خانگی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

ایوبی با بیان اینکه اگر بتوانیم ریشه قاچاق را بخشکانیم سینمای خانگی حتما پر درآمد و اقتصادی خواهند بود، گفت: در شبکه نمایش خانگی انتظار داریم به سمت تولیدات بهتر، حرفه‌ای‌تر شدن و با ارزش‌تر پیش رویم. البته تولید برای پرده سینما ماهیتا با تولید برای اکران‌های کوچک متفاوت است بنابراین انتظار داریم مردم بر روی پرده سینما چیزهایی را ببینند که در پرده نمایش خانگی نمی‌توانند ببینند. البته امروز این گونه نیست زیرا مردم امروز بر پرده سینما فیلم‌هایی را می‌بینند که از طریق cd با قیمت‌های بسیار پایین‌تر هم می‌توانند ببینند.

وی در ادامه افزود: این فاصله باید حفظ شود و نوع تولیدات با آنچه که قرار است به عنوان بسته فرهنگی به خانه‌های مردم برود باید باهم متفاوت باشد.

رئیس سازمان سینمایی درباره قاچاق cd فیلم‌ها و راه مبارزه با آن نیز گفت: در جهت حفظ حقوق مولفان در عرصه سینما و عرصه‌هایی که خلاقیت آفرینش هنر وجود دارد باید تلاش کنیم، ضمن اینکه در عرصه موسیقی و کتاب هم به همین شکل است. درست است که قانون کپی رایت در کشور راه نیافتاده است وما به این قانون نپیوستیم اما در مقاطعی به دلیل اینکه اراده قوی برای مبارزه با قاچاق شکل گرفته بود موفقیت‌هایی کسب شده بود یعنی دوران موفقیت‌های مبارزه با قاچاق را هم داریم اما در سال‌های اخیر به دلایل مختلف بازار قاچاق رونق پیدا کرد.

وی در ادامه افزود: در این رابطه اخیرا با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد جلساتی داشتیم و کارگروه‌هایی تشکیل شد که به سمت عزم ملی و راسخ برای مقابله با قاچاق برویم. این مقابله دو گونه است ابتدا سنتی و به شیوه سخت افزاری که راهش تقویت ستاد صیانت است، ستاد صیانت با ماموریت و ساختارهای جدید فعالیت‌هایش را آغاز می‌کند ضمن اینکه ما هم در حوزه‌های خودمان قرار شد کمیته‌هایی را برای مبارزه با قاچاق انجام دهیم راه دوم که راه منطقی و درست‌تر است استفاده از فناوری‌های جدید برای مقابله با قاچاق است که به سرعت به سمت فناوری‌های روزآمد و جدید حرکت می‌کنیم به ویژه vob که تقریبا همه سیستم‌های آن آماده است و یک عزم سیاسی قوی هم پشت آن وجود دارد.

ایوبی ادامه داد: در اینباره چندین جلسه در عالیترین سطوح داشتیم و کارهای کار‌شناسی انجام شده ضمن اینکه شرکت‌هایی هستند که محصولاتشان آماده عرضه است امیدواریم با همکاری وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به سرعت به سمت فناوری‌های جدید حرکت کنیم و عملا قاچاق با فناوری جدید ریشه کن خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: امروز ما در نقطه‌ای قرار گرفتیم که در اطراف ما کشورهای حوزه تمدنی ایران بزرگ و ایران فرهنگی هستند که کشورهای فارسی زبانی هستند که همه آن‌ها مشتریان بالفعل ما هستند اما این امر نیاز به همت دارد به همین دلیل بخش بین الملل را در سازمان سینمایی جدی گرفتیم و وظایف موسسات وابسته به سازمان سینمای را باز تعریف می‌کنیم و این احتمال وجود دارد که ما امور بین الملل را در یک موسسه تجمیع کنیم و کار‌شناسان زبده و برجسته‌ای را در یک موسسه جمع کنیم تا بتوانیم عقب ماندگی‌ها را در عرصه بین الملل جبران کنیم.

وی در ادامه افزود: در سازمان سینمایی کمیته بررسی تشکیل شده که وضع همه موسسات در آن برسی می‌شود و وضعیت موسسه رسانه‌های تصویری هم مورد برسی قرار خواهد گرفت.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها