امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 27
۰۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106833
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 104
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در ابتدای این مراسم جعفری جلوه ضمن خوشامدگویی و تشکر از حاضران گفت: سلام، گرامیان، عزیزان، هنرمندان، ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در ابتدای این مراسم جعفری جلوه ضمن خوشامدگویی و تشکر از حاضران گفت: سلام، گرامیان، عزیزان، هنرمندان، مدیران بویژه ریاست محترم سازمان سینمایی جناب آقای دکتر ایوبی. به محفل پاسداشت روایت های صادق از حماسه و عشق توامان از حکمت و مصلحت از صبر و مهر و از تسلیم به رضای محبوب خوش آمدید.

فرصتی است دوباره برای یاد کرد از یک تلاش سترگ و ستودنی در سینمای انقلاب و مقاومت، فیلم سینمایی «چ» به روایت هنرمند گرانقدر جناب آقای ابراهیم حاتمی کیا از 48 ساعت حیرت انگیز و وصف ناپذیر از جنگ و صلح ا ز پایمردی و آزادی از چالش های فرا راه یک انقلاب و از تامل و صبر یک چریک تمام نمای اسلام و ایران دکتر مصفطی چمران .

این محفل به بهانه توفیقی دیگر در عرضه، اکران و پخش فیلم سینمایی چ است فیلمی که مدیران بنیاد سینمایی فارابی در دوره پیشین بویژه جناب آقایان میرعلایی و نجاریان با همتی بزرگ برای تولید آن اقدام کردند و در این دوره نیز تمام قد و با حداکثر امکان مدیران سازمان سینمایی و بنیاد فارابی برای پخش و نمایش آن در انحاء گوناگون در داخل و خارج از کشور و در عرصه نمایش خانگی تلاش می کنند.

 

جعفری‌جلوه: این تلاش درخور و شایسته خالقان آثاری است که همتی بلند دارند

البته در این جا من باید به طور ویژه از آقای لشکری‌پور که مدیریت این پروژه در مرحله تولید و به ویژه مراحل پایانی را و همچنین در مرحله پخش و اکران تشکر و قدردانی کنم چرا که در این ماه‌های سپری شده، به نحوی شایسته‌ به نمایندگی از بنیاد سینمایی فارابی، در حوزه‌های مختلف از جمله تولید، پخش و اکران این اثر به روش‌های بدیع و نو اقدام کردند و همچنان در حال اقدام هستند.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تاکید کرد: این محفل به بهانه رونمایی از مرحله عرضه نسخه ویدئویی این اثر برپاست اما پاسداشت عزیزانی که در ساخت این اثر گرانقدر زحمت کشیدند و یکی از آثار خوب را به سینمای انقلاب هدیه کردند نیز مد نظر قرار گرفته است. ارائه نسخه ویدئویی این اثر به نحو خاص و ویژه‌ای برنامه‌ریزی و تدارک دیده شده که از آن بهره‌مند خواهید شد. علاوه بر اصل فیلم، قریب به 90 دقیقه مستند پشت صحنه این فیلم ضمیمه شده حاوی نکات بسیار خوب و قابل بهره برداری برای سینما و عناصر فیلم در حرفه‌های مختلف و همچنین  برای عموم مخاطبان خواهد بود. تلاش‌های خاصی برای نسخه ویدئویی صورت گرفته است و این درخور و شایسته خالقان آثاری است که همتی بلند دارند در راستای تصویرگری ارزش‌های بزرگ، حوادث و رخدادهای تعیین کننده انقلاب و شخصیت‌ها و بزرگانی که فرزندان انقلاب هستند و انقلاب به نام آنها باقی است.

 

لشکری‌پور: استقبال مردم از «چ» یک افتخار است

در ادامه مراسم، پس از نمایش کلیپ آماده شده لشکری‌پور که مدت‌ها درگیر تولید پروژه بود. صحبت‌های خود را با یاد شهدای ممتاز انقلاب اسلامی، رجایی و باهنر آغاز کرد و هفته دولت و روز کارمند را به کارمندان گمنام بنیاد فارابی  تبریک گفت. او در ادامه گفت: یکی از ویژگی‌ها پس از  تولید یک اثر اکران و پخش ویدئویی آن است که ابعاد مختلفی دارد. این توجه‌ها باید در  سینمای کشور و به خصوص  سینمای متعهد از جنس «چ» صورت گیرد. با توجه به زمانی که تولید فیلم به طول انجامید، فیلم  مصداق بسیار خوب همکاری مدیران در دو دوره بود.

او به تلاش‌های میرعلایی و نجاریان اشاره کرد و گفت: مدیران در دو دوره به صورت نیروهای امدادی همکاری کردند و استاد گرامی آقای جعفری جلوه که این مسئولیت را گرفتند و کار را به سرمنزل مقصود رساندند.

وی با اشاره به مرحله پایانی اکران فیلم گفت: ما در پایان مرحله اکران نمایش فیلم هستیم و درآستانه توزیع نسخه ویدئویی قرار گرفتیم. سینمای ایران در مرحله نمایش به سه مرحله اکران سینمایی، ویدئویی و برخی فیلم‌ها اکران تلویزیونی دارد. طبیعی است اکران سینمایی مخاطب کمتری دارد. اکران ویدئویی و تلویزیونی مخاطب عام‌تری دارد. نخستین اکران فیلم «چ» که در 14 بهمن در جشنواره و در سالن‌های مختلف شهرستان‌ها آغاز شد. 21 اسفندماه تا اوایل خرداد ماه و اکران های دیگر بالغ بر یک میلیون نفر از فیلم بر روی پرده سینما دیدن کردند که البته برای جمعیت 77 میلیونی رقم بالایی نیست.

لشکری‌پور ادامه داد: فیلم‌های پرفروش معدل 1.5 تا دو درصد بیننده دارند که فیلم «چ» نزدیک به 1.5 درصد از جمعیت را درگیر کرد. با این احتساب که مردم یک فیلم جدی با موضوع انقلاب اسلامی و در زمان 125 دقیقه را روی پرده می‌دیدند ضمن آن که ما نسبت به دیگر فیلم‌ها، یک سانس کمتر در اختیار داشتیم. به هر روی این فیلم مزین به نام شهدا و حضرت امام(ره) است و به عقیده من، پرمخاطب‌شدن، موفقیت بزرگی است که نصیب فیلم شده است.

او در ادامه تصریح کرد: این فیلم صحنه‌های جنگی و انقلاب دارد و باید بگویم  در سینمای پس از انقلاب  این فیلم با این محتوا مخاطبش بی‌سابقه بوده، حتی نسبت به فیلم‌های دیگر ابراهیم حاتمی‌کیا از جمله «ازکرخه تا راین» بیننده این فیلم قابل توجه است. این را باید بگویم که وزانت سینمای ایران بیش از این است اما در حد بضاعت این آمار را عرض کردم.

وی به شرایط اکران فیلم در برخی از شهرها که سینما نداشتند یا سینماهایشان تعطیل بود اشاره کرد و گفت:  در سینما فرهنگ همایونشهر که تعطیل ست ما اکران داشتیم. در ولنجک تهران فیلم را اکران کردیم در شهرستان نکا در هیئت فیلم را پخش کردیم. ایام اعتکاف در همدان فیلم را پخش کردیم. دوم فروردین در میبد بلیت 2000 تومانی  فروختیم و 2000 نفر فیلم را دیدند. این نمونه‌ها را عرض کردم که بگویم  ظرفیت بسیار خوبی در کشور وجود دارد. ما در حد توان خودمان از این ظرفیت استفاده کردیم.

لشکری‌‌پور تاکید کرد: انشاءالله فتح‌بابی باشد برای فعالیت دوستان در سازمان سینمایی. این تجربیات میدانی است و می‌توانیم در اختیار عزیزان قرار دهیم. شهرهای متعدد از داشتن سینما محروم هستند ما برنامه ریزی کردیم و 000 150 نفر فیلم را  در خارج از سالن دیدند، ظرفیت بسیار خوبی است. مردم بسیار مشتاقند تا فیلم‌هایی از این جنس را ببینند. ما شاهد تجمع 3000 نفری در میدان امام حسین بودیم که شب باشکوهی بود. در تمام این اکران‌ها مراقبت صورت گرفت که  نسخه قاچاق بیرون نیاید.

وی درادامه به برخی از اظهار نظرها درباره حمایت‌ها و هموار بودن مسیر در اکران برای فیلم اشاره کرد و گفت: درست است که همه دوستان با این فیلم که مضمون انقلاب و نام حاتمی‌کیا داشت همراه بودند و برخی ارگان‌ها از جمله صدا و سیما  و شهرداری برخود تکلیف دانستند که در مسیر ما را همراهی کنند. مسیری که هموار نبود و در آن، خارها کم نبودند، اما نتیجه لذت‌بخش بود. ما بالغ بر  160 اکران دانشگاهی از 23 بهمن تا انتهای سال تحصیلی (اول تیرماه) داشتیم. اقبال مخاطبین نشان از علاقه مخاطب به دیدن فیلم‌های در حوزه انقلاب و دفاع مقدس است. 

او در خاتمه تاکید کرد: مشارکت بخش خصوصی در نمایش خانگی و تبلیغات محیطی در این فیلم دیده می‌شود که از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا عده‌ای معتقدند فیلم ارزشی نمی‌فروشد. اما تجربه ثابت کرد مردم ما در بحث ایدئولوژیک و ارزشی به خوبی با فیلم همراه می‌شوند. به طور نمونه همزمان با  حادثه پاوه در 26مرداد ماه، 12 نفر از ما درخواست اکران فیلم را در ایوان شمس داشتند و ما بی‌رحمانه هزینه را دریافت کردیم این افراد بازماندگان واقعه پاوه بودند . این ظرفیت ها در سینمای انقلاب وجود دارد. لشکری‌پور در خاتمه از تلاش بی‌وقفه سرتیپی و همکارانش در فیلمیران تشکر و قدردانی کرد.

 

ایوبی: اینگونه فیلم‌ها می‌تواند سینما را نجات دهد

در بخش دیگری از مراسم، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با حضور در سن سخنانش را با یادآوری روزهای انتصابش در این سمت آغاز کرد و گفت: برای من جای افتخار است در چهارم شهریور، زمانی که به این سمت در سال گذشته منصوب شدم، در این محفل بسیار خوب و نورانی به بهانه فیلم «چ» حضور دارم. حاتمی‌کیا و دوستان یادشان هست وزارت ارشاد در سال گذشته چه جنگ و گریزی بود.

درمیان این رفتارها صدای «چ» چمران وحاتمی کیا به گوشم می‌رسید و باعث آرامش خاطرم بود.  گرفتاری داشتیم و شرایط پرصدا و هیاهویی بود اما به خود نهیب می‌زدم که ابراهیم حاتمی‌کیا هست و «چ» ساخته می‌شود. وی در ادامه به روزهای جبهه وجنگ اشاره کرد و گفت: در زمانی که به جبهه‌ها می‌رفتیم به این فکر می‌کردم چگونه باید این رشادت‌ها را به نسل بعد منتقل کنیم. وقتی با سه فرزندم فیلم را دیدم خدا را شکر کردم ابراهیم حاتمی کیا و همکاران عزیزشان هستند که این اصول و احساس را به نسل جدید منتقل کنند. جای خوشحالی و خوشبختی دارد، شخصیت باورنکردنی و دوست داشتنی شهید چمران به این زیبایی به تصویر کشیده شد. ایشان درجنگ چریک بودند اما تنها این بعد از شخصیت ایشان به نمایش درنیامد. ایشان نویسنده و شاعر بودند که به خوبی درعین چهره آرام و با وقارشان به تمامی انسانیت‌شان به نمایش درآمد. چقدر زیبا نشان دادید و با همه دل و وجودتان با عشق کار کردید این کار برآمده از  دل است که  موفق شدید یک میلیون نفر در ایران آن را ببینند.

رئیس سازمان سینمایی در ادامه به دسترسی نداشتن مردم به سالن سینما اشاره کرد و گفت: مردم دسترسی به فیلم ها ندارد با این وضعیت یک میلیون نفر بیننده  عدد و رقم بسیار خوبی است. فیلم های ارزشی و ایدئولوژیک برای مردم جذاب است و  مردم وقتی مطئمن باشند فیلم ارزشی است، به دیدن آن می‌روند و با خانواده آن را می‌بینند. مردم با سینما آشتی خواهند کرد. سینما جایی است که مردم بتوانند باورها، اعتقادات و ارزش‌ها و زندگی‌شان را بر پرده اکران ببینند. فیلم‌ها با این مضامین می‌تواند سینما را نجات دهد.

او در خاتمه تاکید کرد: شما و تیم ارزشمندتان به مثابه یک خانواده با عشق و علاقه و عشق به دفاع مقدس نشان دادید به خوبی و به بهترین زبان می‌توانید مفاهیم را منتقل کنید. در جمع شما سخن گفتن دشوار است. همین جا از آقای میرعلایی و مهندس جعفری‌جلوه که می‌دیدم چقدر با علاقه و اشتیاق و عشق پیگیر کارها بودند، تشکر می‌کنم.

حاتمی‌کیا: ساخت فیلم چ کار آسانی نبود

پس از پخش بخش انتخاب بازیگران، حاتمی کیا به روی صحنه آمد و سخنانش را آغاز کرد: خدا این توفیق را داد فیلم «چ» را یک میلیون نفر ببینند و زحمات تک تک دوستان به درستی توسط مردم دیده شود. انشاءالله در ارایه فیلم در شبکه نمایش خانگی و پخش تلویزیونی بیشتر آن را ببینند. من در این جلسه  تشکر می‌کنم از عزیزانی که همراه من بودند. فیلم «چ» کار آسانی نبود. 5 ماه و نیم فیلمبرداری در سرما و گرما برای من خیلی الان شیرین است اما  آن زمان کار سختی بود.

وی در ادامه فیلم «چ» را نمونه همکاری دو دوره مدیریت خواند و گفت: این فیلم بهترین نمونه مثال زدنی است که در دو دوره مدیریت کار شد و هردو مدیر متفق‌القول و همدل در کار بودند  و درست عمل شد. هر دو مدیر نسبت به این موضوع احساس غریبی نکردند. حس خوبی داشتم که همه اهل دل و اهل قبله هستند.

حاتمی‌کیا به اکران فیلم اشاره کرد و گفت: اتفاقی بسیار خوبی که برای فیلم افتاد اکران خوب آن بود. من 18 فیلم سینمایی ساختم و  همیشه با قصه های عجیب و غریب در پخش مواجه می شود و معتقدم این عالم را نمی شناسم. «چ» تنها فیلمی است که من راضی ام از مسیری که برایش  طی شد. این اتفاق نمی افتد اگر پژمان لشکری پور نبود. دوستان در پخش درست عمل کردند و انشاء الله اتفاق بدی در ارتباط با کپی غیرمجاز فیلم نیافتد

وی ادامه داد: اخباری که لشکری پور ارایه می داد برای من باعث مباهات بود برای من این مهم بود مردم با این فیلم بتوانند ارتباط برقرار کنند. همه سینماها به لحاظ کیفیت صدا مورد بررسی هستند اما در سینمای آزادی کیفیت تصویر خوب نبود  و این امر  عذابم می‌داد، زیرا احساس می‌کردم که زحماتی که بچه‌ها کشیدند، به هدر می‌رود. آقای جعفریان دو ماه روی اتانولاژ فیلم کار کردند تا به درستی رنگ بندی صورت گیرد اما متاسفانه در برخی سینماها تصویر خوب نبود. بایدحوصله کرد گروه صدا شاهد بودم خیلی زحمت کشیدند. امیدواریم بتوانیم به شکل نمونه صدای سه بعدی را در این فیلم در نسخه ویدئویی تجربه کنیم.

وی در خاتمه تاکید کرد: خوشحالم در کنار شما آقایان  ایوبی و جعفری جلوه و همه دوستانم هستم. برخی شیطنت‌ها در کلام وجود دارد برخی معتقدند فیلم گران تمام شده. من افتخار نمی‌کنم فیلم گران بسازم اما تنها فیلم من که گران است و باید ساخت می‌شد، «چ» است.  به عقیده من بحث‌های ملی این مملکت باید گفته شود باید وقت بگذاریم و حوصله کنیم . باید به بهترین شکل هم اتفاق بیافتد. بعضی وقت‌ها سوء تعبیر صورت گرفته است . آقای جعفری جلوه امتیازی به فیلم دادند که درتبلیغات هزینه کنیم اسپانسرهایی آمدند از فیلم حمایت کردند که ما زیاد هزینه نکنیم، آقای ضرغامی در تبلیغات تلویزیونی به ما کمک کردند و از همه تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار