امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106834
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 136
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: سه ماه پیش بود که در آستانه آغاز مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران جریان سلفی ـ وهابی در مصر ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: سه ماه پیش بود که در آستانه آغاز مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران جریان سلفی ـ وهابی در مصر حمله به قاریان مصری را کلید زدند و بسیاری از بزرگان این عرصه چون «فرج‌الله شاذلی»، «شیخ راغب مصطفی غلوش»، «سید متولی عبدالعال»، «محمد الطاروطی»،  «احمد احمد نعینع» و «شیخ طه محمد نعمانی» از تیغ تیز این جریان در امان نبودند.

تهدیدها به تعقیب قضایی این قاریان قرآن و حتی  عزل شاذلی از تمامی مناصب و مقام‌هایی که کسب کرده بود تنها به این بهانه بود که برخی از این چهره‌های بزرگ در عرصه قرائت در مصر به دلیل لطفی که به ایران داشتند اذان آن هم به شیوه شیعیان گفته بودند.

این اقدام به بهانه‌ای برای اختلاف‌افکنان بین شیعه و سنی شده بود تا بر بوق اختلاف بدمند تا جایی که «حیدر شومان» نویسنده و تحلیلگر مصری در یادداشتی اقدامات الازهر و اوقاف مصر را « نقطه سیاهی بر همه تلاش‌های خستگی‌ناپذیر برای تقریب و وحدت مذاهب اسلامی از طریق بسیاری از نقاط مشترک موجود» عنوان کرده و نوشته بود: شب، تاریک و راه پر از خار مغیلان است و جویندگان حقیقت هر روز کمتر می‌شود و اگر امیدواریم که روزگاری جدید وجود دارد باید آمال‌های جدید، آرزوهای روشن، آرمان‌های پرامیدی داشته باشیم و تنها شمع محبت و دوستی و عشق است که الازهر روشن کند ما را از این راه خارج خواهد کرد.

بنابر این گزارش، اما پس از اعلام این خبر در ایران که نخستین بار توسط پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; صورت گرفت هیچ طرف ایرانی در برابر این اتفاقات موضع‌گیری نکرد تا اینکه امروز ولی یاراحمدی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در سخنانی عنوان کرد: جریان افراطی و غلطی نیز در زمان برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران، قبل و بعد از آن برای محدود کردن و قطع کردن رفت و آمد قاریان مصری به ایران تلاش زیادی را به عمل آورد که در رسانه‌های مصر نیز به طور جدی منعکس شد.

وی افزود: البته مسئولان اوقاف و برخی از اساتید مصری مواضعی داشتند که به نوعی وحدت و ارتباط بین جامعه قرآنی ایران و مصر را دچار خلل می‌کرد و تلاش ما این بود تا با دعوت‌های بیشتر از قاریان مصری برای حضور در ایران بتوانیم این تفکر غلط را بشکنیم.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه بر این نکته صحه گذاشت که «تا چند روز قبل از برگزاری مسابقات قرآن حتی ممکن بود که یک داور هم از کشور مصر نداشته باشیم» و «نبود اساتید مصری در هیئت داوران مسابقات قرآن علاوه بر اینکه به سطح فنی هیئت داوران مسابقات قرآن ما ضربه می‌زد و نشان دهنده موفقیت این تفکر غلط بود» که البته به گفته وی « تلاش‌هایی که صورت گرفت موجب شد تا ترکیب داوران مسابقات قرآن با حضور سه استاد و پیشکسوت مصری در هیئت داوران و هیئت نظارت شکل بگیرد».

در همان زمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اما به شدت از «دیپلماسی فرهنگی» انتقاد کرده و نوشته بود: دیپلماسی فرهنگی نتوانسته است به نحو احسن از این چهره‌های برجسته قرآنی استفاده کند؛ استفاده‌ای که می‌توانست به رشد اقتدار فرهنگی ایران در مصر منجر شود.

اما نکته‌ای که امروز پس از تایید نگرانی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تحرکات جریان‌های تندرو و افراطی توسط رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ضروری است توجه به قرآن در عرصه «دیپلماسی فرهنگی» و همچنین «دیپلماسی وحدت اسلامی» است.

مسلما دیپلماسی فرهنگی یک طرفه نیست و حضور قاریان مصری در ایران به تنهایی نمی‌تواند آنچنان که یاراحمدی مدعی شده است موجب بطلان تلاش‌های تفرقه‌افکنانه شود بلکه ضروری است در مقابل ایران و قاریان قرآنی حضوری جدی‌تر در کشورهای عربی به‌ویژه مصر داشته باشند.

حضور قاریان ایرانی در کشورهای عربی البته همیشه بوده است و شاهد حضور آنان در کشورهایی چون سودان، الجزایر، تونس، لبنان و سوریه بوده‌ایم اما این حضور گسترده نبوده است.

همچنین بسیاری از کشورهایی که تبلیغات ضدایرانی و ضدشیعی در آن جدی است نیازمند حضور جدی قاریان ایرانی است چه اینکه قاریان ایرانی در سال‌های اخیر نه در مجامع قرآنی حتی در مسابقات قرآنی مصر حاضر نشده‌اند.

مسلما قاریان ایرانی علاوه بر اینکه پیک فرهنگی ایران خواهند بود به علت آنکه آنچه که حمل می‌کنند «قرآن کریم» کتاب وحدت بخش مسلمانان است می‌توانند پیک «دیپلماسی وحدت اسلامی» باشند و تمام شایعات علیه شیعیان را باطل کنند.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها