امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۰۶:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106846
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین نمایشگاه نوشت‌افزار اسلامی ایرانی با عنوان «ایران نوشت» دقایقی پیش با حضور

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین نمایشگاه نوشت‌افزار اسلامی ایرانی با عنوان «ایران نوشت» دقایقی پیش با حضور حجت‌الاسلام حمید رسایی رئیس کمیته ارتقاء سلامت اداری و مسئول پرونده نوشت‌افزار اسلامی ایرانی در مجلس، لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مهرداد بذرپاش عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی، سعید حسینی مدیر مجمع نوشت‌افزار اسلامی ایرانی و جمعی از تولیدکنندگان نوشت‌افزار اسلامی ایرانی در سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام حمید رسایی رئیس کمیته ارتقا سلامت اداری و عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی بیان داشت: خوشبختانه تولیدکنندگان ایرانی کاری که در حوزه نوشت‌افزار نبود را به مرحله بود رساندند.

وی اضافه کرد: تولید نوشت‌افزار اسلامی ایرانی در نخستین گام با دو مجموعه آغاز شد و اکنون بیش از 20 تولیدکننده به تولید نوشت‌افزار اسلامی ایرانی اهتمام دارند.

حجت‌الاسلام رسایی ادامه داد: سال گذشته دوستان دغدغه خودشان را بیان کردند و گفتند ما می‌خواهیم در این حوزه کار کنیم اما متاسفانه دستگاه‌ها پای کار نمی‌آیند به همین منظور طبق مفادهای کمیته اصل 90 که اگر کسانی بر عملکرد مسئولان اداری شکایت و گله‌ای داشتند می‌توانند به مجلس شکایت ببرند ما نیز این گلایه‌ها را مورد بررسی قرار دادیم.

وی افزود: زمانی که گزارش این افراد را از وضعیت موجود بازار نوشت‌افزار مشاهده کردیم متوجه شدیم که به جز چند برند بقیه برندها نماد و المان‌هایی دارند که هیچ‌کدام آنها سنخیتی با فرهنگ ما ندارد ، به همین منظور از وزارتخانه‌های متبوع نظیر وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارشاد، اماکن نیروی انتظامی، گمرک و صداوسیما دعوت به عمل آوردیم تا دستگاه‌ها پای کار آمدند و نخستین جلسه را در اسفند سال گذشته در کمیسیون اصل 90 برپا کردیم در این راستا هر کدام از دستگاه‌ها موظف شدند وظایف خود را انجام دهند.

این نماینده مجلس گفت: در واقع مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اصل 90 کار حول‌دهنده دستگاه‌ها را داشتند که این کار را به فراموشی نسپارند که انصافا پای کار آمده و اکنون مجمعی به عنوان مجمع نوشت‌افزار اسلامی ایرانی راه‌اندازی شد که اکنون این مجمع دارای 20 عضو است.

وی اضافه کرد: دانش‌آموزان در طول یک سال تحصیلی با این دفاتر زندگی می‌کنند اگر نمادها و المان‌ها همسو با فرهنگ ما نباشند قطعا همه این موارد در شکل‌گیری شخصیت کودکان تاثیرگذار است.

حجت‌الاسلام رسایی ادامه داد: خوشبختانه طی دو سال گذشته اتفاقات و کارهای خوبی در حوزه نوشت‌افزار صورت گرفته است اما برخی از دستگاه‌ها که وظایف اصلی آنها به جز تولید، مسئولیت آماده‌سازی و سوق دادن کودکان و نوجوانان را به توجه به تصاویر اسلامی ایرانی برعهده دارند به طور جد این فعالیت را ادامه نمی‌دهند اما ناگفته نماند که همه تصویرهای دفاتر تحریر نمایشگاه کنونی و تولیدکنندگان آنها نمره قبولی را می‌گیرند.

وی با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در مشهد مقدس بیان کرد: رهبر انقلاب فرمودند که مجموعه‌های کوچک فرهنگی هر کاری را انجام می‌دهند همان کار را پیگیری کنند که یکی از این کارها مجمع نوشت‌افزار است که خوشبختانه جوانان متعهد انقلابی منتظر مسئولان دولتی و مجلس نبوده و ما نیز به آنها پیوند خوردیم و اکنون شاهد حضور جدی این افراد در حوزه نوشت‌افزار هستیم.

به گفته این مقام مسئول در مجلس شورای اسلامی از وزیر ارشاد و وزیر صنعت سوال کردم که چرا از این تولیدکنندگان حمایت نمی‌شود که از آن پس نیز دستگاه‌های دولتی پای کار آمدند، همچنین امسال امیدواریم در همه عرصه‌ها اعم از تقاضا و توزیع با توجه به مخاطبانی که در این حوزه وجود دارد تولیدکنندگان را کمک کرده تا کارهای خوبی در این راستا صورت گیرد.

حجت‌الاسلام رسایی عنوان کرد: در برخی از جلسات متوجه شدیم که اکثر محصولات نوشت‌افزاری که در سطح شهر دارای تصاویر غربی بودند توسط همین تولیدکنندگان ایرانی تولید می‌شد که اکثر تصاویر نیز با فرهنگ ما هیچ نسبت و سنخیتی نداشت که ما با ارائه تذکراتی و پیگیری در کمیسیون اصل 90 این موضوع را مورد توجه قرار دادیم.
 
*بذرپاش: دعوت مجلس از تولیدکنندگان نوشت‌افزار برای حضور جدی در این عرصه

در ادامه این مراسم مهرداد بذرپاش عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی بیان داشت سال گذشته این نمایشگاه با تعداد بسیار اندکی از تولیدکنندگان و در فضای کوچک‌تری برگزار شده بود که امسال شاهد 5/2 برابر شدن فضای این نمایشگاه نسبت به سال گذشته و حضور جدی تولیدکنندگان در این عرصه هستیم.

وی اضافه کرد: این نمایشگاه می‌تواند در حد یک نمایشگاه بین‌المللی نیز حرفی برای گفتن داشته باشد چراکه تولید نوشت‌افزار اسلامی ایرانی رو به جلو و رشد است.

بذرپاش ادامه داد: در حوزه نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر ما نیازمند تولید 150 میلیون دفتر هستیم که سال گذشته 7 میلیون جلد توسط همین گروه تولید شد که امسال تولید نوشت‌افزارهای اسلامی ایرانی به 15 میلیون جلد رسیده است.

وی گردش مالی دفاتر تحریر و نوشت‌افزار در ایران را 4 هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: در حوزه محتوا کالاهایی که غربی‌ها دارند و به خورد ما می‌دهند در آثار تولیدکنندگان ایرانی مشاهده می‌شود یعنی تولیدکنندگان ما به خاطر فروش خوب لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار به تصاویر غربی ضریب داده‌اند در صورتی که ما دارای مفاخر، شخصیت‌ها، اسطوره‌ها و کاراکترهایی هستیم که می‌توانند الگویی برای سایر فرهنگ‌ها باشند.

این نماینده مجلس گفت: اگر به بازی‌هایی که در نرم‌افزارهای اندروید و تبلت و غیره توجه کنید خواهید فهمید که اگر ما میلیاردها تومان خرج این حوزه کنیم در واقع کار زیادی انجام نداده‌ایم و همچنان عقب هستیم اما زمانی که در زمان کودکی مخاطب را با مفاخر و شخصیت‌های اسالمی ایرانی آشنا کنیم موفق خواهیم شد.

بذرپاش با اشاره به این مطلب که بازار یک کشور مثل ناموس یک کشور است، بیان کرد: یک بخش از این حوزه به نهادهای حمایتی مربوط می‌شود یعنی در حوزه انیمیشن بسیاری از انیمیشن‌های دنیا را ایرانیان تولید می‌کنند اما به دلیل اینکه در ایران پول کمتری به آنها داده می‌شود آن را به سایر کشورها می‌فروشند در صورتی که ما اکنون هنر آن را داریم که تراز انیمیشن روز دنیا را تولید و به رقابت بپردازیم.

وی در پایان گفت: از اکثر تولیدکنندگان نوشت‌افزار که دارای پشتوانه مالی خوبی هستند تقاضا می‌کنیم که در این حوزه ورود یافته و به رشد و شکوفایی این مهم کمک کنند.

براساس این گزارش در پایان این مراسم سعید حسینی مدیر مجمع نوشت‌افزار اسلامی ایرانی در برپایی نشست تخصصی در دومین نمایشگاه ایران‌نوشت طی روزهای آتی تاکید کرد و گفت: هر روز مجریانی از شبکه دو سیما در این نمایشگاه حضور یافته و پخش زنده خواهند داشت.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار