امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
۱۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106847
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختتامیه هشتاد و یکمین دوره دانش‌افزایی فارسی‌آموزان غیر ایرانی عصر امروز با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختتامیه هشتاد و یکمین دوره دانش‌افزایی فارسی‌آموزان غیر ایرانی عصر امروز با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی، دکتر افتخار عارف نماینده سازمان اکو، دکتر نائینی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، ابراهیم ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از اساتید و دانشجویان خارجی رشته زبان فارسی برگزار شد.

در این مراسم علی جنتی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این دوره گفت: در این جمع حاضر شدم تا با اساتید و دانشجویان میهمان جمهوری اسلامی ایران از نزدیک آشنا شوم و از این دانشجویان و اساتید بابت حضور در این دوره و همچنین انتخاب زبان فارسی برای یادگیری تشکر کنم. زبان فارسی‌ای که با آن تکلم می‌کنیم حاصل فرهنگ و تمدن دیرینه و باستانی ایران است و روشنگر تمدن چند هزار ساله این سرزمین است. این زبان در طول دوره‌ها و اعصار گذشته نه به سایرین تحمیل شده و نه در برابر هجوم بیگانگان تسلیم شده است و از دوره هخامنشیان تا به امروز اصالت خود را حفظ کرده است.

وی افزود: همه‌جا همراه فرهنگ و تمدن ایرانی زبان فارسی نیز نفوذ کرده است. برای نمونه در شبه قاره هند حدود 600 سال به زبان فارسی تکلم می‌کردند امروز در پاکستان، هند و بنگلادش شاهد آموزش زبان فارسی هستیم از اینکه این زبان در گذر زمان اصالت خود را حفظ کرده نشان از تمدن و فرهنگ غنی ایرانی است.

وزیر ارشاد گفت: 14 قرن قبل و زمانی که اسلام شروع به گسترش کرد، این آیین به هرجا وارد شد توانست زبان آن نقطه را به عربی تغییر دهد ولی وقتی اسلام وارد ایران شد زبان ما تغییر نیافت البته شاید برخی واژه‌های عربی به زبان فارسی وارد شده باشد ولی همان هم موجب تقویت زبان فارسی شده است. فردوسی، رودکی، سعدی و ده‌ها شاعر دیگر نقش عمده و موثری در حفظ زبان فارسی داشته‌اند.

در ادامه این مراسم غلامعلی حداد عادل گفت: شنیده‌ایم که می‌گویند هر کس به اندازه زبان‌هایی که می‌داند در جهان‌های مختلف زندگی می‌کند پس هرچه بیشتر زبان بدانیم در جهان‌هان‌های بیشتری زندگی خواهیم کرد. شما زبان‌آموزان زبان فارسی درهای یک جهان جدید را به روی خود باز کرده‌اید زیرا زبان فارسی زبان یک فرهنگ و تمدن کهن است. شما با آموختن زبان فارسی کلیدی یافته‌اید که با فرهنگ ایرانی آشنا می‌شوید.

وی در ادامه افزود: فرهنگ ایرانی فرهنگ خداپرستی است و مردم ایران همیشه بیدار بوده‌اند. فایده آموزش زبان فارسی فقط آشنایی با گذشته این سرزمین نیست؛ ایران امروز یک کشور دارای امنیت، با ثبات و رو به پیشرفت است. ایران در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی یک کشور با نشاط است. شما با آموختن زبان فارسی می‌توانید با مردم ایران ارتباط برقرار کنید.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار