امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۰:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106859
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۶
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زاهدان به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی در دیدار با کنسول جدید ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زاهدان به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی در دیدار با کنسول جدید افغانستان در زاهدان با بیان اینکه انتظار ما از افغانستان این است که در خصوص حق‌آبه سیستان موضع فعال داشته باشد، افزود: ‌هر تضییع حق ممکن است موجب بروز خسارت گردد و ما نباید بگذاریم حق طبیعی مردم ضایع شود.
وی با بیان اینکه انتظار این است که در این بخش فصل جدید گشوده شود تا در مدت حضور شما در منطقه ارتباط دوستی و ثبات بیشتری برقرار شود‌، اظهار داشت:‌ با ‌همه اشتراکات بین دو کشور و با این ویژگی‌ها و روابط تنگاتنگ انتظار این است که در شرایط عادی بهتر با هم کار کنیم.
استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: امروز طوفان‌های شدید شن منطقه را آزار می‌دهد و باعث رنج و آلام مردم چه در ایران و چه در افغانستان شده است که می‌شود با ایجاد کارگروه مشترک و در تعامل و هم‌اندیشی با هم تدبیر و برای برون رفت از این مشکل چاره‌جویی کرد‌.
‌هاشمی با تاکید بر آمادگی ایران ‌برای تأمین نیازهای کشور افغانستان گفت: ما آمادگی داریم تا با دولت افغانستان در موضوع نفت وارد توافقات منطقه‌ای شویم چراکه هم به لحاظ کیفی و هم به لحاظ اقتصادی برای افغانستان به صرفه خواهد بود‌.
وی همچنین با اشاره به بازارچه‌های مرزی از توسعه این بازارچه‌ها سخن گفت و افزود: ما می‌توانیم تمامی نیازهای جدی‌تان را تامین و خیلی از نیازهای افغانستان را احصاء کرده و خدمات را ارزان‌تر کنیم‌.
رئیس شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان ساماندهی و حاکمیت قانون بر مرزهای دو کشور را بسیار ضروری دانست و افزود: امروز باید تفاوت قایل شویم بین شرایط سخت و بحرانی با شرایط عادی و آرام، ما در شرایط بحران دروازه کشور را بر روی همسایگان باز کرده‌ایم و اکنون که شرایط آرام است‌ انتظار می‌رود هیچ کس بدون روادید از مرز عبور نکند چرا که جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون با این پدیده مدارا کرده است و اکنون با توجه به تبعات سنگینی که از قبل قاچاق انسان برما وارد شده ‌باید برای ساماندهی این وضعیت اقدام مناسبی صورت پذیرد‌.
نماینده عالی دولت در استان آمادگی خود را برای ایجاد منقه ویژه اقتصادی مشترک با افغانستان اعلام کرد و افزود اینها فرصت‌هایی است که دو کشور می‌توانند برای تعمیق روابط از این مزیت‌ها استفاده نمایند.
وی همچنین خواستار ایجاد تقویمی برای نشست‌های منطقه‌ای شد و افزود‌: تقویمی برای نشست های منطقه ای بین والیان افغانستان و مسئولان استان سیستان و بلوچستان ایجاد شود چرا که این نشست ها می‌تواند باعث تعامل بیشتر بین مردم دو کشور شود و از دخالت بیگانگان مستقر در منطقه نیز جلوگیری می‌کند‌.
در ادامه نیز کنسول جدید افغانستان در زاهدان نیز از ایران به عنوان قدرتمندترین دولت منطقه یاد کرد و گفت‌: مردم و دولت افغانستان هیچ گاه کمک های کشور دوست و برادر ایران را فراموش نخواهد کرد چراکه ما پیوندهای دیرینه‌ای داریم که این پیوندها و اشتراکات باعث دوام و بسط روابط دو ملت است.
وی با اشاره به بحران جنگ در افغانستان گفت ما بحران ها و جنگ های سختی را پشت سر گذاشته ایم و اکنون که شرایط به سمت آرامش در حرکت است دولت افغانستان می کوشد مانند همیشه بهترین روابط را با ایران داشته باشد چراکه ایران یک قدرت منطقه ای است و ما برای توسعه روابط با جهان خارج به ایران نیازمندیم.
انتهای پیام/75004/ش

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها