امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10686
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۵۱
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ساری، اعتکاف یک برنامه مهم خودسازی است که انسان در مدت چند روز به کلی از مظاهر مادی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ساری، اعتکاف یک برنامه مهم خودسازی است که انسان در مدت چند روز به کلی از مظاهر مادی دنیا جدا می‌شود و در یک عالم روحانی و معنوی غرق می‌شود.

درباره اعتکاف در منابع مکتوب و سامانه مراکز تحقیقاتی آمده است: از آنجایی که انسان به دنبال سعادت و کمال، نیایش، مناجاتی شیرین و زیبا و هم‌کلامی شدن با منشأ قدرت‌ها است پس نیازمند یک راه هموار برای تقرب و نزدیکی به خداوند است که در مجموع، اعتکاف یک تولد ثانوی محسوب می‌شود که پرورش جسم و جان فرد معتکف را به دنبال دارد.

روزه گرفتن که خود عبادتی ارزشمند محسوب می‌شود، به همراه نماز خواندن در مسجد و خارج‌نشدن از آن، چند نمونه از شرط‌های مهم اعتکاف به شمار می‌روند.

اهمیت اعتکاف را می‌توان در زمینه‌های محو خودخواهى در امواج بلند خداگرایى و خدمت‏ به امت اسلامى، بیرون رفتن از خانه خود و مصمم شدن بر حضور در خانه حضرت حق، دورشدن از لذت‌گرایى و مهار حس خودمحورى و بازگشت از قبله دنیاگرایان به سمت و سوى قلب و قبله هستى دانست.

از دیگر برکت های اعتکاف را می توان در زمینه‌های خود سازى، محاسبه نفس، توبه و نیایش، نماز و تلاوت قرآن برشمرد.

اعتکاف، فرصت بسیار مناسبی است تا انسانی که در پیچ‌وخم‌های زندگی مادی غرق شده، خود را پیدا کند و به قصد بهره‌بردن از ارزش‌های معنوی، از خواسته‌‌های مادی دست بکشد و خود را در اختیار پروردگار بگذارد و تقاضا کند او را در راه راست ثابت نگه دارد.

حضرت موسی (ع) با آن که مسئؤلیت سنگین رهبری و هدایت امت را به دوش داشت، برای مدت زمانی آنان را ترک و برای خلوت با محبوب خویش به خلوتگاه کوه طور شتافت.

اعتکاف، ویژه دین اسلام نیست، بلکه در ادیان دیگر الهی نیز وجود داشته و در اسلام استمرار یافته است.

خوشا به حال آنانکه لحظه لحظه این ایام را درک می‌کنند و روح خود را با راز و نیاز و مناجات جلا می‌دهند و چه زیباست وصل شدن به معبود، خدایی که انسان را خلق کرد تا شناخته شود و به فرشتگان دستور داد تا بر او سجده کنند تا اشرف مخلوقات بودنش را نمایان سازد.

این روزها مساجد جای جای استان مازندران حال و هوای دیگری دارد، حضور مومنان معتکف در مسجد جامع شهر، روستا و حتی برخی از محله‌ها، روحی تازه و معنوی به شهرها بخشیده و جویباری از معنویت را از سرچشمه اعتکاف جاری ساخته است.

دقایقی حضور درمیان معتکفان مسجد جامع شهرستان ساری هم فرصتی مغتنم است تا اعتکاف نبی مکرم اسلام در مسجدالنبی(ص) را به یاد آوریم و دل از دنیا بریده، لحظاتی به خود بازگردیم.

حضور پرشور جوانان در مراسم اعتکاف مسجد جامع ساری مثال‌زدنی است و به هر سو که می‌نگری خیل کثیری از جوانان مومن و متعهد این سرزمین را می‌بینی که کنج خلوتی گزیده‌اند و اشک‌ریزان در مراوده‌ای عاشقانه با حضرت دوست، خود را مطهر از تمام ناخالصی‌ها می‌کنند.

جوانی را در گوشه‌ای از این مسجد ملاحظه کردم که روی سجاده‌ای نشسته و سجده بر مهر زده است که زیر لب جمله «استغفرالله ربی و اتوب الیه» و «الهی العفو» را زمزمه می‌کند.

به خدا نزدیک‌تر شده‌ام

محمد کشیری که سه روز خود را از دنیای مادی و پرهیاهو جدا کرده است و تنها به تقرب و نزدیکی خدا فکر می‌کند، از حال و هوای خود در این سه روز می‌گوید: احساس می‌کنم در این سه روز به خدا نزدیک‌تر شده‌ام و از خداوند می‌خواهم وقتی از این مسجد بیرون رفته‌ام و به دنیای پرهیاهو بازگشتم دوباره مرا طلب کند و همیشه با درگاه او راز و نیاز کنم.

این شهروند ساروی که اولین بار است در مراسم معنوی اعتکاف شرکت می‌کند و معتکف شدن را فرصتی برای عبادت، تفکر و خلوت کردن با قاضی الحاجات می‌داند، گفت: سعادت نصیبم شد تا در مراسم اعتکاف شرکت کنم و امام زمان(عج) را صدا می‌زنم که از سال‌های بعد در این مراسم معنوی حضور پیدا کنم.

اعتکاف و دعوت

در آن سوی دیگر مسجد فردی را دیدم که تسبیح بر دست داشت و درحالی که اشک از چشمانش جاری می‌شد ذکر ائمه اطهار را از زبانش خارج می‌کرد.

کنارش نشستم و به چهره‌اش نگاه می‌کردم که متوجه حضورم شد، پس از مدتی از او پرسیدم که چرا به این مراسم آمدی و از حس و حالت بگو.

آرمان نادری که 20 سال سن دارد در پاسخ به سئوالم گفت: برای اولین بار به این اعتکاف دعوت شدم و از اول به‌خاطر اینکه امتحان کنکور را در پیش دارم قصد نداشتم به این مراسم بیایم.

وی متذکر شد: نمی‌دانم که چطور به یکباره به این اعتکاف دعوت شدم، اما فقط می‌توانم بگویم که این دعوت از کرم و لطف خدا و اهل بیت است.

این شهروند ساروی اذعان داشت: این فضای آرام و معنوی به من آرامش می‌دهد و هیچگاه در این فضای معنوی به دنیای مادی فکر نکردم و امیدوار که خداوند بنده گنهکار خود را ببخشد.

به گزارش فارس، دیگر مساجد استان مازندران نیز در تمام شهرها و حتی بسیاری از روستاهای این استان در این روزها میزبان خیل کثیر معتکفان است.

==============

گزارش از صاحب نجفی

==============

انتهای پیام/2296/ن40/ض1002
برچسب ها:
آخرین اخبار