امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106864
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۶
تعداد بازدید: 229
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،عباس آخوندی در مراسم تفاهم وزارت راه و شهرسازی و روسای شورای شهر کلان‌شهرها در خصوص ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،عباس آخوندی در مراسم تفاهم وزارت راه و شهرسازی و روسای شورای شهر کلان‌شهرها در خصوص مسائل کلی مربوط به شهرسازی و معماری بحث و تبادل نظر کردند.
وی در این باره اظهار داشت: هدف حقوق شهروندی در حوزه‌های مختلف تبدیل شهروندان به محور اصلی توسعه جامعه است.
وی ادامه داد: مصمم هستیم در تمام سیاست‌های توسعه شهری از نظرات و مشارکت فعال تمام شوراها استفاده کنیم.
وزیر راه وشهرسازی گفت: در نظام مدیریت محلی ایران باید تحولات بنیادین انجام شود و این جانب با اصلاحات جزئی موافق نیستم.
آخوندی اظهار داشت: باید دوگانه مدیریت شهری و سیاسی به یگانه مدیریت محلی تبدیل شود.
وی یادآور شد: اصلی‌ترین مسئله شهر و اصلی‌ترین مسئله توسعه ملی ایران این است که شهروندان را قبول کنیم و بدانیم سلول تشکیل‌دهنده شهر، شهروند است.
آخوندی یادآور شد: در تهران تمام شهروندان فدای توسعه کالبد شهری می‌شوند و این در بسیاری از کلان‌شهرهای دیگر مصداق دارد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: شهروندان فدای امیال سوداگران و برخی مدیران می‌شوند.
وی افزود: معماری در واقع سبک زندگی است که مردم انتخاب می‌کنند و نوع نگاه مردم به زندگی است.
آخوندی افزود: وقتی که به کالبد شهری توجه کنیم قطعا انسان کنار گذاشته می‌شود و همه چیز قابل خرید و فروش خواهد بود بنابراین حس تعلق وجود ندارد.
وی افزود: در شهری که به آن حس تعلق نداریم تمام حقوق از بین می‌رود بنابراین مردم هم برای تخریب وضعیت زیستی شهرها از هم پیشی می‌گیرند و این عصیان‌گری شهری است.
وی با بیان اینکه در زندگی شهری واحدهای مسکونی کوچک شده‌اند افزود: باید سطح کیفی خدمات ارتقا یابد و فضای سبز، مدارس و پارک‌ها گسترده شود در حالی که فضاهای زیستی ما در کنار کاهش کیفیت زندگی کوچک می‌شوند.
وی با تاکید براینکه اصلی‌ترین مسئله در این عرصه نظام حکم‌روایی محلی خواهد بود گفت: واژه مدیریت یکپارچه شهری یعنی ماموریتی که مدیر بالادستی به پایین‌دستی تفویض می‌کند تا ماموریتی انجام شود در حالی که باید به جای آن از اصطلاح حکم‌روایی محلی استفاده کرد.
آخوندی گفت: حتی در شرح وظایف کمیسیون هفتم که برای دولت تعریف کرده‌ایم از واژه حکم‌روایی محلی استفاده شده است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: در حکم‌روایی محلی بخش عمده کنترل و از دست دادن فضای زیستی از بین می‌رود.
آخوندی ادامه داد: 70 درصد جمعیت ایران، شهری است و بیش از یک هزار و 100 شهر داریم بنابراین سیستم دو گانه و مدیریت باید به سیستم یک گانه تبدیل شود.
وی تاکید کرد: در نظام طراحی شهری ایران باید تجدیدنظر شود. طرح‌های این نوع طراحی از اساس مشکل دارد.
آخوندی با بیان اینکه در نحوه سازمان مدیریت شهری ناکارآمدی‌های زیادی وجود دارد گفت: به دنبال آن هستیم که این ایده در جامعه ایجاد شود تا مشخص کنیم بعد از یک گفت‌وگوی شهری می‌خواهیم به چه دست یابیم.
وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی وظیفه نظارت بر اجرای طرح‌های تفضیلی را دارد گفت: از حضور شورای شهر در فرآیندهای تفضیلی استقبال می‌کنیم.
وی با تاکید بر لزوم افزایش ایمنی حمل و نقل گفت: اخیرا از معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه خواسته‌ام برنامه‌ریزی شهری را با برنامه‌ریزی حمل و نقل تلفیق کنیم تا ایمنی شهروندان در این عرصه افزایش یابد.
وی تاکید کرد: همچنین نظارت بر سیستم حمل و نقل برون و شهری حومه‌ای و عملکرد پایانه‌های مسافری و حمل بار به دقت انجام می‌شود.
انتهای پیام/ک
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار