امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۶:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106888
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۸
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش همزمان با هفته دولت امروز در برنامه «صبح دیگر» ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش همزمان با هفته دولت امروز در برنامه «صبح دیگر» شبکه آموزش سیما ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختران با اشاره به اینکه سال 1358 با همسر خود که فرهنگی است، ازدواج کرده است و حاصل آن دو فرزند پسر و دختر است، اظهار داشت: در یک سال اخیر به طور میانگین در روز 16 ساعت کار کرده‌ام و اگر وقت داشته باشم نیز در خانه کمک می‌کنم و نظافت عمومی خانه در روزهای جمعه برعهده بنده است.

* بزرگترین وزارتخانه هستیم/752 اداره آموزش و پرورش داریم

فانی در پاسخ به این پرسش که «فرق کار در آموزش و آموزش و پرورش با وزارتخانه‌های دیگر چیست؟»، بیان داشت: آموزش و پرورش بزرگترین وزارتخانه است که یک میلیون کارمند و معلم دارد و به اندازه مجموعه چندین وزارتخانه کارمند داریم که در 105 هزار مدرسه خدمات ارائه می‌کنیم.

وی افزود: ‌در دورترین نقاط کشور پرچم جمهوری اسلامی بالای مدارس ما قرار دارد و 752 اداره آموزش و پرورش در کشور داریم که 12.5 میلیون دانش‌آموز را در پوشش قرار می‌دهد.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: این حجم؛ یعنی اینکه آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک حاکمیت و ملت است و کوچکترین تصمیم آموزش و پرورش جامعه را متأثر می‌سازد و از لحاظ کیفیت نیز آموزش و پرورش کارکردهای منحصربه فردی دارد و یکی از آنها انتقال فرهنگ است و مخاطب اصلی مقام معظم رهبری در بحث فرهنگ که امسال مطرح کرده‌اند؛ شاید ما باشیم و آموزش و پرورش انتقال فرهنگ به مرزهای دیگر را برعهده دارد.

وی وظیفه دیگر آموزش و پرورش را تربیت نیروهای آینده کشور برشمرد و گفت: آموزش و پرورش زیرساخت سرمایه انسانی کشور را تأمین می‌کند؛ همانطور که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور فرموده‌اند که در آموزش و پرورش هر هزینه‌ای شود، یک نوع سرمایه‌گذاری است.

فانی یادآور شد: آموزش و پرورش یک وزارتخانه در کنار وزارتخانه دیگر نیست، بلکه فرابخشی و فرا وزارتخانه‌ای بوده و یک وزارتخانه مادر است.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «شما چه طرح‌هایی برای استعدادیابی دانش‌آموزان و پرورش آنها دارید؟»، خاطرنشان کرد:‌ امروز از مراسمی می‌آیم و آن این بوده است که از استان‌ها 2 تا 3 نفر را دعوت کردیم تا طرح شهاب را کلید بزنیم.

وی در تشریح طرح شهاب یادآور شد: در این طرح استعداد دانش‌آموزان را در مدارس عادی با مکانیزمی شناسایی می‌کنیم تا به جای جدا کردن و انتقال دانش‌آموزان به مدارس استعدادهای درخشان آنها را در همان مدرسه تربیت کنیم که این طرح با عنوان طرح شهاب است و به نفع جامعه است و امسال آن را در تعدادی از مدارس برای دانش‌آموزان سال چهارم ابتدایی آغاز می‌کنیم و یک مکانیزم ارزشیابی نیز گذاشته‌ایم و برای دانش‌اموزان سال چهارمی سال آینده نیز تکرار می‌کنیم و این طرح به تدریج گسترده می‌شود.

فانی در خصوص گلایه مردم از دریافت وجه هنگام ثبت‌نام افزود: دولت امسال به آموزش و پرورش 21 هزار میلیارد تومان بودجه داده است که 26 درصد افزایش یافته که اگر این مبلغ را به 11.5 میلیون دانش‌آموز دولتی تقسیم کنیم، به هر دانش‌آموز یک میلیون و 850 هزار تومان اختصاص پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: 120 میلیارد تومان برای سرانه دانش‌آموزان اختصاص داده شده است که تا چند روز دیگر 60 میلیارد تومان از این مبلغ بین مدارس تقسیم می‌شود.

فانی ادامه داد: ما به مدیران مدارس اعلام کردیم تا پول گرفتن را شرط ثبت‌نام قرار ندهند و فقط مردم در پایه اول ابتدایی، پایه اول متوسطه اول و پایه اول متوسطه دوم باید برای ثبت‌نام مراجعه کنند و دیگر مقاطع نیاز به مراجعه ندارند و این کار را امسال انجام داده‌ایم و حجم مراجعین را از دوازده دوازدهم به سه دوازدهم رسانده‌ایم و در سه پایه انجام می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: از مدیران مدارس خواسته‌ایم هنگام ثبت‌نام پول دریافت نکنند و شرط ثبت‌نام را نیز پول قرار ندهد و بهترین راه جلب مشارکت مردم در سال تحصیلی این است که اولیا را به صورت کلاس به کلاس دعوت کنیم و گزارش کار به آنها بدهیم چرا که براساس تجربه‌ام اگر مردم توجیه شوند خود کمک می‌کنند.

* به دنبال افزایش حقوق معلمان ابتدایی هستیم

فانی با اشاره به اینکه باید در طول سال از اولیا بخواهیم کمک کنند و اجباری در آن نیست، گفت: معلمان ابتدایی 5 روز در هفته به کلاس می‌روند، در حالی که معلمان مقطع متوسطه 4 روز کار می‌کنند و چند سال پیش که بنده معاون وزارتخانه بودم یک افزایش حقوقی برای معلمان ابتدایی پیگیری و پرداخت کردیم؛ اما در چند سال اخیر حذف شده که به دنبال افزایش حقوق معلمان ابتدایی هستیم که امیدواریم این کار به نتیجه برسد.

وی در خصوص استخدام مربیان پیش‌دبستانی نیز گفت: مجلس شورای اسلامی دو سه روز پیش طرح دو  فوریتی استخدام مربیان پیش‌دبستانی را تصویب نکرد؛ ضمن اینکه به دنبال آن هستیم اگر بتوانیم ردیف استخدامی را از معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور اخذ کنیم تا تعدادی را برحسب نیاز و از طریق آزمون به کار گیریم؛ اما فعلاً‌ چون مجوز نداریم و مجلس نیز تصویب نکرده کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.

* یک روز بدون کیف و کتاب در 2 هزار مدرسه

وزیر آموزش و پرورش با اشاره تعطیلی پنج‌شنبه‌ها خاطرنشان کرد: تجربه برخی از کشورها این است که یک روز آموزشی را کم کرده‌اند و محتوای کتاب‌ها نیز متناسب با آن کم شده است مانند ژاپن که یک ششم کتاب‌ها حذف شد؛ اما مدرسه تعطیل نشد و در مدرسه مهارت‌های زندگی، مسائل اجتماعی، فرهنگی و ورزشی آموخته شد.

فانی اضافه کرد: ما نیز در کشورمان یک روز تعطیل کردیم؛ اما کتاب‌ها را کم نکردم و امسال تصمیم گرفتیم پنج‌شنبه را در 2 هزار مدرسه فعال کنیم که این به صورت اختیاری است و 4 میلیارد تومان اعتبار در این خصوص تخصیص داده شده است و با مشارکت مردم کلاس‌ها را فعال می‌کنیم و یک روز با نشاط بدون کیف و کتاب برگزار می‌شود و در آن کلاس‌های طراحی، نقاشی و مهارت‌های اجتماعی فعال است و این طرح ارزیابی می‌شود که  اگر خوب باشد، سال آینده مدارس بیشتر می‌شود و اگر جواب ندهد آن را جمع می‌کنیم.

وی در خصوص تعامل شبکه آموزش سیما با آموزش و پرورش یادآور شد: پیشنهاد می‌کنیم برای برنامه‌ریزی برنامه‌های شبکه آموزش شورای راهبری با معاونت‌های ابتدایی، متوسطه، فرهنگی و پرورشی و تربیت‌بدنی وزارت آموزش و پرورش با مسئولان شبکه آموزش ایجاد شود و باهم همکاری کنند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان از امضای تفاهم‌نامه با شهرداری در چند روز آینده خبر داد و گفت: کار پروژه مهر 93 از 8 روز پیش آغاز شده است و بیش از 130 میلیون کتاب آماده کرده‌ایم و کار فضای آموزشی و ساماندهی نیروی انسانی انجام شده و آمادگی صددرصدی برای اول مهر داریم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار