امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10697
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۴
تعداد بازدید: 143
علیرضا ذاکری هنرمند کاریکاتوریست در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره این دوره از دوسالانه کاریکاتور گفت: دوسالانه کاریکاتور ایران، رویداد ...

علیرضا ذاکری هنرمند کاریکاتوریست در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره این دوره از دوسالانه کاریکاتور گفت: دوسالانه کاریکاتور ایران، رویداد جهانی معتبری با دو دهه سابقه برگزاری و کسب ۵ ستاره است که اگر چه در مجموع دهمین دوسالانه نیز خوب است اما کاستی‌هایی هم دارد از جمله عدم حضور داوران خارجی این دوسالانه طبق روال دوره‌های گذشته که امسال به دلیل کمبود بودجه امکان حضور در ایران را پیدا نکردند.

وی افزود: دوره‌های گذشته مراسم افتتاحیه با شور و هیجان بیشتری همراه بود و حضور داوران خارجی در جمع کاریکاتوریست‌های ایرانی و تبادل نظر درباره آثار به این شور و حال می‌افزود.

وی افزود: برگزاری هر جشنواره و رویدادی در راستای ارتقاء سطح هنری کشور و تبادل تجربیات هنرمندان مختلف است.

ذاکری درباره انتخاب سوژه‌های این دوره از دوسالانه با موضوع گربه ایرانی،‌ موقعیت دشوار و خرافه‌پرستی هم گفت: دهمین دوسالانه کاریکاتور با دو سال و نیم تاخیر برگزار شده است و اگر قرار بود از همان ابتدا دهمین دوره در سال ۹۲ برگزار شود،‌ شاید موضوعات دیگری با توجه به رویدادهای جهانی و سیاست‌های فرهنگی کشورمان انتخاب می‌شد.

 بنابراین انتخاب این موضوعات برای همان بستر زمانی مورد نظر است و شاید اگر این دوسالانه در زمان مقرر خود برگزار می‌شد، بهتر جواب می‌داد.

وی با اشاره به تأثیر رویدادهای جهانی در انتخاب موضوعات یک جشنواره هنری گفت:‌به طور مثال در سال ۲۰۱۴ که قرار است مسابقات جام جهانی برگزار شود، بسیاری از رویدادهای هنری دنیا را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد،‌اما با این حال هر کشوری سیاست‌های خاص خود را نیز در قالب این جشنواره‌ها پیگیری می‌کند تا آن چه را که مورد نظر دارد از زاویه دید هنرمندان به نمایش بگذارد.

وی با اشاره به موضوع خرافه پرستی گفت: موضوع خرافه پرستی مربوط به زمان خاصی نیست و همیشه قابل بررسی است، اما اگر قرار بود این دوسالانه امسال برگزار شود، شورای سیاست‌گذاری به سوژه‌های تازه‌تری می‌پرداخت.

این هنرمند کاریکاتوریست درباره موفقیت و نگاه خلاقانه‌تر 

هنرمندان ایرانی در ارائه آثارشان با موضوع گربه ایرانی، موقعیت دشوار و خرافه‌پرستی در دهمین دوسالانه کاریکاتور گفت: مباحث خرافه پرستی و متافیزیک در کشورهای شرقی بیشتر مورد توجه است و مشخص است که ایرانی‌ها خیلی بهتر با این موضوع ارتباط برقرار می‌کنند و این مهمترین دلیل توفیق بیشتر کاریکاتوریست‌های ایرانی روی این موضوع است.

ذاکری با بیان این که کاریکاتور جشنواره‌ای در ایران بیش از دیگر شاخه‌های آن رشد داشته است گفت: در دهه‌های گذشته کشورهای اروپایی در زمینه کاریکاتور جشنواره‌ای قدرتمند بودند اما اکنون آنها این قدرت گذشته را ندارند و ایرانی‌ها با توجه به این که مرتب به تعداد هنرمندان کاریکاتوریست با افکار جوان و خلاق افزوده می‌شود، شاهد خلاقیت و موفقیت بیشتر آنها هستیم و به همین دلیل در لیست برندگان جشنواره‌های کاریکاتور دنیا، همیشه یکی دو هنرمند ایرانی دیده می‌شود که نشان می‌دهد ایرانی‌ها در این زمینه حرفی برای گفتن در دنیا دارند.

ذاکری همچنین برای یازدهمین دوره دوسالانه کاریکاتور تهران پیشنهاد کرد که به بخش فروش آثار کاریکاتور نیز در کنار این دوسالانه پرداخته شود.

وی همچنین پیشنهاد کرد که در حاشیه نمایشگاه آثار دوسالانه،‌ مجموعه آثار هنرمندان پیشکسوت ایران نیز به نمایش گذاشته شود تا همه هنرمندان جوان با آثار آن‌ها بیشتر آشنا شوند.

نمایشگاه دهمین دوسالانه کاریکاتور تهران در گالری‌های مؤسسه فرهنگی و هنری صبا برپاست و تا ۲۲ خردادماه ادامه دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها