امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۵:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107023
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، یگان‌های ارتش سوریه عملیات خود علیه منطقه «جوبر» در استان دمشق را با حمله گسترده به ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، یگان‌های ارتش سوریه عملیات خود علیه منطقه «جوبر» در استان دمشق را با حمله گسترده به مقرها و تجمعات گروه‌های مسلح متمرکز در این منطقه درحالی آغاز کردند که جوبر از ماه‌ها پیش شاهد عملیات‌های منقطع ارتش سوریه برای آزادسازی این منطقه و پاکسازی آن از عناصر و گروه‌های وابسته به جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی تکفیری و در دست گرفتن کنترل آن بود.

عملیات روز پنچ‌شنبه ارتش سوریه پس از آن آغاز شد که عناصر مسلح تلاش داشتند، به یکی از موانع ارتش سوریه در این کوی حمله کنند. این حمله نیروهای ارتش سوریه مستقر در این منطقه را وادار به حمله معکوس و غافلگیرانه علیه گروه‌های مسلح متمرکز در جوبر کرد تا به این طریق یگان‌های پیاده نظام ارتش سوریه که از سوی نیروی هوایی و یگان توپخانه حمایت می‌شدند، عملیات زمینی خود را از محورهای متعدد آغاز کنند و درپی آن درگیری‌های شدید و سختی به ویژه در دو محور الزبلطانی و جوبر شرقی روی دهد.

این درحالی است که پیش از آغاز عملیات نیروهای ارتش سوریه تعدادی از تونل‌هایی که عناصر مسلح در آنها مستقر و تجمع کرده بودند، را بمبگذاری و منهدم کردند.

منابع نظامی سوری در این خصوص تاکید می‌کنند که عملیات ارتش سوریه در منطقه جوبر همچنان ادامه دارد و تاکنون منتهی به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از عناصر مسلح تروریستی و باز پس گیری بسیاری از ساختمان‌هایی شده که عناصر مسلح در آنها به ویژه در خیابان «طیبه» در جوار شرکت «الخماسیه» مستقر شده بودند و همین موجب شده تا دو سامانه مسافری عباسیین و البولمان به دلیل نزدیکی به محل درگیری‌ها، بسته شوند.

این منابع میدانی تاکید می‌کنند که در عملیات امروز ارتش سوریه تعداد زیادی از مقرهای عناصر مسلح و عناصر مستقر در آنها و همچنین انبارهای ذخیره سلاح و تجهیزات نظامی موجود در آنها منهدم شدند.

گروه‌های مسلح تروریستی تلاش کردند با حملات خمپاره‌ای به مناطق اطراف جوبر به حملات ارتش سوریه پاسخ دهند که موجب وارد آمدن خسارات مادی به محل اصابت خمپاره‌ها و زخمی شدن تعدادی از شهروندان سوری شد، این درحالی است که صدای انفجار خمپاره‌ها و بمب‌ها امروز در اغلب مناطق و کوی‌های دمشق، پایتخت سوریه به گوش می‌رسید.

منطقه جوبر که از ماه‌ها پیش در محاصره ارتش سوریه است، خالی از سکنه می‌باشد و ارتش سوریه موفق شده، تمام راه‌های امداد و کمک رسانی گروه‌های مسلح از جوبر و به جوبر را قطع کنند، منطقه‌ای که پس از تسلط ارتش سوریه بر شهرک ملیحه هم اکنون به هدف اول ارتش سوریه تبدیل شده است.

منطقه جوبر از جمله مناطق قدیمی و تاریخی دمشق است که در شمال شرقی دمشق قرار دارد. بسیاری از مورخان منطقه جوبر دمشق را دومین محل زندگی یهودیان در استان دمشق می‌دانند، چون در آن کنیسه «دار العباده» قرار دارد که یکی از قدیمی‌ترین کنیسه‌های جهان است، همانگونه که قدیمی‌‌ترین تورات جهان و مزار حضرت الیاس و خضر پیامبر در این منطقه واقع شده است.

جمعیت این منطقه براساس جدیدترین آمارها 300 هزار نفر اعلام شده و باید آن را دروازه غوطه شرقی به شهر دمشق و تا پیش از آغاز بحران سوریه از جمله مهمترین مراکز اقتصادی دمشق به شمار می‌آمد.

جوبر از حیث تقسیمات اداری تابع استان دمشق است و یکی از مناطق استراتژیک آن به شمار می‌آید و سه کوی جوبر شرقی و جوبر غربی و جوبر مأمونیه و استقلال را در برمی‌گیرد.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها