امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۴:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107028
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، اگر کنفرانس مطبوعاتی «ولید المعلم»، وزیر خارجه سوریه به معنای گشودن باب همکاری و ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، اگر کنفرانس مطبوعاتی «ولید المعلم»، وزیر خارجه سوریه به معنای گشودن باب همکاری و هماهنگی برای مبارزه با گروه تکفیری «داعش» به طور خاص و تروریسم منطقه‌ای به طور عام است، بر کسی پوشیده نیست که این امر دال بر شکل‌گیری ائتلافی بین المللی برای مبارزه با این پدیده است.

پس از نزدیکی داعش به مرزهای اربیل، منطقه‌ای که منافع بزرگ آمریکا در آن نهفته است، واشنگتن خود را مجبور یافت تا به دنبال راه‌هایی برای مقابله با این خطر باشد، حتی اگر در این راه لازم باشد، باب همکاری با نوک پیکان مبارزه با تروریسم در منطقه یعنی دولت سوریه را بگشاید و اگر در این راه تاکنون از هرگونه همکاری با دمشق اجتناب و بالعکس تا جای ممکن به این تروریسم کمک می‌کرد، اکنون شرایط به گونه‌ای است که بر آن تحمیل می‌کند، برای پایان دادن به مهمترین و بزرگ‌ترین خطر جهان، داعش، به دنبال راه حل‌های منطقی سیاسی و تحرک برای خلاصی یافتن از این خطر باشد، خطری که وزیر خارجه سوریه در سخنرانی‌اش از آن به عنوان خطرناک‌تر از القاعده و طالبان یاد کرده بود.

کنفرانس وزیر خارجه سوریه درست است که باب همکاری را گشود، اما در عین حال باب نقض تمامیت ارضی سوریه را بست، بابی که واشنگتن در پوشش مقابله با داعش تلاش دارد، آن را در سوریه دنبال کند و این موضوعی بود که معلم هنگام سخن گفتن از توانمندی‌های منظومه پدافند هوایی سوریه به طور خاص بر آن تاکید کرد و این تصریحاتی بی‌سابقه از سوی یک مقام مسئول سوری بود، چراکه دمشق طی 4 سال اخیر همواره تلاش داشت، از این طیف اظهارات جز در زمان ضرورت استفاده نکند.

درعین حال تاکید وزیر خارجه سوریه بر توانمندی منظومه پدافند هوایی این کشور بیانگر هماهنگی و ارتباط مستمر دمشق با هم پیمانان خویش در خصوص استفاده از منظومه پدافند هوایی پیشرفته است که پیشتر دمشق بر نوع «اس 300» آن دست یافته بود. تا معلم به این طریق بار دیگر بر هماهنگی روزانه و بیش از پیش طرف‌های محور مقاومت با یکدیگر تاکید کند.

در نتیجه واشنگتن دیگر همچون سابق توان تصمیم گیری به تنهایی در عرصه منطقه‌ای را ندارد، اگرچه پیشتر تلاش کرد، با متوسل شدن به بهانه‌ای تحت عنوان سلاح‌های شیمیایی سوریه، دستاویزی برای دخالت نظامی در سوریه بیابد.

پس از همه آنچه گذشت، هم اکنون تنها گزینه پیش رو تشکیل ائتلافی بین المللی برای مبارزه با داعش است، اگرچه چنین ائتلافی با توجه به رفتارهای غرب نمی‌تواند، مورد اعتماد سوری‌ها باشد، اما منافع مشترکی این دو محور را در این امر می‌تواند، به یکدیگر نزدیک کند.

آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و روسها، همه نگرانی خود از داعش را ابراز می‌کنند و یکی از دلایل این مدعا تصریحات وزیر دفاع آمریکاست که گفته بود، «ما با خطری مواجه هستیم که مشابه آن را ندیده بودیم»، این سخن تا حدود زیادی با گفته وزیر خارجه سوریه مطابقت دارد که درباره خطر داعش گفته بود، خطر داعش از القاعده و طالبان نیز بیشتر است.

این درحالی است که نباید فراموش کرد، آمریکا همچون اردن و عربستان پیش زمینه‌های بسیاری برای رشد و نمو این گروه تکفیری را دارد و این بدین معناست که خطر داعش محدود به منطقه نیست، بلکه سراسر عرصه بین المللی را تهدید می‌کند.

به همین دلیل وزیر خارجه سوریه با جرات اعلام کرد که کشور متبوعش هم اکنون مرکز و کانون ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش است و بهصراحت گفت که همکاری و هماهنگی در این راه نباید تمامیت ارضی و استقلال سوریه را نقض و اقدام در این راه باید جدی باشد، در غیر این صورت بازتاب‌های این امر دامان همه را خواهد گرفت.

به همین دلیل است که در حال حاضر قدرت‌های جهانی هم اکنون مجبور به همکاری با دمشق هستند و دولت آمریکا باید بداند که زمان لجاجت و ادامه مواضع گذشته، در کنار خواسته مبارزه با تروریسم نیست که به تهدیدی جدی برای غرب تبدیل شده است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها