امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۲:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107040
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در آئین اختتامیه جشنواره ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در آئین اختتامیه جشنواره فام با اشاره به اهمیت پویایی و نشا خانه های خدا اظهار کرد: پویایی و نشاط خانه های خدا از اهمیت فراوانی برخوردار است و همواره جز تاکیدات مهم مقام معظم رهبری به شمار می رود.
وی به ضرورت فعالسازی ظرفیت عظیم مساجد اشاره کرد و گفت: مساجد ظرفیت عظیم وناشناخته ای دارند که باید با ایده های نو و ممتاز به جامعه معرفی شوند.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه در حال حاضر به فعالیت همه جانبه مساجد بیش از گذشته نیازمندیم تصریح کرد: در شرایط فعلی باتوجه به هجمه فرهنگی که دشمنان علیه ما آغاز کرده اند غیر فعال بودن مساجد آسیب زننده است و فعالیت همه جانبه این پایگاههای الهی بیش از گذشته احساس می شود.
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری نشاط و بالندگی مساجد را ارزوی همه خوبان و صالحان دانست و بیان کرد: نشاط و بالندگی مساجد آرزوی همه نیکان و صالحان روزگار و از جمله رهبر معظم انقلاب است و برای بالندگی آن نیاز به کوشش دو چندان بیش از گذشته احساس می شود.
وی به دیدار خود با مقام معظم رهبری بعد از حضور در مرکز رسیدگی به امور مساجد اشاره و خاطرنشان کرد: در این دیدار مقام معظم رهبری مطالبه ای مبنی بر تلاش در جهت نشاط در مساجد را ارائه کردند که مطالبه ای بر حق به شمار می رود.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به تاکید خداوند متعال و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به تفکر اشاره کرد و افزود: خداوند متعال بیش از همه چیز انسان را به تفکر دعوت کرده اند و احادیث فراوانی هم در حوزه اهمیت تفکر و برتری آن بر عبادت وجود دارد.
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری بر همین اساس عنوان کرد: تفکر در حوزه مساجد هم از اهمیت فراوانی برخوردار است و موجب به وجود آمدن ایده های ممتاز می شود و ما از برگزاری چنین جشنواره ای قصد ایجاد تفکر در حوزه مسجد را داشتیم.
وی جشنواره فام را گامی مبارک در حوزه تحول در بخش مساجد دانست و بیان کرد: تحول در حوزه مساجد با گام مبارکی به نام جشنواره فام آغاز شده است که برکات فراوانی را داشته است و نیاز به اندیشه در این حوزه را به خوبی مشخص کرد.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به طرح خواندن یک صفحه از قرآن بعد از نماز یومیه در مساجد اشاره کرد و گفت: گاهی یک طرح منشا یک تحول بزرگ در یک بخش می شود که ایده خواندن یک صفحه از قرآن بعد از نماز های یومیه از مهم ترین این طرح ها به شمار می رود.
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری افزود: متاسفانه چند سال قبل نشانی از ارتباط قرآن با مساجد وجود نداشت ولی این طرح این خلا را به خوبی برطرف کرد و در حال حاضر می بینیم که علاوه بر تلاوت یک صفحه قرآن یک صفحه ترجمه یا بخشی از تفسیر قرآن هم خوانده می شود.
وی به تاکید رهبر معظم رانقلاب اسلامی به کرسی های تلاوت قرآن در مساجد اشاره کرد و گفت: تاکید اخیر رهبر معظم انقلاب به کرسی های تلاوت قرآن در مساجد بسیار مهم و تاثیر گذار است به شکلی که این مسئله نیز در حال نهادینه شدن در مساجد است.
رئیس مرکز رسیدگی به مساجد به استعداد برتر مردم ایران اشاره کرد و گفت: مردم ایران از گذشته به داشتن ذوق و استعداد برتر معرفی شده اند به همین دلیل تفکر و ایده پردازی جوانان ما در حوزه مساجد می تواند بسیار موثر باشد.
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری به تاکید امیرالمومنین(ع) به مشورت با جوانان اشاره کرد و بیان کرد: امیر المومنین(ع) بارها به مشورت با جوانان توصیه کرده اند زیرا ذهن آن ها قابلیت ارائه ایده های ممتاز را دارد.
وی در پایان ایجاد دبیرخانه دائمی برای جشنواره فام را ضروری دانست و گفت: این عمل نیکو باید تداوم داشته باشد که ایجاد دبیرخانه دائمی مهم ترین کاری است که باید در این زمینه انجام بگیرد.
همچنین در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سعید کرمی ضمن خیر مقدم به مسئولین و برگزیدگان جشنواره فراخوان ایدهای مساجد ایده های مساجد، ایده پردازی برای مساجد را امری پسندیده دانست و گفت: مساجد به عنوان خانه خداوند در فرهنگ و تمدن اسلامی از ارزش های فراوانی برخوردار است و ایده پردازی در این حوزه نیز نزد خداوند بسیار پسندیده و نیکو به شمار می رود.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین حسین نظری دبیر علمی همایش در خصوص ساز و کار برگزاری فراخوان ایده های مسجدی فام اظهار کرد: اهدای جوایز و گزارش فرآیند داوری کید واژه های پایانی هر همایشی به شمار می رود که فرخوان ایده های مسجدی نیز از این قاعده مثتسنی نیست.
وی افزود: بعد از اعلام فرخوان مهلت جشنواره و تمدید مهلت ارسال آثار غربال گری اولیه صورت گرفت که در این مرحله ایده های که ارتباطی با فرآیند مساجد نداشتند کنار گذاشته شدند.
دبیر علمی فراخوان ایده های مسجدی با اشاره به ارسال 850 اثر به این فرخوان تصریح کرد: 850 اثر در گام نخست به دبیرخانه این همایش ارسال شد که بعد از غربال گری، کارگاههای تخصصی داوری در این حوزه به وجود آمد.
حجت الاسلام والمسلمین نظری با بیان اینکه داوران این بخش از بهترین متخصصان قالب مدنظر هستند، عنوان کرد: داوران در این بخش برای قالب مدنظر از بهترین و متخصص ترین ها به شمار می روند و از ترکیب کمی و کیفی خاصی پیروی می کنند.
وی ادامه داد: ترکیب کمی و کیفی این بخش متشکل از یک داور فنی، یک داور محتوایی و دبیر علمی به عنوان ناظر دبیر خانه است که 70 درصد امتیاز نهایی را داور فنی و 30 درصد باقی مانده را داور محتوایی و ناظر دبیر خانه اعمال می نمایند.
دبیر علمی فراخوان ایده های مسجدی در خصوص بخش مقالات هم گفت: در این بخش به دلیل حجم بالا و درهم تنیدگی بیشتر بخش فنی با محتوا در گام نخست با ترکیبی با 11 نفره از داوران محترم حوزوی و دانشگاهی به سرپرستی دکتر لطیفی آثار ارزیابی گردید و مقالات بالای 60 امتیاز مجددا ارزیابی شد که متناسب با سطح مقالات تیم سه نفره ای در خصوص مقالات قضاوت نهایی را به انجام رساندند.
حجت الاسلام والمسلمین نظری بخش ایده ها را مهم ترین بخش دانست و بیان کرد این بخش مهم ترین بخش رقابتی فام به شمار می رود که با همت داوران محترم غربالگری اولیه در این خصوص انجام شد و ایده های نهایی براساس ملاک های صرفا کیفی انتخاب شدند.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین محمدی سپام در خصوص ایده های ارسال شده به این فراخوان اظهار کرد: سعی شده که ایده های خوب و مناسبی که به جشنواره ارائه شد بعد از پالایش و تفکیک در یک بانک ایده ای مناسب قرار بگیرد.
وی افزود: در این بخش ایده ها دشته بندی شده و امکان بررسی ایده برای داوران و همچنین ایده پردازان فراهم می شود به شکلی که ایده پرداز در خصوص ارزش ایده خود و همچنین کیفیت این ایده در اطلاعاتی را به دست می آورد.
این مسئول علمی فراخوان ایده های مسجدی تبدیل ایده ها به ایده های جهانی در را از دستاوردهای مهم ایجاد بانک ایده های مسجدی دانست و خاطرنشان کرد: ایده های ایجاد شده به عنوان ایده هایی در سطح جهان اسلام سنجیده می شود و با یک دسته بندی مناسب امکان تاثیر گذاری آن در سطح جهان اسلام به ایده پرداز معرفی می شود.
حجت الاسلام والمسلمین محمدی سپام در پایان ارتباط مداوم میان ایده پردازان و بانک ایده ها مهم و ضروری دانست و گفت: ارتباط دائم میان ایده پرداز و ایده های مختلف امکان رشد و شکوفایی ذهن ایده پردازان در بخش های مختلف را فراهم می کند.
در ادامه این مراسم برگزیدگان بخش های مختلف و داوران همایش به بحث و تبادل نظر برای رسیدن به راهکارهای مفید استفاده از کارکردهای مساجد پرداختند.
پس از سخنرانی رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، از برگزیدگان این جشنواره تقدیر و تشکر شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها