امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۶:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107049
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولین مجمع گروه‌های تواشیح تهران بزرگ با حضور «عباس سلیمی» استاد قرآن کریم، ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولین مجمع گروه‌های تواشیح تهران بزرگ با حضور «عباس سلیمی» استاد قرآن کریم، «سعید طوسی» قاری بین‌المللی، «رحیم قربانی» رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ و اعضای برخی از گروه‌های تواشیح تهران در سالن اجتماعات حسینیه «فاطمه زهرا(س)» سپاه «محمدرسول‌الله(ص)» برگزار شد.

گروه‌های تواشیح می‌توانند نقش مؤثری در ارتقای فرهنگ قرآنی داشته باشند

در این نشست «رحیم قربانی» با اشاره به سال اقتصاد و فرهنگ گفت: با توجه به نامگذاری امسال به نام اقتصاد و فرهنگ به این نتیجه رسیدیم که برنامه‌های قرآنی نیاز به یک عزم ملی برای گسترش دارد از این رو گروه‌های تواشیح می‌توانند با یک عزم تخصصی نقش مهمی در توسعه فرهنگ قرآنی داشته باشند.

وی با اشاره به ضرورت رشد گروه‌های تواشیح گفت: این گروه‌ها می‌توانند با ارتقای خود از نظر تربیتی، اخلاقی و فنی به رشد و تعالی برسند، از این رو چند ماه پیش سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ بر آن شد تا گروه‌های تواشیح را حداقل هر چند ماه یکبار دور هم جمع کند تا از این طریق مشکلات را با هم حل کنند.

بیان مشکلات و تبادل نظر درباره تواشیح از اهداف تشکیل مجمع

قربانی با اشاره به برخی از اهداف تشکیل مجمع گروه‌های تواشیح گفت: مجمع گروه‌های تواشیح چندی پیش با عضویت پنج گروه تشکیل شد و پس از آن این مجمع به 20 گروه افزایش یافت. هدف ما از تشکیل مجمع این است که اعضای گروه‌ها حداقل یک بار در ماه گرد هم جمع شده و در خصوص برنامه‌ها و مشکلات به بحث و تبادل نظر بپردازند.

به گزارش فارس، در این برنامه «سعید طوسی» قاری بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به تاریخچه تواشیح و ابتهال در کشور گفت: ما پیش از انقلاب را به یاد نداریم اما شنیده‌ایم که قبل از انقلاب افرادی چون آقای قیم و مرحوم نازدار آثار ارزشمندی را در حوزه تواشیح و ابتهال در تهران و مشهد عرضه کرده و از خود به یادگار گذاشته‌اند. همچنین در حال حاضر آقای افخمی در این زمینه فعال است، البته در گذشته این رشته‌ها به صورت علمی دنبال نمی‌شد اما امروز کار تواشیح و ابتهال بسیار تکامل یافته و علمی کار می‌شود.

نکاتی که رهبری درباره تواشیح گفته‌اند فصل‌الخطاب است

طوسی با اشاره به نکات مقام معظم رهبری خطاب به گروه‌های تواشیح گفت: رهبر معظم انقلاب نکاتی را به گروه‌های تواشیح گفته‌اند که فصل‌الخطاب کار ما است. یکی از این نکات تطبیق شعر و آهنگ است که باید به آن اهمیت داد، همچنین باید بررسی کنیم آثار زیبایی که در گذشته توسط اساتید و گروه‌ها تولید شده چرا ماندگار شده‌اند.

تجمیع گروه‌های تواشیح می‌تواند در برخی موارد مشکل‌گشا باشد

وی با اشاره به ضرورت رعایت نکات فنی تلاوت در اجرای گروه‌های تواشیح گفت: معمولاً اعضای گروه‌های تواشیح قاری قرآن هستند اما مشاهده می‌شود گاهی برخی افراد کار را از همان ابتدا با تواشیح آغاز می‌کنند از این رو در بیان لغات و حتی آهنگ مشکل دارند. به نظر من تجمیع گروه‌های تواشیح می‌تواند در این زمینه مشکل‌گشا باشد.

طوسی تشکیل مجمع گروه‌های تواشیح را راهی برای پاسخ به مخالفان هنر تواشیح دانست و گفت: برخی افراد آگاهانه یا ناآگاهانه به دنبال ضربه زدن به تواشیح هستند اینها به مخالفت با این کار برخاسته و حتی این را به رهبر معظم انقلاب هم گفته‌اند. به نظر من انجام کارهایی مانند تشکیل مجمع گروه‌های تواشیح می‌تواند در خنثی کردن کارهای این افراد مؤثر باشد.

اجرای تواشیح معنا‌محور به زیبایی کار می‌افزاید

این قاری بین‌المللی اجرای تواشیح معنامحور را یکی از کارهای مهم و اثرگذار در این زمینه دانست و گفت: بهتر است برای زیبایی کار و اثرگذاری آن فرازهایی را که اجرا می‌کنید معنایش را هم بدانید. این کار جذابیت برنامه شما را افزایش می‌دهد.

انتهای پیام/ م.ا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها