امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107089
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۱۸
تعداد بازدید: 153
«عبدالفیض عطایف» سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه اظهار داشت: به سفر رسمی رئیس جمهور

«عبدالفیض عطایف» سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه اظهار داشت: به سفر رسمی رئیس جمهور اسلامی ایران و مذاکرات و نتایج پربار آن امیدواریم.

وی افزود: در چارچوب سفر رئیس جمهور ایران که در روزهای برگزاری نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (11- 12 سپتامبر) صورت می‌گیرد، دیدار و مذاکرات مقامات سطح عالی انجام خواهد شد.

این مقام تاجیک خاطر نشان کرد: این سفر که نخستین بازدید رسمی حسن روحانی به سمت رئیس جمهور تاجیکستان است با اهمیت خاصی در جهت گسترش مناسبات دوجانبه بوده و فصل جدیدی را در روابط 2 کشور دوست و برادر باز خواهد کرد.

وی تصریح کرد: مقامات تاجیکستان از این سفر انتظار مذاکرات پربار و گفت‌وگوهای سازنده‌ای را داشته و اطمینان دارند که دیدار رسمی رهبر این کشور دوست صفحه تازه‌ای را در تاریخ روابط دوجانبه رقم خواهد زد.

**همکاری‌های تاجیکستان و ایران بر اساس اشتراکات تاریخی و برای بلندمدت است

این مقام وزارت امور خارجه تاجیکستان با اشاره به ریشه‌های تاریخی و اشتراکات ملت‌های ایران و تاجیکستان تأکید کرد: همکاری‌های ما بر اساس حسن اعتماد، اراده نیک سران 2 کشور و برای رسیدن به اهداف بلندمدت است.

وی گفت: اساس روابط ایران و تاجیکستان زبان مشترک، پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی بوده که از گذشتگان ما به میراث مانده و در دوران استقلال تاجیکستان در نتیجه تلاش و زحمات مقامات سیاسی 2 کشور رو به توسعه و پیشرفت است.

عطایف تصریح کرد: ایران اولین کشوری است که پس از اعلام استقلال تاجیکستان با به رسمیت شناختن این رویداد مهم در 8 ژانویه سال 1992 در شهر دوشنبه سفارت باز کرد و روابط دوستی و برادری بین 2 کشور را به هم پیوند زد.

وی ایجاد و افتتاح سفارت تاجیکستان در تهران در ماه جولای سال 1995 را نیز از دیگر اقدامات مهم در توسعه و رونق بیش از پیش مناسبات دوستانه 2 کشور دانست.

این مقام تاجیک افزود: پایه‌های حقوقی همکاری‌های ایران و تاجیکستان محکم بوده و برای تقویت و توسعه روابط در حوزه‌های مختلف مناسب است و وضعیت مطلوبی را جهت تحقق تصمیمات اتخاذ شده در سطوح عالی فراهم کرده است.

وی تصریح کرد: تا کنون حدود 150 سند بین نهادهای رسمی 2 کشور در زمینه‌های اقتصاد، تجارت، سرمایه‌گذاری، انرژی، ارتباطات، علوم، فرهنگ و غیره امضا و تدوین شده که روند همکاری‌های بین 2 کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

این مقام دیپلماتیک تاجیکستان، تقویت دوستی و همکاری با ایران را یکی از اولویت‌های سیاست خارجی این کشور دانست و افزود: بازدیدهای رسمی و متعدد مقامات عالی رتبه از هر 2 کشور بیانگر وجود اعتماد و اطمینان به یکدیگر بوده و سهم قابل توجهی در تقویت این روابط  داشته است.

عطایف با اشاره به نخستین سفر رسمی امامعلی رحمان در سمت رئیس جمهوری تاجیکستان به ایران که در ماه جولای سال 1995 و در دوران بحران شدید سیاسی و اقتصادی این کشور انجام شد، نتایج مذاکرات و امضای چندین سند همکاری در جریان این بازدید را برای مردم این کشور و دولت تازه تأسیس آن مهم دانست.

وی گفت: سفر رسمی علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران در ماه مه سال 1997 به تاجیکستان و امضای یادداشت تفاهم و اسناد دیگر برای افزایش همکاری بین تاجیکستان و ایران اصل و زمینه روابط بین 2 کشور را ایجاد کرد.

این مقام تاجیک در بخش دیگری از سخنان خود دیدار رحمان با رهبر معظم انقلاب اسلامی که در ماه اوت سال 2012 در حاشیه شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد، در تهران صورت گرفت را از دیگر وقایع مهم در تاریخ روابط با ایران عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد: آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به خویشاوندی ملت‌های ایران و تاجیکستان ارتباط مستمر 2 کشور در سطوح مختلف را عامل مهمی در گسترش همکاری‌های دوجانبه دانست.

این مقام وزارت امور خارجه تاجیکستان گفت: تهران در ماه اوت سال 2013 میزبان نخستین دیدار رحمان و روحانی بود و ضمن گفت‌وگوهای سازنده، روابط همه جانبه بین تاجیکستان و ایران نیز مورد بحث قرار گرفت.

عطایف افزود: در دیدار مذکور توجه ویژه به گسترش روابط تجاری و اقتصادی، سرمایه گذاری و همکاری در زمینه انرژی و تعهد به اجرای پروژه‌های مشترک منطقه‌ای، از جمله ساخت راه آهن، خط لوله گاز، خط لوله آب شرب و خطوط انتقال برق بین تاجیکستان و ایران مورد تأکید قرار گرفت.

** روابط اقتصادی و تجاری ایران و تاجیکستان

سخنگوی وزارت امور خارجه تاجیکستان روابط اقتصادی و تجاری با ایران را در حال توسعه عنوان و نقش کمیسیون مشترک همکاری را در این زمینه مهم ارزیابی کرد.

وی گفت: بر اساس آمار رسمی، میزان مبادلات کالا بین 2 کشور در سال گذشته بیش از 292 میلیون دلار بوده ولی این آمار پایین‌تر از ظرفیت‌های موجود در هر 2 کشور است.

عطایف افزود: نیروگاه برق آبی «سنگ‌توده 2» الگویی در روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان بوده و اجرای چنین طرح‌هایی در آینده به افزایش میزان همکاری‌های 2 کشور کمک می‌کند.

به گفته این منبع تاجیک، اولین چرخه این نیروگاه با ظرفیت 110 مگاوات در سپتامبر 2011 به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت و با آغاز به کار آن، این نیروگاه در زمان کمبود برق در تاجیکستان نقش مهمی ایفا کرد.

وی افزود: بهره‌برداری از چرخه دوم این نیروگاه نیز تکمیل شده و مراسم بهره‌برداری آن به زودی برگزار می‌شود که در رفع مشکلات کمبود برق در زمستان آینده کمک خواهد کرد.

عطایف بازسازی طرح تونل «استقلال» که با مساعدت ایران و از سوی شرکت‌های ایرانی در مسیر «دوشنبه- خجند» در شمال تاجیکستان ساخته شده است را از دیگر بخش‌های مهم سرمایه گذاری ایران ذکر کرد.

سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان گفت: بیش از 180 شرکت ایرانی در زمینه های انرژی، حمل و نقل، ساخت جاده، بخش کشاورزی، تبدیل محصولات داخلی، تولید مواد ساختمان و غیره در تاجیکستان فعال بوده و هر کدام با فعالیت مؤثر خود به بهبود روابط  کمک می‌کنند.

وی وجود ارتباط هوایی و پرواز هواپیما بین تاجیکستان و ایران را از دیگر بخش‌های مهم روابط 2 کشور دانست و گفت: پروازهای مستقیم بین دوشنبه-تهران و دوشنبه-مشهد به نزدیکی 2 ملت برادر کمک می‌کند.

عطایف همکاری‌های علمی و فرهنگی را از درخشان‌ترین صفحات روابط بین تاجیکستان و ایران ذکر کرد و افزود: امضا و تدوین توافق‌نامه‌های دوجانبه توسط وزارت‌های علوم و آموزش و پرورش 2کشور اساس توسعه سطح همکاری در این زمینه است.

وی ابراز امیدواری کرد: بازدید قریب‌الوقوع رئیس جمهور ایران از تاجیکستان و مذاکرات جدید بین مقامات عالی رتبه 2 کشور روند اجرای توافقات قبلی را تسریع و ابعاد تازه همگرایی را تعیین کند.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها