امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10710
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۴
تعداد بازدید: 75
همایون امیرزاده، مسئول کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ...

همایون امیرزاده، مسئول کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره تشکیل جلسات این کارگروه اظهار داشت: قیمت کاغذ حدود 84 هزار تومان است.
 

* قیمت کاغذ سیر نزولی گرفته است

امیرزاده در پاسخ به این سوال فارس که سرانجام قیمت‌ها کوتاه می‌آیند؟ توضیح داد: پیش بینی ما تقریبا درست بود، فصل نمایشگاه کتاب را پشت سر گذاشته و فصل انتخابات را در پیش داریم، تصور ما این بود که عرضه و تقاضا کمی افزایش پیدا کند، بیشتر تقاضاهایی که افزایش یافت گرانی کاغذ را قبل از این دو ماجرا بیشتر کرد و در حال حاضر قیمت‌ها یک سیر نزولی به خود گرفته است.
 

* کاش 15 درصدی قیمت کاغذ و سرانجام کارخانه‌های کاغذسازی

به گفته مسئول کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متاسفانه سال گذشته کاغذ به قیمت 96 هزار تومان هم رسید، اما تازه‌ترین قیمت‌ها 84 هزار تومان را مشخص می‌کند و نسبت به هفته گذشته 10 تا 15 درصد کاهش داشت.

این مقام مسئول درباره کارخانه‌های کاغذسازی ابراز داشت: در نشست ناشران و اتحادیه‌ها با رئیس جمهور این موضوع طرح موضوع شد و بنا شد حمایت‌های جدی در این موضوع صورت پذیرد، کماکان بر این مطلب اصرار داریم که تا زمانی که موازنه بین نیاز داخلی و واردات کاغذ و تولید داخلی برقرار نشده (الان برقرار نیست و تولید کاغذ مورد نیاز تا سقف تولید فاصله بسیار دارد) ما نیازمند واردات باشیم.
 

* وابستگی ما در موضوع کاغذ به خارج زیاد است/ بستر تولید کاغذ در کشور فراهم است

 وی ادامه داد: امروز موضوع کاغذ به جایی رسیده که وابستگی ما به خارج خیلی زیاد است و باید تدبیری صورت گیرد.

امیرزاده بیان کرد: در طول این سال‌ها توانستیم در راستای تامین بسیاری از کالاهای مورد نیاز کشور با یک عزم ملی وابستگی خود را به واردات کم کنیم، کاغذ که از بنزین بالاتر نیست، اگر نگاهی بیرونی و تحریم‌ها را باور داشته باشیم لازم است که در خصوص کاغذ نگاهمان تغییر یابد، به هر صورت این واقعیت است که کشور به کاغذ نیاز دارد، باید تولید داخلی ساماندهی شود، که بستر آن هم فراهم است؛ دو کارخانه پارس و مازندران که عموما بخشی از آن بر اساس چوب است و بخشی هم ضایعه نیشکر هر دو فرآورده را هم در اختیار داریم، البته در بحث تولیدات کاغذهای تحریر سه مجموعه دیگر هم کارشان را انجام داده‌اند.
 

* کارخانه‌های کاغذ سازی سرمایه در گردش می‌خواهند

این مقام مسئول در ادامه تاکید کرد: باید بحث ضایعات نطنز را جدی بگیریم، برخی از کارخانه‌ها که دستگاه‌های هندی وارد کرده‌اند نیازمند آن هستند تا سرمایه در گردش خوبی در اختیارشان قرار دهیم، اگر این اتفاق رخ دهد به معدلی از نیاز کشور می‌رسیم که بخش عمده آن در داخل قابل حل است، مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این راستا حرکت کرده است، چه در گزارش به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چه دولت این مهم را دنبال کرده‌ایم و امیدواریم نتیجه خوبی حاصل شود.
 

* یک پیشنهاد برای بازدید از کارخانه‌های کاغذ/ ماجرای فروش دستگاه‌های کارخانه کارون

مسئول کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بازدید متولیان ارشاد از کارخانه کاغذسازی کارون تصریح کرد: اطلاعی در این زمینه ندارم، البته ما وضعیت کارخانه‌ها را در حال رصد هستیم، اما این می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد که از نزدیک یک بازدید میدانی داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال فارس که در جریان فروش برخی دستگاه‌های کارخانه کارون هستید، افزود: دستگاه‌های چاپ شناسنامه‌دار هستند، یعنی ما باید برای یک مکان مشخص مجوز بگیریم، یعنی نمی‌توانید دستگاه چاپی وارد کشور کنید آنهم برای مکانی که مشخص نیست، فروش آنها هم تابع ضوابط خاص است و این مسئله هم نیازمند پیگیری است.
 

* تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و نیاز به کاغذ/ در بخش محتوا نظارت دائمی داریم

وی درباره آغاز دور تبلیغات انتخابات و نظارت بر چاپخانه‌ها ادامه داد: ما در بحث محتوا نظارت دائمی و مستمر داریم چه در بحث انتخابات و چه سایر موضوعات، جزء قوانین انتخابات کشور است که نامزدها باید پوسترها را در چه ابعادی چاپ کنند، قانون مشخص است، اما در آستانه انتخابات می‌شود وزارت کشور در این زمینه ابلاغی صادر کند و ما هم بر اساس وظایف ذاتی به آن عمل می‌کنیم، اما ما خود را متولی بحث کاغذ انتخابات نمی‌دانیم، نگاه ما به کاغذ تحریر است و کسانیکه در حوزه انتخابات هستند معمولا نیاز خود را از نقاط مختلف برطرف می‌کنند، در مجموع نظارت بر چاپخانه‌ها را در این مدت بصورت ویژه پیگیری می‌کنیم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار