امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۲:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10714
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۴
تعداد بازدید: 134
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، طی مصوبه‌ای که مجلس شورای اسلامی در سال 1380 تصویب کرد، کتاب و برخی از کالاهای فرهنگی مشمول ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، طی مصوبه‌ای که مجلس شورای اسلامی در سال 1380 تصویب کرد، کتاب و برخی از کالاهای فرهنگی مشمول معافیت مالیاتی شدند اما چندی پیش در گفت‌وگو با محسن هجری متوجه شدیم که برخی از ناشران دولتی و خصوصی علی‌رغم این مصوبه، به نقض قانون معافیت نویسندگان پرداخته و از حق‌التألیف اهالی قلم، مالیات‌هایی کسر می‌کنند.

محسن هجری، دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، بیشترین تخلفات در نقض قانون معافیت مالیاتی را ناشران دولتی معرفی کرد و می‌گوید: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها نهاد اعمال قدرت در برابر ناشران متخلف به شمار می‌رود.
 
 
* همه شمول نویسندگی از پرداخت مالیات معاف هستند

برای پیگیری این مهم با محمود آموزگار، دبیر اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران به گفت‌وگو نشستیم، وی بیان می‌کند: نویسندگی، مترجمی و ویرایش اثر از مصادیق آشکار فعالیت‌های موضوع بند «ل» ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم بوده و همه این موارد از پرداخت مالیات معاف هستند.

وی اضافه می‌کند: به استناد اصلاحیه مصوب 14 آبان سال 1391 هیئت وزیران به ویژه ماده 15 آن، ناشران به طور کلی تکلیفی به کسر مالیات اشخاص ثالث از جمله کسر مالیات از نویسندگان و مترجمان ندارند.

آموزگار می‌افزاید: نویسندگان و مترجمان در صورت مواجه شدن با این موضوع (کسر مالیات از حق‌التألیف اهالی قلم)، چنانچه ناشر متخلف عضو اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران باشد، می‌توانند به این اتحادیه و در غیر این صورت به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنند.
 
 
* دستور رئیس‌جمهور دربره معافیت مالیاتی باید اجرایی شود

علی اسماعیلی، سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فر هنگ و ارشاد اسلامی درباره نقض قانون معافیت نویسندگان از مالیات توسط برخی ناشران خصوصی و دولتی، بیان می‌کند: خبری که این خبرگزاری درباره این موضوع کار کرده بود را مشاهده و برای بررسی به دوستان ارائه کردم که پس از بررسی‌های لازم جواب قطعی اعلام خواهد شد.

وی اضافه می‌کند: برای معافیت مالیاتی مصوبه‌ای وجود دارد که تنها ناشران می‌توانستند از آن بهره‌مند شوند و کتاب‌فروشان مشمول این قانون نمی‌‌شدند که سال گذشته طی مکاتباتی با رئیس جمهور، با دستور وی به مدت 6 ماه این قانون به تعویق افتاد.

اسماعیلی ادامه می‌دهد: بعد از نامه نخست به رئیس جمهور، نامه دومی را به وی ارسال کردیم که آقای احمدی‌نژاد هم دستور توقف دریافت مالیات را دادند تا کتاب‌فروشان نیز مشمول قانون معافیت مالیاتی شوند و این نیز ابلاغ شد.

وی می‌افزاید: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرو نامه رئیس جمهور مکاتباتی را با سازمان امور مالیاتی انجام داده است و این سازمان است که باید این نامه را به صنوف و اتحادیه‌های خودش اعلام کرده تا در واقع به این قانون عمل کنند.

اسماعیلی با بیان اینکه از رئیس جمهور دستور اجرایی کردن توقف دریافت مالیات از کتاب‌فروشان و ناشران اخذ شده است، بیان می‌کند: در این راستا جلسه‌ای با وزارت صنعت، معدن، تجارت و اتحادیه‌ها برپا شد و بنا داریم جلساتی را برگزار کرده و در جهت اجرایی کردن و عملیاتی کردن این مهم بپردازیم.

وی با اشاره به این مطلب که برخی از استان‌ها بنا به تفاسیری که خودشان از مفاد قانونی، به آن عمل می‌کنند، عنوان می‌کند: سازمان امور مالیاتی، مشمولان این قانون را به سه بخش اعم از الف، ب و ج تقسیم کرده است که بخش «الف» مؤسساتی هستند که در واقع تجاری به شمار می‌روند، بخش ب و ج مربوط به مؤسسات فرهنگی است.

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید: بخش «ب» این قانون  اینگونه بود که وقتی مؤسساتی به پر کردن اظهارنامه مالیاتی می‌پرداختند به استناد همین پرکردن اظهارنامه مالیاتی، از پرداخت مالیات معاف می‌شدند اما سازمان امور مالیاتی بر اساس تعبیری این موارد را به بخش «ج» انتقال داد که دراین بخش آمده است؛ علاوه بر پر کردن اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن به سازمان امور مالیاتی، همراه آن نیز باید صورت وضعیت هزینه درآمد هم ارسال شود که به محض اینکه هزینه درآمد را می‌فرستند مالیات تکلیفی به آنها تعلق می‌گیرد ما الان اختلافمان این است که این مؤسسات فرهنگی در ردیف سطح «ب» قرار می‌گیرند و همان اظهارنامه مالیاتی کافی است.

وی معتقد است؛ ما بر همین اساس مکاتبه‌های لازم را انجام داده‌ایم و فعلاً روند را متوقف کرده‌ایم چراکه دستور رئیس جمهور باید اجرایی شود و همه دستگاه‌ها باید به تمکین این امر بپردازند به گونه‌ای که نامه رئیس جمهوری درباره معافیت مالیاتی، بخشنامه و پیرو آن نیز مکاتباتی صورت گرفته است و دستور لازم را به تشکل‌ها ارسال کرده‌ایم و از آنها نیز درخواست پیگیری این کار را داشتیم و بخش دیگر را باید از اتحادیه‌ها و یا سازمان مالیاتی پیگیر باشید.

اسماعیلی می‌گوید: البته سال گذشته معافیت عوارضی را هم دنبال کردیم و الحمدلله شورای شهر نیز مصوب کرد که کسانی که بحث فضاهای تجاری با کاربری‌های فرهنگی دارند یعنی مجتمع تجاری ایجاد می‌شود و در آن مجتمع، فضایی به  مؤسسه فرهنگی و یا کتاب‌فروشی و یا فعالیت فرهنگی اختصاص می‌یابد این کتاب‌فروشی از 90 درصد عوارض معاف می‌شود که این در تهران عملیاتی شده است و به شهرداری 22 گانه تهران نیز بخشنامه شده و در حال عملیاتی شدن است که امیدواریم در کل کشور تسری پیدا کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها