امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10715
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۴
تعداد بازدید: 233
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد سریر رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی در خصوص وضعیت ارکسترهای ملی و سمفونیک، گفت: ارکسترهایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد سریر رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی در خصوص وضعیت ارکسترهای ملی و سمفونیک، گفت: ارکسترهایی که متولی آن وزارت فرهنگ و ارشاد بوده است، در این سه دهه شرایط متفاوتی را تجربه کرده است و قبل از آن هم آن ارکسترها وجود داشته کما اینکه ارکستر سمفونیک از قبل بوده و ارکستر ملی هم دردوره‌هایی وجود داشته است.

وی در باره فلسفه وجودی این ارکسترها یادآور شد: اگر بپذیریم که این ارکسترها فقط برای نمایش و اجرای برنامه‌های خاص در زمان‌های خاص نیست، بلکه نشر فرهنگ و ارتقا اندیشه درحوزه موسیقی چند صدایی در جامعه است، آن وقت بهتر می‌شود درباره بقا یا عدم وجودش صحبت کرد.

سریر تصریح کرد: وجود این گروه‌ها که چنین نوازندگانی را شامل می‌شود، می‌تواند در پیشبرد فرهنگ جامعه و به خصوص آن چیزی را که ما به آن نوعی هویت فرهنگی می‌نامیم کمک بکند. در زمینه موسیقی کلاسیک و موسیقی علمی جهانی بحث‌های زیادی شده و این حوزه تقریبا از نظر علمی به طور قطع مورد تایید همه جامعه شناسان و موسیقیدانان قرار گرفته است. این نوع موسیقی در ایجاد اندیشه بهتر به ویژه در نسل جوان بسیار موثر است چون این‌ها طی قرن‌ها تجربه شده است و در حقیقت به نوعی یک اندیشه ریاضی در آن وجود دارد، که شما می‌توانید به چند صدا و چند موضوع فکر بکنید و هماهنگی اینها را با هم ببینید و آن را به زندگی و رفتار‌های اجتماعی منتقل بکنید.

این آهنگساز در ادامه افزود: تشکیل ارکستر سمفونیک از گذشته‌های بر همین مبنا صورت گرفت و بدون توجه به اینکه خودش می‌تواند هزینه‌هایش را تامین بکند یا نه، برنامه‌هایش را اجرا می‌کرد. البته این موضوع به عنوان یک برنامه فرهنگی و تعریف شده برای دولت‌ها بوده است.

سریر در خصوص نقش ارکستر ملی در حفظ هویت فرهنگی اظهار داشت: در حوزه موسیقی ملی یک مقدار قضیه ملموس تر است بخاطر اینکه این ارکستر به وحدت و تقویت هویت فرهنگی کمک می‌کند که باعث نوعی امنیت ملی در جامعه می شود. زیرا حفظ فرهنگ‌ها در جوامع مختلف موجب ایجاد همبستگی می‌شود و این همبستگی است که ملت‌ها را در مقابل حوادث و تحولات حفظ می‌کند و انسجام آنها را تامین می‌کند.

خالق آلبوم «جاودانه عشق» افزود: در این دو حوزه اگر با مسئولین فرهنگی که عهده‌دار حفظ و تامین منابع مالی آن هستند، به تفاهمی برسیم آن وقت می‌شود در مورد چگونگی آن بحث کرد. این قضیه هیچ وقت روشن نشد. ما در طی دوره‌های مختلف با نظرات متفاوتی در خصوص وجود یا عدم حضور چنین گروه‌هایی مواجه بودیم. بعضی‌ها استدلال می‌کردند که در مواقعی که ما نیاز به اجرای برنامه‌هایی داشته باشیم می‌توانیم عده‌ای را دعوت کنیم و آن عده برنامه‌هایی را اجرا کنند. بعد ممکن است در یک فاصله زمانی نیازی نداشته باشیم و در این زمینه هزینه‌ای نکنیم.

سریر خاطرنشان کرد: عده‌ای دیگر که در حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعی اطلاعات و مطالعات دارند نظرشان بر این است که اینگونه گروه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی مقطعی نیست. بلکه این فعالیت‌ها باید استمرار داشته باشد تا بتواند در بلند مدت اهداف فرهنگی خودش را حفظ کند.

وی با اشاره حضور کم رنگ و بلاتکلیف ارکستر سمفونیک در برخی دوره‌ها گفت: کسانی که در این ارکستر فعالیت و یا آن را رهبری می کردند مشخص نبودند.حتی معلوم نبود این ارکستر تا چه زمانی می‌توانست فعالیت داشته باشد و چه توقعاتی می‌شود از آن داشت. بنابراین همیشه برنامه‌ها در یک بلاتکلیفی و بدون اطلاع و پیش بینی‌های لازم برگزار شد.

سریر یادآور شد: طبیعی بود که برنامه‌هایی که عملا به خاطر بی‌اطلاعی مردم یا عدم تبلیغ با حضور کم تعداد مخاطبان مواجه می‌شد، هم باعث دلسردی خود نوازندگان و هنرمندان عضو ارکستر بود، هم مورد تردید متولیان فرهنگی بود که چرا باید هزینه‌ای باید صرف برنامه‌هایی کنند که مخاطب ندارند. که این ناشی از نوع اجرا، ترتیب اجرا و مدیریت این کار بوده نه اینکه واقعا اینگونه باشد.

عضو کمیسیون ملی  یونسکو در ایران  افزود: ما شاهد این هستیم که در خیلی از کشور‌های دیگر هم این نوع فعالیت‌های فرهنگی وجود دارد و علیرغم اینکه علاقمندانش بسیار کم هستند ولی همیشه توانسته در حد و اندازه خودش مخاطبین لازم را داشته باشد و جذب کند.

او د باره نقش ارکستر موسیقی ملی نیز گفت: در رابطه با ارکستر موسیقی ملی وظایف کمی پر رنگ‌تر می‌شود. به نظر می‌آید که اجرای این ارکستر می‌تواند به عنوان پرچمی در فرهنگ ملی نه تنها در داخل بلکه کشور های دیگر هم افراشته شود. این ارکستر به عنوان بخشی از هویت فرهنگی یک جامعه است که دارای یک سنت دیرپای هنری در حوزه‌های مختلف و همین طور حوزه موسیقی است. در حقیقت فرهنگ یک ملت را می‌توانیم در مقاطع مختلف تاریخی معرفی بکنیم. که این اتفاق هم نیفتاده است.

سریر افزود: اخیرا با توجه به محدودیت‌های مالی که پیدا شده است طبیعی است که همه چیز در یک شکل محدودتر و کوچکتری مورد نظر قرار گرفته است. ولی اگر فکر کنیم مقولات فرهنگی از اهم مسائلی است که دولت‌ها عهده دار هستند در این زمینه هم بیشتر کار خواهد شد. زیرا آن ریشه ها و جانمایه های حفظ یک فرهنگ یک ملت در مقابل اتفاقات است.

بنا بر گزارش خانه موسیقی رئیس هیئت مدیره  این خانه در خصوص نقش این نهاد در حمایت از ارکسترهای سمفونیک و ملی گفت: اعضا و دست اندرکاران این ارکستر ها اغلب عضو خانه موسیقی هستند و این وظیفه هم به عهده خانه موسیقی است که از فعالیت‌ها و سوابق آن‌ها و از نگاهشان به حوزه فرهنگ  که نگاهی سازنده است دفاع کند. من فکر می‌کنم در این زمینه لازم است که یک بازنگری جدی صورت بگیرد و نگاهی استراتژیک و بلند مدت نسبت به این قضیه به وجود بیاید نه نگاهی مقطعی، دوره‌ای و احیانا شکلی که اگر وجوه ما اکتفا می‌کرد آن را داشته باشیم.

آهنگساز پیشکسوت کشورمان در پایان گفت: این نکته را هم باید توجه کرد که همانطور که غذای جسم برای ادامه حیات یک ملت اهمیت دارد، غذای روح هم نقش مهمی دارد. ضمن اینکه امید ها، آرزوها و انگیزه‌های یک ملت مهمترین بخش سازنده و تامین کننده شرایط بهتر در زندگی مردم در آینده است.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار