امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107155
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
حمید صالحی، رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره امکان آسیب چشم در سوختگی های صورت تصریح کرد: بر ...

حمید صالحی، رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره امکان آسیب چشم در سوختگی های صورت تصریح کرد: بر اساس مطالعات سوختگی، در صورت بروز سوختگی در صورت به محض ورود به اورژانس، چشم باید توسط چشم‌پزشک معاینه شود بخصوص اگر مایعی داغ پوست صورت خصوصا پلک را بسوزاند.

وی افزود: بخصوص اگر مایع داغ روی قرنیه و ملتهمه ریخته شود می‌تواند ایجاد زخم کند ولی لزوما نابینایی در پی نخواهد داشت.

صالحی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مکانیسم دفاعی پلک‌ها به گونه‌ای است که زود بسته می‌شوند و تا حد زیادی از آسیب چشم پیشگیری می‌کنند اما زمانیکه سوختگی با اسید یا مواد شیمیایی روی دهد به علت قدرت نفوذ بالا چشم آسیب می‌بیند و می‌تواند ایجاد کوری کند.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری افزود: یکی از بی دقتی‌ها در خانه‌ها استفاده از اسیدهای بازکننده فاضلاب است که اسیدهایی بسیار بسیار قوی هستند که مقادیر جزئی آن‌ها نیز در صورت تماس با سطح پوست می‌تواند ایجاد سوختگی‌های درجه 3 و بعضا درجه 4 کند که قویترین نوع سوختگی‌ها هستند.

وی گفت: متاسفانه برخی توجه نمی‌کنند که این بطری یا ظرفی که در دست دارند یک اسید بسیار قوی است که در صورت تماس با بدن عوارضی را در پی خواهد داشت که گاهی جبران ناپذیر است.

صالحی افزود: ما مواردی دیدیم که کودک این اسیدها را به عنوان مواد نوشیدنی نوشیده‌اند و دچار بیماری های جسمی شده‌اند وقتی می خواهند این ماده را به درون دستشویی بریزند ترشحات بازگشتی این مواد می‌تواند باعث ایجاد آسیب به صورت، چشم و دست شود.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری خاطرنشان کرد: موارد این اتفاق کم نیست برای مثال در یک روز 3 مورد درباره سوختگی ناشی از اسیدهای خانگی بازکننده به درمانگاه سوختگی مراجعه کرده بودند؛ مردم باید دقت کنند که از این مواد بیشتر باید در صنایع استفاده شود حال بنا به ضرورت نیاز می‌شود که در خانه‌ها نیز استفاده شود.

وی درباره استفاده از این مواد در منزل گفت: در این صورت خانواده ها باید دقت کنند که این مواد را در دسترس کودکان قرار ندهند و خانم‌ها خودشان درب ظروف حاوی این مواد را باز نکنند بلکه مردان که تجربه بیشتری دارند می‌توانند این کار را با احتیاط انجام دهند.

صالحی خاطرنشان کرد: حال اگر این مواد روی پوست ریخته شود پیش از مراجعه به پزشک باید در کسری از دقیقه یعنی 3-4 ثانیه اول منطقه مورد نظر پوست را با آب شستشو دهند یعنی عضو مورد نظر را حداقل 15 تا نیم ساعت و حتی 45 دقیقه در جریان و سیلاب آب قرار دهند زیرا اثبات شده است که تاثیر زیادی در کاهش آسیب دارد و اجازه نمی‌دهد که این مواد به بخش‌های پایین‌تر بدن منتقل نشود.

وی گفت: اگر مواد شیمیایی خاصیت قلیایی داشته باشند که سوزانندگی و نفوذ بیشتری از اسید دارد ما توصیه می کنیم که یک ساعت عضو مذکور را در معرض آب روان قرار دهند ولی فراموش نشود که آب راکد توصیه نمی‌شود چرا که باعث انتقال این مواد شیمیایی به مناطق دیگر پوست بدن که درگیر نشده است شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها