امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۱۱:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107163
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و در پاسخ به این ...

مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و در پاسخ به این پرسش که «دلایل توقف طرح‌های ملی آموزش و پرورش و اینکه چه فعالیت‌هایی در ورزش دانش‌آموزی در حال انجام است؟»، اظهارداشت: در حوزه ورزش دانش‌آموزی مشغول انجام کارهای بنیادی هستیم.

وی افزود: جنس کارهای بنیادی این است که یک مقدار برای استقرار و اجتماعی شدن آن زمان نیاز دارد، اما وقتی که استقرار پیدا کرد نهادینه می‌شود.

*امضای تفاهم‌نامه با وزارت ورزش و جوانان

حمیدی با بیان اینکه تفاهم نامه‌ای را با وزارت ورزش و جوانان به امضاء رساندیم، خاطرنشان کرد: امضای این تفاهم‌نامه و رفت و آمدهایش زمانهایی را به خود اختصاص داد، اما در نهایت تفاهم‌نامه مدغنی تهیه شد؛ این تفاهم‌نامه مسائل اساسی ورزش کشور را نشانه گرفته و محور اصلی و ابتدایی آن استعدادیابی است.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش افزود: جلسات بسیاری با سجادی معاون وزیر ورزش و جوانان داشتیم و آنجا بخش استعدادیابی وزارت ورزش از حالت خفتگی خارج می‌شود؛ یکی از مسائلی که در طرح جامع ورزش کشور به عنوان بزرگترین مشکل ورزش قهرمانی در مولفه‌های اصلی از آن یاد شده بود، فعال نبودن آموزش و پرورش در بحث استعدادیابی بود.

وی ادامه داد: استراتژی که برای ورزش قهرمانی در نظام جامع تدوین شد این بود که توجه، همکاری و همیاری آموزش و پرورش در بحث استعدادیابی و تیم‌های پایه به کار گرفته شود.

*وزارت ورزش اساسنامه فدراسیون ورزش مدارس را تأیید کرد

وی با اشاره به یکی از استراتژی‌های امسال حوزه تربیت‌بدنی آموزش و پرورش، گفت: تحکیم قانونی، حقوقی، مالی و تشکیلاتی و امکانات کالبدی فدراسیون ورزش دانش‌آموزی یکی از استراتژی‌ها است؛ به نظرم فدراسیون باید از حالت بینابینی که در بیست سال گذشته داشته خارج شود و باید به عنوان یکی از فدراسیون‌های اصلی کشور به آن تکیه کنیم؛ به همین لحاظ تقریباٌ نیروهای فدراسیون نسبت به گذشته دوبرابر شده است و افراد هم هدفمند آنجا رفته‌اند.

حمیدی با بیان اینکه در حوزه حقوقی اساسنامه فدراسیون ورزش مدارس به تأیید وزارت ورزش و جوانان رسید، تصریح کرد: در بند هفتم تفاهم نامه مبادله شده مقرر شد تا با حمایت وزارت ورزش و جوانان اساسنامه فدراسیون ورزش مدارس به هیئت دولت رفته و آنجا تصویب و بازگردد.

وی عنوان کرد: برای نخستین بار در طرح ساماندهی نیروی وزارت آموزش و پرورش که مشخص می‌کند نیروها کجا ساماندهی شوند، بندی آمده است که وزارت آموزش و پرورش برابر چارت و نمودار سازمانی فدراسیون ورزش مدارس کارکنان خود را از بخش تربیت‌بدنی آموزش و پرورش مأمور می‌کند؛ در فدراسیون ورزش دانش‌آموزی تقریباٌ 29 پست پیش‌بینی شده است تا بتوانیم از معلمان با تجربه و شناخته شده استفاده کنیم و بنیه اداری فدراسیون را تقویت کنیم.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش به استقلال مالی فدراسیون ورزش مدارس اشاره و گفت: در این باره مقرر شد تفاهم نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش تهیه شود تا وزارتخانه بتواند به این فدراسیون به عنوان نهاد عمومی غیردولتی کمک کند و فدراسیون نخستین بخش کمک را از آموزش و پرورش به صورت روشن دریافت کرد.

*برگزاری تمامی مسابقات ورزشی دانش‌آموزان به «فدراسیون ورزش مدارس» سپرده شد

حمیدی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش و معاونت راهبردی ریاست جمهوری پذیرفته‌اند که فدراسیون ورزش دانش‌آموزی کمک بگیرد از مبلغ آن برای ما مهم‌تر است، اظهارکرد: این موضوع یعنی تحکیم و استقلال مالی فدراسیون؛ تحکیم اداری همان نیروی انسانی فدراسیون است و تحکیم قانونی همان موضوع اساسنامه فدراسیون است که باید شکل بگیرد؛ چون یک مأموریت مشخص از دوش تربیت‌بدنی وزارت آموزش و پرورش برداشته شده است و آن بحث مسابقات ملی، بین‌المللی و مسابقات بین مدرسه‌ای است که همه این موارد به فدراسیون ورزش مدارس سپرده شده است.

وی اضافه کرد: فدراسیون ورزش مدارس باید کشش این کار بزرگ را داشته باشد و هم شأن این قضیه رشد کند و توانمند باشد؛ نمی‌شود مسئولیت‌ها را به فدراسیون بدهیم و در قسمت اختیارات سلب اختیار کنیم که اینها با هم هم‌خوانی ندارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در نظر داریم تا در نخستین فرصت مجمع و هیئت رئیسه فدراسیون ورزش مدارس را مشخص کنیم، خاطرنشان کرد: موضوع فدراسیون دانش‌آموزی در ساماندهی و در بحث نیروی انسانی قرار دارد و هم اساسنامه آن مورد تأیید اولیه قرار گرفته است و نیروهای انسانی اولیه آن هم تقویت شده است.

وی ادامه داد: این فدراسیون باید به گونه‌ای رشد پیدا کند که در بحث مسابقات پایه کودکان و نوجوانان با بخش‌های فدراسیون کشوری گره بخورند که این هم از بندهای تفاهم‌نامه با وزارت ورزش و جوانان است.

*فدراسیون ورزش مدارس باید جزء فدراسیون‌های تراز اول باشد

حمیدی با بیان اینکه تلاش کردم تا تمام تجاربم در حوزه ورزش دانشجویی کشور را درجایی که مصداق دارد و مرتبط است به فدراسیون ورزش دانش‌آموزی منتقل کنم، گفت: اکنون فرصت بسیار خوبی است زیرا گودرزی در وزارت ورزش و جوانان به واسطه دانشگاهی بودن، سجادی معاون وزیر ورزش و جوانان و هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک در آموزش و پرورش حضور داشته‌اند و یک اشتراک معنایی در راستای شناخت محتوایی نسبت به آموزش و پرورش در ارکان اصلی کشور وجود دارد.

وی تأکید کرد: فدراسیون ورزش مدارس هم‌تراز دیگر فدراسیون‌ها می‌شود و فکر می‌کنم باید جزء فدراسیون‌های تراز اول کشور باشد.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هم‌اکنون فدراسیون ورزش مدارس کشور در مجمع عمومی کمیته ملی المپیک و در مجامع فدراسیون‌های ورزشی حق رأی دارد، تصریح کرد: یک بندی در تفاهم‌نامه با وزارت ورزش پیش‌بینی شده است که انجمن ورزشی وزارت ‌آموزش و پرورش جزء هیئت رئیسه فدراسیون‌های ورزشی قرار بگیرد.

*تهیه طرح پایگاه‌های استعدادیابی در کشور

*وجود 3 هزار پایگاه ورزشی برون مدرسه‌ای در کشور/ 33 هزار معلم ورزش داریم

حمیدی با اشاره به تهیه طرح پایگاه‌های استعدادیابی در کشور، خاطرنشان کرد: در ساختار دفتر تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی گروه استعدادیابی و کارشناس استعدادیابی داریم؛ در فاز نخست بنیان بر این است که در مراکز استانها تلاش کنیم با توجه اینکه 3 هزار پایگاه برون مدرسه‌ای داریم از معلمان ورزش نخبه در هر رشته ورزشی که مقبولیت تجربه و مهارت دارند استفاده کنیم؛ حتی می‌توانند بازنشسته باشند.

وی افزود: می‌توانیم اماکن ورزشی آموزش و پرورش را به صورت تضمینی به معلمان و به صورت خودگردان بدهیم؛ 33 هزار معلم ورزش در این شبکه داریم که در مرحله نخست از مراکز استانها شروع می‌کنیم؛ با همکاری وزارت ورزش و جوانان و سازمان ورزش بسیج کار را ادامه می‌دهیم؛ سازمان ورزش بسیج نیز 162 پایگاه استعدادیابی دارد که نفرات تمامی آنها دانش‌آموز هستند.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش گفت: برنامه‌ریزی می‌کنیم تا در ستاد مرکزی استعدادیابی، سازمان ورزش بسیج، وزارت ورزش و جوانان و وزارت آموزش و پرورش حضور داشته باشد؛ آن چیزی که به ما ارتباط دارد تابلوهای استعدادیابی را بالا می‌بریم و معلمان ورزش را چارچوب‌دار می‌کنیم و شیوه‌نامه پایگاه‌های استعدادیابی را آماده و ابلاغ می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها