امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۴:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10718
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۴
تعداد بازدید: 148
مسعود ضیایی زرد خشویی هنرمند کاریکاتوریست ایرانی که در زمره رکوردداران کسب بیشترین جوایز از جشنواره‌های معتبر کاریکاتور دنیا قرار دارد در گفت‌وگو با ...

مسعود ضیایی زرد خشویی هنرمند کاریکاتوریست ایرانی که در زمره رکوردداران کسب بیشترین جوایز از جشنواره‌های معتبر کاریکاتور دنیا قرار دارد در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران گفت: این دوسالانه ویترین کاریکاتور ایران در دنیاست که همیشه از استقبال خوب هنرمندان ایرانی و خارجی برخوردار بوده است و با توجه به اعتباری که در سطح دنیا دارد،‌هر دوره بهترین کاریکاتوریست‌های دنیا در آن شرکت می‌کنند. به طوری که حتی کاریکاتوریست‌های  معروف  و گزیده کار نیز در دوسالانه کاریکاتور تهران به طور حتم شرکت دارند.
این هنرمند کیفیت آثار این دوره را نیز همچون دوره‌های قبلی بسیار خوب عنوان کرد و گفت: در این دوره نیز بسیاری از کاریکاتوریست‌های مطرح دنیا آثارشان را ارائه کرده‌اند.
ضیایی زردخشویی درباره سوژه‌های این دوسالانه هم گفت: گربه ایرانی موضوعی خاص کشور ماست که هنرمندان ایرانی با نگاهی درونی به آن پرداخته‌اند و خارجی‌ها نیز از بیرون به موضوع گربه ایرانی نگاه کرده‌اند.
وی درباره خرافه پرستی هم گفت: این موضوع در فرهنگ ما بیشتر از غربی‌ها دیده می‌شود و شرقی‌ها بیشتر درگیر این موضوعات هستند به همین دلیل هم هنرمندان ایرانی با این سوژه‌ها ارتباط بهتر و ملموس‌تری برقرار کرده‌اند و آثار خلاقانه‌تری به این دوره ارسال کرده‌اند و خارجی‌ها هم بیشتر به گربه سیاه و نعل اسب و مواردی از این قبیل که بیشتر کلیشه‌ای و تکراری است پرداخته‌اند.
این کاریکاتوریست بین‌المللی جای ورک شاپ‌های هنرمندان مطرح خارجی را در این دوسالانه خالی دانست و گفت: هر دوره داوران خارجی به ایران می‌آمدند و ورک‌شاپ ‌برگزار می‌کردند که این دوره به دلیل محدودیت مالی این فرصت فراهم نشد.
او همچنین به تأخیر دو ساله این دوسالانه اشاره داشت و گفت: زمان‌بندی در کسب اعتبار رویدادها‌ی کاریکاتور دنیا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دوسالانه کاریکاتور تهران نیز جزء اعتبارات فرهنگی کشور و آبروی کارتون ایران در سطح دنیاست که مسئولان فرهنگی کشور باید نسبت به برگزاری آن در موعد مقرر توجه لازم را داشته باشند.
ضیایی همچنین کتاب آثار دوسالانه کاریکاتور تهران را نیز در حکم یک جایزه برای هنرمندان دانست و گفت:‌ کتاب دوسالانه کاریکاتور تهران، خود به تنهایی یک جایزه است که باید برای انتشار آن در زمان برگزاری نمایشگاه همت کرد.
او در خاتمه خواستار برگزاری برنامه‌های نکوداشت برای هنرمندان کاریکاتوریست پیشکسوت ایران در حاشیه برگزاری دوسالانه شد و گفت: پیشکسوتان کاریکاتور ایران سهم عمده‌ای در رشد و گسترش این هنر داشته‌اند که خوب است در حاشیه دوسالانه‌های کاریکاتور تهران از آن‌ها نیز تقدیر و تجلیل شود.
نمایشگاه دهمین دوسالانه کاریکاتور تهران در مؤسسه فرهنگی و هنری صبا تا ۲۲ خردادماه برپاست.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها