امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۴:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107199
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تکفیری‌های داعش در سایه سکوت جامعه جهانی بیش از 70 روز است که  ساکنان منطقه آمرلی در شمال عراق را در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تکفیری‌های داعش در سایه سکوت جامعه جهانی بیش از 70 روز است که  ساکنان منطقه آمرلی در شمال عراق را در محاصره قرار داده‌اند و مانع از رسیدن غذا و دارو به این منطقه می‌شوند. در گزارشات رسمی سازمان ملل به صراحت آمده است که بیش از چهل هزار نفر از کمبود شدید آب و غذا در رنج هستند. اهالی آمرلی اعلام کردند که در روستاهای مجاور کشتار هولناکی روی داده است و اگر دولت مرکزی و جامعه بین الملل برای نجات آنها از خطر موجود، اقدامی انجام ندهد آنها نیز هر روز منتظر همان سرنوشت مرگبار هستند زیرا تروریست‌ها درصدد ایجاد گورستانی دسته جمعی در منطقه آمرلی هستند.

آیت‌الله سیستانی عالی‌ترین مرجع دینی عراق در حالی نگرانی خود از اوضاع وخیم آمرلی را اظهار داشته ‌که پس از قطع راه‌های منتهی به این شهر هجده هزاری از حدود هفتاد روز پیش به این سوی، مردم از نظر آب، غذا و اقلام دارویی در تنگنا قرار گرفته‌اند.

عبدالمهدی کربلائی نماینده آیت الله سیستانی هم اعلام  کرده که دو ماه است مردم این منطقه مقاومت و از شهر خود محافظت می کنند و مردان قهرمان این منطقه علیرغم نبود سلاح و آذوقه خود را تسلیم نکرده‌اند.

پس از بروز این فاجعه ضد بشری به بررسی برخی از بازتاب های این اقدام جنایتکارانه در رسانه های دنیا پرداخته‌ایم:

1. اسکای نیوز عربی: سازمان ملل اعلام کرد که مرگ بر ساکنان آمرلی سایه انداخته است. در همین زمیه یکی از مسئولان سازمان ملل گفت: «ما به صراحت درباره ضرورت ایجاد گذرگاه انسانی سخن گفته ایم و این هدفی است که مستلزم شکستن محاصره غیرنظامیان است. مسئله حائز اهمیت انتقال آنها از جمله زنان و کودکان که نمی توانند در این شرایط بمانند به پناهگاه های امن است.» 

این مقام سازمان ملل افزود: «دسترسی به آب شرب ممکن نیست. فقط دو چاه آب وجود دارد. کیفیت آب آنها نیز بسیار بد است. همچنین غذای کافی در آنجا نیست. آمرلی از هر جهت در محاصره قرار دارد؛ این بدان معناست که کسی نمی تواند از آنجا خارج شود یا به آنجا وارد شود.»

علاوه بر احتمال کشته شدن و به قتل رسیدن، احتمال جان باختن از گرسنگی و تشنگی نیز روز به روز بیشتر می شود. اندک گزارش هایی که از آنجا می رسد حاکی است که ده ها تن از کودکان و افراد مسلح به علت نبود غذا و آب شرب جان باختند.

2. پایگاه اینترنتی تایم نیز در گزارشی از اربیل به قلم ربکا کولارد تحت عنوان « آیا ترکمن های عراق سرنوشتی مشابه ایزدی ها خواهند داشت؟» نوشت : ترکمن‌های آمرلی عراق ماه‌ها حملات شبه نظامیان گروه داعش را دفع کرده اند. ماه ژوئن زمانی که شبه نظامیان داعش به این روستا حمله کردند ، قاسم جواد حسین معلم 45 ساله یکی از صدها روستایی بود که برای مقابله با داعش سلاح به دست گرفت و در کنار دیگر روستاییان ترکمن شیعه به همراه نیروهای پلیس عراق مقابل این گروه ایستاد.

اما سلاح های کهنه و قدیمی آنها که به دوران شوروی سابق بر می گردد با تجهیزات نظامی و خودروهای زرهی که داعش از زرادخانه سلاح های آمریکایی به غارت برده است قابل مقایسه نیست. آمرلی بیش از دو ماه تحت محاصره بوده و آذوقه آنها رو به کاهش است.این معلم عراقی می‌گوید: « از مسلمانان ، مسیحیان و دیگران کمک می‌خواهیم. آنچه واقعا نیاز داریم شیر برای کودکان است.»

3. خبرنگار شبکه تلویزیونی سی ان ان، هم در گزارشی از بغداد گفت: « اوضاع در شهر آمرلی عراق بسیار بحرانی است. این شهر در استان صلاح الدین عراق واقع است که اکثر جمعیت این استان سنی نشین است. اما مردم شهر آمرلی از ترکمن‌های شیعه هستند. ستیزه جویان گروه داعش از ماه ژوئن در این منطقه پیشروی های زیادی داشته اند و بسیاری از روستاهای اطراف آمرلی را به تصرف خود درآورده اند. این شهر حدود هجده هزار نفر جمعیت دارد. پنج هزار خانواده در این شهر زندگی می کنند. ستیزه جویان داعش از چهار جهت مختلف این شهر را محاصره کرده اند. جریان برق و آب این شهر قطع شده است. مردم این شهر از آب چاه‌ها برای رفع تشنگی خود استفاده می کنند. جریان غذا برای این شهر نیز قطع شده است. مواد غذایی و دارویی در این شهر بسیار کم شده و وضع این شهر بسیار بغرنج است. نماینده ویژه سازمان ملل متحد در عراق، به شدت درباره وضع این شهر هشدار داده و تاکید کرده است باید کاری انجام شود زیرا ممکن است کشتار گسترده ای در این شهر به راه بیفتد.»

4. شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی هم در گزارشی از آمرلی به گفت‌وگو با «لیث کوبه» سخنگوی سابق دولت عراق پرداخت و وی گفت: «دولت اسلامی عراق و شام (داعش) خطری بسیار جدی است. ارزیابی های واقعی درباره خطر این گروه انجام نمی شود. این گروه تهدیدی جدی برای عراق است. وضع ترکمن‌ها در شهر آمرلی بسیار بحرانی و مردم این شهر در منازعه سیاسی گیرنیفتاده اند بلکه در وضعی قرار دارند که ممکن است داعشی ها آنها را قتل عام کنند. نباید جهانیان ساکت بمانند و اجازه بدهند چنین فاجعه ای انسانی پیش بیاید.»

5. خبرگزاری رویترز هم در گزارشی به آمرلی پرداخته است و سخنان نماینده آیت الله علی سیستانی مرجع شیعیان عراق درباره آمرلی را پوشش داد.

6. الشرق الاوسط هم نوشت ترکمان های شیعه ساکن یکی از مناطق وابسته به استان صلاح الدین، در محاصره داعش قرار دارند و گرسنگی و مرگ آنها را تهدید می‌کند.  روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در گزارشی از اربیل نوشت: منطقه آمرلی، وابسته به استان صلاح الدین عراق است که در بیست و هفت کیلومتری جنوب غرب طوزخورماتو قرار گرفته؛ اکثر ساکنان این منطقه، که تحت محاصره کامل داعش قرار دارد ترکمان هستند. مردم عامرلی با اشاره به شیوع بیماری بین زنان و کودکان، علت این بیماری را کمبود شدید غذا و دارو می‌دانند.

7. مارزیو بابیله، نماینده یونیسف و هماهنگ‌کننده سازمان ملل برای امور امدادی در عراق اظهار داشته است، «برای من روشن است که اگر این منطقه سقوط کند، مردم این منطقه قتل‌عام خواهند شد؛ این موضوعی است که در دیگر نواحی رخ داده است، اگر دست داعش به شیعیان برسد، آن‌ها را خواهد کشت».شیعیان آمرلی ترکمان هستند که از نظر فرهنگی و زبانی شبیه ترک‌ها هستند، ولی نکته آزاردهنده برای مردم این منطقه این است، ‌توجهی که به سختی‌های این مردم شده، قابل مقایسه با توجه به اقلیت ایزدی در سنجار و مناطق پیرامون آن نیست.

این درحالی است که امروز ارتش عراق با کمک نیروهای داوطلب عملیاتی را برای شکستن محاصره آمرلی آغاز کرده و گزارش رسانه‌ها حاکی از پیشروی ارتش عراق در عملیات برای مقابله با تروریست‌هاست.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها