امروز : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 25
۱۴:۱۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1072
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۸
تعداد بازدید: 297
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نشست خبری سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع نمایشگاه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نشست خبری سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع نمایشگاه تخصصی عملکرد دستاوردهای این وزارتخانه در سالن سینمایی ارشاد برگزار شد.

سیدمحمد حسینی در این نشست در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، درباره اینکه با توجه به اینکه در ماههای پایانی مسئولیت خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستید فکر می‌کنید چه کار فرهنگی بر زمین مانده‌ای همچنان باقی است که نتوانسته‌اید به آن جامه عمل بپوشانید گفت: از فردا نمایشگاه «رهتوشه» در سالن وحدت آغاز به کار می‌کند. این نمایشگاه را برپا کردیم تا کارهای انجام داده وزارتخانه را به نمایش بگذاریم کارها و اموری که در بنیادهای مختلفی چون بنیاد ادبیات داستانی، مد و لباس و ... برگزار شد همه و همه نشاندهنده آن است که ما در آغاز راه هستیم.

وی ادامه داد: اگر دفاتر انجمن سینمای جوان و یا کانونهای مساجد را فعال‌تر می‌کنیم قطعاً باید حمایت‌های جدی هم در راستای آنان از جوانان داشته باشیم البته بخشی از امور مبتنی بر اعتبارات است و بخشی هم به دامنه گسترده کارها بازمی‌گردد. امروزه دنیا تشنه فیلم‌ها و فرهنگ ایرانی است، در ایام نوروز در این راستا گروه‌های فرهنگی به 25 کشور اعزام شدند که نشانه استقبال دنیا از فرهنگ ماست که باید به این موارد نیز پاسخ دهیم.

وزیر ارشاد در ادامه خاطرنشان کرد: البته کارهای زمین‌مانده فراوانی وجود دارد بخشی به اعتبارات و عدم اختصاص آن به بخش فرهنگی و هنر بازمی‌گردد که از ابتدای انقلاب هم این مهم مشاهده می‌شود در حالی که این موضوع می‌تواند اثربخش باشد. مثلاً در شهرستان گتوند زادگاه قیصر امین‌پور بود یک مجتمع فرهنگی و هنری کوچکی افتتاح کردیم که باعث شور و شعف فراوان میان جوانان شد. گاهی یک اعتبار اندک اختصاص یافته به این پروژه فرهنگی بازتاب خیلی مثبتی دارد اما معمولاً اولین جایی که اعتبارات کمی را به آن اختصاص می‌دهیم فرهنگ است در حالی که اگر واقعا ما می‌خواهیم کارهای خوب را بهبود بخشیم باید توجه به فرهنگ صورت گیرد اگر فرصت شود در اواخر دوره کنونی لیستی از کارها را برای ادامه دهندگان این راه ارائه می‌کنم.

وزیر ارشاد در پاسخ به سؤال دوم فارس درباره کمیت بودجه جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) و وعده سال گذشته معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر افزایش هشت برابری آن گفت: امسال یازدهمین دوره جشنواره بین‌امللی امام رضا(ع) برگزار می‌شود. جناب آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور در سخنان خود به افزایش بودجه این جشنواره به مبلغ 4 میلیارد تومان خبر دادند و قول دادند بودجه افزایش یابد در حالی که آنچه معاونت برنامه‌ریزی به مجلس ارائه کرده جهشی در این اعتبار مشاهده نشد اما امیدواریم به این جشنواره و سایر فعالیت‌های فرهنگی و هنری عنایت ویژه‌ای انجام شود.

وی افزود: در صندوق توسعه برای تمامی بخش‌ها بودجه‌ای در نظر گرفته شده چه خوب که در بخش فرهنگ این اختصاص بودجه را می‌بینیم البته باید توجه داشت که نباید تنها به صنعت و امور عمرانی بخشی را اختصاص دهیم چرا که فرهنگ نیز مهم شمرده می‌شود.

سید محمد حسینی در این نشست در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت آزادی علی اکبر جوانفکر و وساطت در پیشگاه رهبری به همراه ریاست جمهوری و آزادی او و جمعی از دوستانش گفت: این موضوع از سوی خانم بداغی معاون حقوقی رئیس‌جمهور پیگیری می‌شود و ایشان تمام مسائل را خود پیگیر هستند

حسینی در پاسخ به سؤالی درباره یارانه روزنامه‌ها ونشریات هم گفت: سال گذشته به برخی روزنامه یارانه کامل داده نشد و تبعیضی هم در کار نبود. سال گذشته آنچه در ردیف نشر به ما اختصاص یافت تنها 30 درصد بود که شامل کتاب و مطبوعات شد. این میزان 30 درصد مشکلات فراوانی را ایجاد کرد و ما در راستای حل مشکلات از ذخیره برخی از مؤسسات استفاده کردیم و تا پایان 91 توانستیم یارانه‌ها را ارائه کنیم.

وی در ادامه داد:60 درصد یارانه توقع ما پرداخت شد اما نتوانستیم صد در صد به نشریه‌ای کمک کنیم البته مبلغی را بر مبنای بودجه در نظر گرفته بودیم ولی به دلیل عدم ارتباط ناچار شدیم 60 درصد یارانه را پرداخته کنیم.

وزیر ارشاد در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با وام مسکن خبرنگاران توضیح داد: مسئله وام مسکن خبرنگاران با جدیت در حال پیگیری است، آخرین بار در شورای پول و اعتبار این مسئله مطرح و قرار شد در راستای این وام با تک تک اعضا صحبت کنیم تا موافقت نهایی حصول شود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها