امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107213
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه قطعنامه‌ای را در مورد وضعیت یمن، صادر کرد و طی آن از حوثی‌ها خواست به

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه قطعنامه‌ای را در مورد وضعیت یمن، صادر کرد و طی آن از حوثی‌ها خواست به درگیری‌ها با دولت صنعا پایان دهد.

شورای امنیت در نشست امروز خود از کشورهای خارجی خواست تا در امور داخلی یمن دخالت نکنند و با تشدید بی‌ثباتی‌ها به دنبال تضعیف کشورهای عربی نباشند.

شورای امنیت در ادامه با ابراز نگرانی از وخامت شرایط امنیتی یمن در سایه ادامه ناآرامی‌ها که توسط الحوثی‌ها ایجاد شده تاکید کرد که عبدالمالک الحوثی و طرفدارانش درحال تضعیف مرحله انتقالی در یمن و امنیت در یمن هستند.  

15 عضو شورای امنیت همچنین از اقدامات حوثی‌ها در برگزاری تظاهرات برای سرنگون کردن دولت یمن، چادر زدن و اقامت در مناطق اطراف پایتخت و برپا کردن ایست‌های بازرسی برای از بین بردن حاکمیت دولت این کشور هم انتقاد کرده و این اقدامات را تلاشی برای بی‌ثبات سازی یمن عنوان کردند.

همچنین شورای امنیت از حوثی‌ها خواسته تا نیروهایشان را از منطقه العمران عقب بکشند و این منطقه را تحویل دولت صنعا بدهند.

شورای امنیت در ادامه از حوثی‌ها خواسته که تمام درگیری‌ها با دولت یمن را متوقف کنند چادرها و ایست‌های بازرسی را برچینند.

همچنین از کشورهای خارجی نیز خواسته شده که از دخالت در امور داخلی یمن خودداری و از روند انتقالی در این کشور حمایت کنند.

یمن در طی روزهای اخیر شاهد موج جدیدی از اعتراضات ضد حکومتی بوده که پس از اعتراضات سال 2011 که منتهی به برکناری علی عبدالله صالح بزرگترین اعتراضات خیابانی در این کشور بوده است.

معترضان با انتقاد از تصمیمات دولت این کشور، وابستگی به عربستان سعودی و سیاست‌های اقتصادی تاکید دارند که دولت باید از قدرت کناره گیری کند.

مخالفان از یک سو با انتقاد از تقسیم قدرت در یمن پس از برکناری عبدالله صالح و تشکیل دولت انتقالی بدون در نظر گرفتن تمام گروه ها و جریانات سیاسی یمنی خواستار شکل گیری تحول در ساختار حکومت و تقسیم قدرت هستند.

از سوی دیگر تصمیم دولت برای گران کردن گازوئیل در یمن و سه برابر شدن قیمت سوخت عملاً بخش کشاورزی این کشور را فلج کرده است و این در شرایطی است که 80 درصد یمنی‌ها روستایی هستند.

در این میان دولت یمن برای فرار از فشارهای داخلی تلاش می‌کند تا اعتراضات به شرایط اقتصادی و سیاسی در کشور را بحثی طایفه‌ای و اعتراض کننده‌ها را طرفداران الحوثی‌ها معرفی کند تا از این طریق بتواند حجم بیشتری از کمک‌های منطقه‌ای و بین المللی را برای سرکوب اعتراضات جذب کند.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها