امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۹:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107236
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
سیدمهدی شجاعی، نویسنده و مدیر انتشارات نیستان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ...

سیدمهدی شجاعی، نویسنده و مدیر انتشارات نیستان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تعداد آثار در حوزه کودک و نوجوان رو به افزایش است، شما به عنوان یک نویسنده پیشکسوت این مهم را چگونه ارزیابی می‌کنید، بیان داشت: فی نفسه اگر که میزان ترجمه بیش از تألیف باشد برای فرهنگ مفید نیست به هر حال این یک اصل است.

* افزایش ترجمه به فرهنگ کشور ضربه وارد می‌کند

وی با اشاره به این مطلب که به نظرم در ارتباط با ترجمه باید خیلی گزیده عمل کنیم، اضافه کرد:  در یک دهه یا دو دهه گذشته از لحاظ تألیف کار جدی نداشتیم اما الان نویسندگان و تصویرگران زیادی را در بخش کودک و نوجوان داریم که بسیار جدی به این مهم می‌پردازند حتی بسیاری از تصویرگران ما نیز برنده جایزه‌های جهانی می‌شوند.

نویسنده کتاب کودک «یک اسب دو سوار»، گفت: الان باید مقداری همت کرد چراکه کار ترجمه کار بسیار ساده‌ای است به خصوص که اغلب رعایت قانون کپی رایت را نمی‌کنند و برای ناشر کم هزینه‌تر است این مراعات اگر صورت نگیرد به فرهنگ ما ضربه می‌زند.

* ادبیات کودک و نوجوان ایران شیب خوبی به سمت بالا داشته است

وی در پاسخ به پرسشی دیگر که شما وضعیت ادبیات کودک و نوجوان کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: حدود 6 سالی است که از این حوزه فاصله گرفته‌ام اما همین طور که عرض کردم احساس و تلقی‌ام این است که ما در بخش کودک و نوجوان بیش از بخش‌های دیگر رشد و ترقی داشته‌ایم چه ادبیات، چه تصویرگری و چه در بخش کتاب‌سازی کودک و نوجوان رشد خوبی را مشاهده می‌کنم.

نویسنده کتاب کودک «حکایت آن سر» معتقد است، ادبیات کودک و نوجوان ایران شیب خوبی به سمت بالا داشته است.

شجاعی در پاسخ به این پرسش که آیا شما با بومی‌سازی آثار ترجمه اعتقاد دارید، افزود: خیلی می‌توان بر روی آن حرف زد یعنی در یک کلمه آری یا نه نمی‌توان گفت به گونه‌ای دیگر این پرسش از سوال‌هایی نیست که با بله یا خیر بتوان آن را پاسخ داد چراکه این موضوع هم دارای وجوه مثبت و هم وجوه منفی است و تعریف دقیقی از آن وجود دارد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار