امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107267
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۱۹
تعداد بازدید: 157
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گروه کتاب و ادبیات: کلید تولید نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی از دو سال گذشته به طور جد توسط برخی از جوانان دلسوز و ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گروه کتاب و ادبیات: کلید تولید نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی از دو سال گذشته به طور جد توسط برخی از جوانان دلسوز و انقلابی در کشور زده شد که اکنون شاهد تولیدات خوبی از تولیدکنندگانی نظیر قاصدک، روشنا، رویش، پرسام، امین، ایام و آزاده هستیم که اکثرا این تولیدات در راستای ترویج فرهنگ «ایثار و شهادت»، «سبک زندگی اسلامی _ ایرانی» و «حجاب و عفاف» است.

مجلس شورای اسلامی نیز بر خلاف بسیاری از دستگاه‌های دولتی در این راستا ساکت ننشسته و در کمیسیون اصل 90 به ایجاد پرونده نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر اسلامی _ ایرانی پرداخته است که مسئولیت آن را حجت‌الاسلام حمید رسایی، برعهده دارد، به همین منظور در حاشیه افتتاح دومین نمایشگاه نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی «ایران نوشت» درباره حمایت مجلس از این امر و بی‌توجهی برخی از دستگا‌ه‌ها به مقوله فرهنگ به گفت‌وگو پرداختیم که در ذیل آن را می‌خوانید:

* نیاز تولیدکنندگان نوشت‌افزار اسلامی به حمایت حاکمیتی و دستگاه‌های نظارتی

آقای رسایی درباره تشکیل پرونده نوشت‌افزار در مجلس شورای اسلامی و حمایت خانه ملت از این مقوله سخن بگوئید؟

گزارش‌هایی در کمیسیون اصل 90 که در حقیقت گله و شکایت از عملکرد دستگاه‌های اجرایی در عدم حمایت از فعالیت‌هایی که در حوزه نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی صورت می‌گیرد، به دستمان رسید، به همین منظور با تشکیل پرونده‌ای به طور جد به پیگیری این موضوع پرداختیم.

معتقدم همه مجموعه‌های مردمی که الان در حوزه تولید نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی گردهم آمده و شکل گرفته‌اند، به حمایت حاکمیتی و دستگاه‌های نظارتی نیازمند هستند بر همین اساس پرونده‌ای در کمیسیون اصل 90 و در کمیته ارتقای سلامت اداری که مسئولیت آن بر عهده بنده است، تشکیل شد و از اسفند ماه سال گذشته اولین جلسه را برگزارکردیم.

در این جلسه، نهادهای مختلفی که مرتبط با موضوع نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر اسلامی _ ایرانی هستند و نهادهایی که وظیفه تبلیغاتی آن را بر عهده دارند، نظیر صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دعوت کردیم.

نهادهای اصلی همانند وزارت ارشاد در راستای تولید نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی، وظیفه سنگینی را بر عهده دارد یعنی این وزارتخانه باید ستاد احیای این کاراکترها و موضوعات و مقابله با نمادها و المان‌ها باشد به نوعی دیگر ستاد همه این محصولات فرهنگی باید در وزارت ارشاد باشد اما متأسفانه این ستاد سال‌ها تشکیل نشد و از همان موقع با پیگیری‌هایی که کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی انجام داد، این ستاد چند وقت پیش تشکیل شد و از کار را از کمیسیون به این کمیته ارجاع دادیم که آن را پیگیری کنند.

* تذکر مجلس به وزارت صنعت برای عدم ورود لوازم‌التحریر با نماد و تصاویر غربی به کشور

در این راستا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و از گمرک به منظور مقابله با بحث واردات دفاتر تحریری که از چین به کشور ورود می‌یافت آن هم با شکل، شمایل و نمادهایی که مرتبط با فرهنگ ما نبود، دعوت کردیم که این دستگاه‌ها هر کدام به ارائه گزارش‌هایی پرداختند و کمیسیون همه انها را مورد بررسی قرار داد.

نقش کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی بیشتر نقش هماهنگی و هول دادن این دستگاه‌ها را داشت تا امسال در حوزه نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر با کمترین مشکل مواجه باشیم.

قبلاً هم فعالیت‌هایی در این حوزه انجام شده بود، ولی علاقه‌مند بودیم که برای امسال آمادگی بیشتری در این حوزه وجود داشته باشد. در این راستا حدود 6 جلسه برگزار شد و در هر جلسه‌ای دستگاه‌ها فعالیت‌هایی که کرده بودند را گزارش می‌دادند و کم‌کم هماهنگی بین این دستگاه‌ها ایجاد شد و خروجی و نتیجه آن این بود که کل مجموعه‌هایی که الان فعال هستند، در این حوزه به تولیدات خوبی پرداختند و خوشبختانه شاهد رفع برخی از موانع و مشکلات در حوزه نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر هستیم.

 

* حمایت معنوی مجلس از حرکت‌های مردمی در حوزه نوشت‌افزار

درباره حمایت مجلس باید بگویم، که یک حمایت‌هایی هم قاعدتاً صورت گرفته است که عمدتاً این حمایت‌ها، حمایت‌های معنوی بوده است یعنی فراهم کردن بازار و امکان حضور و ورود این مجموعه‌ها در نمایشگاه‌هایی که وجود دارند، یکی از اقدامات خوب در این حوزه به شمار می‌رود.

معتقدم که تقاضا از طرف مردم وجود دارد اما برای عرضه این موضوع باید تسهیلاتی را به وجود آوریم، اما در نهایت امیدواریم که تولید نوشت‌افزارهای اسلامی _ ایرانی تأثیرگذاری لازم را در فرهنگ عمومی و به ویژه فرهنگ کودکان و نوجوان داشته باشد.

* نسبت به تصاویر و نوع رنگ‌های به کار گیری شده در دفاتر تحریر کانون پرورشی نقد دارم

آقای رسایی، پای اول این کار باید وزارت آموزش و پرورش اما باز هم شاهد غفلت وزارتخانه تعلیم و تربیت در حوزه فرهنگ و به ویژه تولید دفاتر تحریر و نوشت‌افزار اسلامی هستیم؟

متأسفانه آموزش و پرورش حتی در گذشته بودجه‌ای در اختیار داشته است تا برای مناطق محروم دفترچه‌هایی را چاپ کرده و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد. فکر می‌کنم همه آنهایی که اکنون بزرگ شده و به سن جوانی رسیده‌اند، یادشان است که یکسری دفاتری بی‌رنگ و بو و بی‌خاصیتی در بازار وجود داشت که بخشی از آنها توسط بازرگانی و بخشی دیگر توسط آموزش و پرورش تولید می‌شد.

همین الان هم اگر شما نگاه کنید، می‌بینید که تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چگونه است. بنده به تولیدات کانون پرورشی انتقاد دارم که شادابی برای مقابله با آن محصولات با نمادها و المان‌هایی که دارد به کشور ورود می‌یابد، را ندارد یعنی تولیدات کانون در مقابله با تولیدات وارداتی دفاتر تحریر، هیچ تناسبی ندارد.

طرح‌ها، رنگ‌ها و شکل‌های دفاتر کانون، حالت شادابی ندارد و امروز وقتی مجموعه‌های دیگر را می‌بینید، به وضوح مشاهده خواهید کرد که کمترین سطح کیفیت و تصاویر دفاتر تحریر اسلامی _ ایرانی مربوط به دفاتر تحریر وزارت آموزش و پرورش است.

* نقش اساسی وزارت تعلیم و تربیت درجهت‌دهی دانش‌آموزان به مصرف ملزومات اسلامی

دلیل این مهم چیست؟

بخشی به این دلیل است که دوستان، ظاهراً روی این موضوع یک نگاه اعتقادی ندارند و یک بخشی هم این است که این کار یک کار فنی است و ذوق و سلیقه و استفاده از هنر خاص خودش را می‌طلبد. به این ترتیب آموزش و پرورش به غیر از اینکه بتواند تولید و عرضه نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی داشته باشد  بحث تغذیه و جهت‌دادن به بچه‌ها را نیز به عهده دارد تا آنها به سمت اینگونه تولیدات بروند. چراکه معتقدم در مدارس معلم‌ها باید میدان را باز کرده تا دانش‌اموزان به سمت خرید و استقبال این نوع دفاتر بروند یعنی خانواده‌ها مجبور به خرید دفاتر تحریر هستند که اگر مدیریت صورت گیرد خانواده‌ها هم راضی‌تر خواهند بود که فرزندان‌شان از محصولاتی استفاده کنند که آن محصولات روی اخلاق و رفتار فرزندان‌شان تأثیر خوبی داشته باشد.

بهتر است که المان‌ها و نمادهایی که بر روی لوازم‌التحریر استفاده می‌شود، مربوط به گذشته دینی و ملی خودمان باشد. بر همین اساس آموزش و پرورش وظیفه دارد تا خود نیز علاوه بر تولید دفاتر تحریر اسلامی _ ایرانی در حوزه معرفی و عرضه آن نیز اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

* تأثیر تصاویر و المان‌های ایرانی در ترویج سبک زندگی اسلامی _ ایرانی

درباره سبک زندگی در حوزه نوشت‌افزار سخن بگویید؟

در این موضوع باید گفت، که یک دانش‌‌آموز طی یک سال تحصیلی که به مدرسه می‌رود طی 9 ماه با این دفاتر زندگی می‌کند، به همین منظور معتقدم اگر هیچ محتوایی هم داخل این دفاتر نگذارند و فقط یکسری از تصاویر اسلامی _ ایرانی را در آن به کار گیرند، قطعاً به ترویج سبک زندگی اسلامی _ ایرانی کمک شایانی خواهد کرد.

همه المان‌ها و نمادهایی که بر روی محصولات فرهنگی به ویژه دفاتر تحریر استفاده می‌شود بر سبک زندگی کودکان و نوجوانان تأثیرگذار است، به همین منظور ما باید از این فرصت بهینه کنیم، چراکه این توجه در سال‌های گذشته نبوده است و الحمدلله چند سالی است که مجموعه مردمی دلسوز و متعهد در عرصه حضور یافته و کارهای خوبی نیز در این حوزه صورت گرفته است.

ناگفته نماند که رسانه‌ها نیز باید به این قضیه کمک کرده و به تبلیغ نوشت‌افزارهای اسلامی _ ایرانی بپردازند تا عرضه و تقاضا نوشت‌افزار علاوه بر برابری با یکدیگر، بتواند در مخاطبان تأثیرگذار باشد.

*دستور مجلس به وزارت ارشاد برای جلوگیری از درج تصاویر غربی بر روی دفاتر تحریر 

آیا واردات دفاتر تحریر به کشور به طور جد قطع شده است؟

طی بررسی‌هایی که ما در مجلس شورای اسلامی داشتیم، متوجه شدیم که حجم بسیار اندکی از دفاتر تحریر و نوشت‌افزار، واردات است و بیشتر این موارد در ایران تولید می‌شد به همین منظور ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی جلساتی درخواست کردیم که با مکاتباتی که با چاپخانه‌های کشور داشته است، اجازه چاپ این نوع محصولات را ندهد.

* لزوم تفکر نظام برای جلوگیری از کارهای تضاد فرهنگی در کشور 

آقای رسایی اکثر محصولات و انیمیشن‌‌هایی که دربخش رسانه خانگی تولید و پخش می‌شود دارای هولوگرام و لوگوی ارشاد است، آیا بخش عظیمی از مشکلات فرهنگ از بی‌توجهی این وزارتخانه ناشی نمی‌شود؟

این مشکل کلی است که همان مهندس فرهنگی در آن صدق می‌کند که از یک طرف صدا و سیمای ما تولیداتی را نشان می‌دهد و بعد نسبت به استفاده آن برروی دفتر تحریر  حساسیت داریم یا هنرپیشه‌هایی در سینما و تلویزیون هستند که وقتی تصویر آنها در مطبوعات برجسته و بزرگ نمایش داده شود، قاعدتاً به آنها تذکر داده می‌شود یا هنرمندان در برنامه‌های مختلف صدا و سیما به عنوان نمادهای اصلی در مناسبت‌ها استفاده می‌شوند. واقعاً این مشکلاتی است که باید مجموعه نظام بر روی این مهم فکر کند. حال به هر ترتیب در بخشی که اکنون در حوزه نوشت‌افزار صورت گرفته است، کاری بسیار خوب و مفید است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها