امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۳:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10728
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۴
تعداد بازدید: 239
حجت‌الاسلام علی راد عضو هیأت علمی دانشگاه قرآن و حدیث درباره اهمیت و جایگاه دعا گفت: «‌دعا» کلید عنایت ویژه خداوند به انسان است همان‌طور که مطابق ...

حجت‌الاسلام علی راد عضو هیأت علمی دانشگاه قرآن و حدیث درباره اهمیت و جایگاه دعا گفت: «‌دعا» کلید عنایت ویژه خداوند به انسان است همان‌طور که مطابق آیه‌ای از قرآن کریم؛ «قُلْ مَا یَعْبَأُ بِکُمْ رَبِّی لَوْلَا دُعَاؤُکُمْ» به این مهم اشاره شده که زمینه‌های جلب و جذب، محبت، لطف و عنایت ویژه خداوند تبارک و تعالی در دعا وجود دارد.

پژوهشگر علوم قرآنی عنوان کرد: در روایات ما بیان شده که جوهره و مغز عبادت، ‌دست دادن حالت دعا به انسان است؛ الدعاء مخ العبادة، یعنی هر عبادتی بایستی‌ ما را به مقام داعی برساند. از این رو دعا، در آیات و روایات، امری مهم و لازم حیات معنوی انسان است.

وی اظهار داشت: دعا بسان چتری است که انسان را در همه حالات و آنات زمانی و مکانی حفظ کرده و ایمان او را از ریایش ابلیس و شیاطین انس و جن محفوظ نگه می‌دارد. همچنین دعا همانند آب حیاتی است که به زندگی معنوی انسان طراوت، شادابی و نشاط می‌بخشد.

حجت‌الاسلام راد تصریح کرد: در دعا اتصال به عالم ملکوت و ارتباط با خداوند متعال که مظهر تمامی زیبایی‌هاست اتفاق می‌افتد و انسان به نقطه اصلی عالم وجود که همان خداوند است نزدیک‌تر می‌شود و بهره‌های معنوی بسیاری می‌گیرد.

وی با بیان اینکه دعا جایگاه والایی در میراث دینی ما دارد و در فرهنگ شیعی توجه زیادی بر خواندن دعا داده شد،‌ عنوان کرد: ائمه اطهار علیهم‌السلام همواره بر مؤمنان تاکید کرده‌اند که دعا را جزو برنامه‌های کاری خود قرار دهند از این رو دعای یومیه و دعاهای عمومی داریم بنابراین در طول یک سال معنوی، روزها و ایام خاصی هستند که گویی آنها روزها و وعده‌های خاص الهی برای بنده‌های خداست که حضور در آنها و مناجات در آن روز، آثار و برکات خاص خودش را دارد که یکی از آنها ایام‌البیض و اوج آن پانزدهم رجب المرجب است که اعمال «ام داوود» و ادعیه‌ای که در این روز خوانده می‌شود ادعیه‌ای است که تأثیر به سزایی در حیات انسانی دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه قرآن و حدیث اظهار داشت: در یک تقسیم‌بندی می‌توان گفت دعاهای ما به چند دسته قابل تقسیم هستند؛ دعاهایی که تعلیمی و معارفی هستند که از دعا به عنوان ابزاری برای آموزش و فراگیری یک سری مفاهیم و مباحث دینی استفاده شده است که در اینجا خود آن دعا فی‌نفسه موضوعیت ندارد بلکه ابزاری است در خدمت تعلیم معارف دینی که موجب ارتقاء معرفتی دعاکننده می‌شود و در اثر ممارست و خواندن دعا این، آموزه‌ها و معارف در نهاد فرد مؤمن تثبیت شده و تثبیت ایمان موجب ارتقاء و قرب او می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که اثر دعا همان قرب به خداوند و ایجاد زمینه‌های جلب و جذب رحمت و لطف و نعمت خداوند است که گاهی به صورت مستقیم و گاهی هم به طور غیر مستقیم، ظاهر می‌شود.

حجت‌الاسلام راد ادامه داد: در شکل غیر مستقیم، خواندن دعاها موجب ارتقاء مقام و منزلت دعاکننده نزد خداوند می‌شود رتبه ایمانی او را بالا می برد. و دسته دوم دعاهای ما که بیشتر مردمان با آن انس دارند عموما دعایی هستند که جنبه معنوی آن نسبت به جنبه‌های معرفتی بیشتر لحاظ شده است مانند دعاهایی که به طور کلی در روزهای مختلف سال خوانده می‌شود و آن‌ها دعایی هستند که به نوعی در آنها طلب و خواستن وجود دارد به نظر می‌رسد دعاهایی که در ایام‌البیض وارد شده از این قسم است البته دعاهای نوع اول نیز در ایام رجبیه وجود دارد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار