امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 23
۰۱:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107287
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۶
تعداد بازدید: 10
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در جریان برگزاری آیین افتتاح اولین صندوق زمین و ساختمان در فرابورس، علی صالح‌آبادی رئیس

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در جریان برگزاری آیین افتتاح اولین صندوق زمین و ساختمان در فرابورس، علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس واوراق بهادار در خصوص شکل‌گیری ابزارهای بازار مسکن برای تامین مالی و توسعه آن اظهار داشت: اعضای شورای عالی بورس، وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن قدم‌های بسیار خوبی در این زمینه برداشته و زمان زیادی را برای طراحی این ابزارها صرف کرده‌اند.

وی ادامه داد: در بسته خروج از رکود دولت مانع تامین مالی مسکن از طریق بازار سرمایه را مورد توجه قرارداده و مشخصاً به موضوع صندوق زمین و ساختمان در پروژه اشاره شده است.

صالح‌آبادی تاکید کرد: سعی کردیم راه‌اندازی زمین و ساختمان در هفته دولت انجام شود که خوشبختانه با تلاش‌های همکارانمان در فرابورس این اقدام نیز عملیاتی شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه بازار سرمایه در حوزه مسکن و تأمین منابع مالی آن می‌تواند نقش مهمی هم در جانب عرضه و هم در جانب تقاضا ایفا کند، گفت: در حوزه تقاضای مسکن و تأمین منابع بانک مسکن نیز نقش مهمی خواهد داشت.

وی با اشاره به الزامات توسعه بازار رهن ثانویه تاکید کرد: کاری که در دنیا انجام شده است این است که مطالبات به اوراق تبدیل شده و منابع جدید آن صرف تسهیلات دهی و گردش منابع می‌شود.

وی گفت: در گذشته نگرانی از بابت بحران مالی غرب بوجود آمده بود که با توجه به ساز و کار اندیشیده شده ، تسهیلات بخش مسکن نسبت به ارزش ملک مبلغ بالایی نیست و مطالبات شامل بخش کوچکی از قیمت مسکن است.

صالح‌آبادی تاکید کرد: با توجه به جمعیت کشور، اهمیت مسکن، سهم آن در بازار سرمایه به جایگاه واقعی نرسیده است که یکی از امکانات افزایش نقش‌آفرینی در حوزه تامین مالی مسکن ایجاد تأمین سرمایه‌های تخصصی مسکن است که مجموعه بانک مسکن اعلام آمادگی کرده و اکنون در سازمان بورس و شورای عالی بورس در حال بررسی است و به زودی با توجه به نگاه مثبت در کمیسیون تخصصی نهایی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه توسعه ابزارهای بخش مسکن چه در جانب عرضه و تقاضا موجب پیوند بخش مسکن و بازار سرمایه خواهد شد، گفت: اکنون با توجه به توسعه صنعت کارگزاری و نقش موثر تامین سرمایه‌ها به توسعه این امر مهم کمک خواهند کرد.

صالح‌آبادی درباره ضوابط و مقررات صندوق‌های زمین و ساختمان گفت: در طراحی این بازار بحث شفافیت بسیار مدنظر قرار گرفته و ارکان صندوق از شفافیت کاملی برخوردار است.

وی گفت: هم در حوزه اجرا و هم در زمان بهره‌برداری نظارت کاملی بر این فعالیت‌ها خواهد شد و از بابت شفافیت و نقدشوندگی، این صندوق‌ها قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

صالح‌آبادی تاکید کرد: این صندوق‌ها سود مشخص ندارند و مشارکت واقعی را نشان می‌دهد که در آینده عواید آن بعد از بهره‌برداری ودر حین اجرای پروژه به دارندگان اوراق داده می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مزیت‌های این صندوق تصریح کرد: اوراق این صندوق معاف از مالیات و معاملات ثانویه آن نیز مالیاتی نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: مالکان زمین هم می‌توانند برای تامین منابع مورد نیاز از طریق این صندوق‌ها اقدام کنند.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار