امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107289
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۶
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن پورسیدآقایی امروز در همایش بین‌المللی امور مسافری و سیستم‌های ریلی سریع‌السیر اظهار

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن پورسیدآقایی امروز در همایش بین‌المللی امور مسافری و سیستم‌های ریلی سریع‌السیر اظهار داشت: قطارهای سریع‌السیر این مزیت قابل توجهی را دارند که آلودگی کمتری نسبت به اتومبیل و هواپیما در محیط زیست ایجاد می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز در راه‌آهن سریع‌السیر با حذف تقاطع‌های هم‌سطح، عدم توقف‌های متوالی، نداشتن قوس‌های متوالی و داشتن مسیرهای مستقل شاهد توسعه راه‌آهن و ایجاد سرعت‌های 250 تا 350 کیلومتر بر ساعت هستیم.

وی با بیان اینکه توجه به قطارهای سریع‌السیر در راه‌آهن رو به افزایش است، گفت: در آسیا ژاپن با دارا بودن قطارهای سریع‌السیر با سرعت 320 کیلومتر از کشورهایی است که از نیم قرن پیش دنبال احداث خطوط ریلی سریع‌السیر بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در جمهوری اسلامی ایران دو پروژه راه‌آهن سریع‌السیر مدنظر است که شامل راه‌آهن تهران- اصفهان و تهران- مشهد است.

مدیرعامل راه‌آهن بیان کرد: نخستین قطار سریع‌السیر در مسیر تهران- قم- اصفهان در حال اجرا است؛ طول این مسیر 412 کیلومتر و برنامه حرکت قطار بر مبنای سرعت 300 کیلومتر بر ساعت است.

پورسیدآقایی گفت: عملیات زیرسازی مسیر حدود 70 درصد پیشرفت دارد و دو دستگاه تونل به طول 300 متر و 40 دستگاه پل و تعداد 600 دستگاه پل کوچک در این مسیر به کار می‌رود.

مدیرعامل راه‌آهن گفت: با بهره‌برداری از این پروژه زمان جابه جایی مسافر بین تهران- اصفهان به کمتر از دو ساعت خواهد رسید.

معاون وزیر بیان کرد: طرح برقی و سریع‌السیر کردن خط آهن تهران- مشهد نیز در دست اجرا است که با بازسازی و بهسازی زیربنا و تامین ناوگان در 4 سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

پورسیدآقایی گفت: مبنای سرعت طراحی در این مسیر 250 کیلومتر بر ساعت و بهره‌برداری آن با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

معاون وزیر اضافه کرد: این طرح ظرفیت جابه جایی 35 میلیون مسافر و 10 میلیون تن بار را دارد و زمان سیر را از 10 ساعت به 6 ساعت کاهش می‌دهد.

معاون وزیر افزود: هم‌اکنون راه‌آهن ایران با بیش از 10 هزار کیلومتر مسیر ریلی دارای هزار و 70 دستگاه واگن مسافری است و سالانه 28 میلیون مسافر را جابه جا می‌کند.

پورسیدآقایی گفت: توسعه ناوگان مسافری و خطوط ریلی جزو برنامه‌های راه‌آهن ایران است تا بدین ترتیب در پایان سال 1404 جابه جایی مسافر از 28 میلیون نفر فعلی به 58 میلیون نفر خواهد رسید.

وی یادآور شد: در صددیم تا سرعت قطارها در سایر خطوط ریلی به 160 کیلومتر بر ساعت افزایش یابد.

معاون وزیر گفت: برنامه داریم در بخش مسافری سالانه 12.7 درصد در بخش مسافر و 17.5 درصد در بخش بار رشد داشته باشیم.

وی یادآور شد: هزینه زیرساخت در قطارهای پرسرعت بسیار بالاتر از هزینه قطارهای کلاسیک است اما بازده سود آن بیشتر از قطارهای معمولی است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها