امروز : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 23
۰۴:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107303
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۶
تعداد بازدید: 53
از زمان پیروزی جریان مقاومت در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین در فوریه سال 2006 م تاکنون نوار غزه هدف سه عملیات نظامی و سه جنگ تمام عیار از سوی رژیم ...

از زمان پیروزی جریان مقاومت در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین در فوریه سال 2006 م تاکنون نوار غزه هدف سه عملیات نظامی و سه جنگ تمام عیار از سوی رژیم صهیونیستی بوده است. این شش تجاوز که ویژگی مشترک آن ویرانگری و کشتار مظلومانه مردم بی دفاع نوار غزه بود یک نتیجه مشترک هم به دنبال داشت افزایش محبوبیت مقاومت و اعتماد ملت فلسطین به گزینه جهاد برای آزادی کامل سرزمین فلسطین. به بهانه پایان ششمین تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه که به پیروزی مظلومانه مقاومت فلسطینی منجر شد پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مروری آمارگونه به این شش تجاوز برای اطلاع بیشتر مخاطبان گرامی از کم و کیف تجاوزات رژیم صهیونیستی طی هشت سال گذشته داشته است. اطلاع از جزئیات این تجاوزات تصویری درست از اهداف و انگیزه ها و میزان دستیابی رژیم تل آویو به اهداف مورد نظر به دست می دهد. ضمن آنکه بیانگر میزان اعتماد مردم به گزینه مقاومت و ایستادگی نیز است. رژیم صهیونیستی بنا داشت با این تجاوزات ملت فلسطین را به خاطر انتخاب گزینه مقاومت در انتخابات سال 2006 م تنبیه نماید لیکن خروج حتی یک نفر از اهالی غزه از این باریکه تنگ و کوچک در حین شش تجاوز نشان داد که مقاومت گزینه یک گروه یا تشکل نیست بلکه تنها انتخاب ملت فلسطین برای خروج از آوارگی است.

در ابتدا مروری بر اولین تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه در ژوئن سال 2006م :

تقریبا 4 ماه از پیروزی جریان مقاومت فلسطین در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین که با نظارت اتحادیه اروپا هم برگزار شد می گذشت. در این مدت توافقی نیز میان دو گروه عمده پیروز در این انتخابات یعنی حماس و فتح برای اجرایی کردن سندی تحت نام سند اسیران برای تشکیل دولت وحدت ملی صورت گرفته بود. امری که به هیچ وجه مورد پذیرش رژیم تل اویو واقع نبود و احتمال واکنشی از سوی این رژیم برای تأثیر و دردست گیری اوضاع می رفت. این در حالی بود که قریب به یکسال هم از زمان خروج (بخوانید فرار) رژیم صهیونیستی از نوار غزه می گذشت و بیم آن می رفت که گروههای مقاومت فلسطینی به زعم صهیونیست‌ها غزه را به پایگاهی برای حمله به این رژیم تبدیل کنند. ضمن آنکه تشکیل دولت وحدت ملی نیز می توانست به دردسری بزرگ برای تل آویو تبدیل شود و همبستگی های بین المللی با این دولت برآمده از آرای مردم که حماس مسئولیت ان را داشت جلب کند. ولذا باید برای رفع این دغدغه ها کاری صورت می گرفت. به این ترتیب حملات گاه و بیگاه جنگنده های صهیونیستی به نوار غزه به بهانه های متعدد آغاز شد و شماری از اهالی غزه در این حملات به خاک و خون کشیده شدند. تعدادی از نمایندگان جدید مجلس قانونگذاری فلسطین دستگیر و روانه زندانهای اسراییلی شدند. گروههای فلسطینی در پاسخ به این جنایت طی کمینی علیه نیروهای اسراییلی در منطقه کرم ابو سالم دو نظامی صهیونیست را از پای درآوردند و یک نظامی دیگر به نام گلعاد شالیط را به اسارت گرفتند.

رژیم صهیونیستی با بهانه کردن این عملیات که در پاسخ به جنایت مکرر صهیونیستها صورت گرفته بود از روز چهارشنبه 28ژوئن (7 تیر1385) به بهانه آزاد کردن نظامی مفقود شده این رژیم تحت عملیاتی با عنوان بارانهای تابستانی از زمین و هوا به غزه یورش برد .

در این عملیات ، نظامیان اسرائیلی با حمایت و پشتیبانی بیش از 50 دستگاه تانک و تجهیزات زرهی حمله گسترده ای را به نوار غزه آغاز کردند و بالگردها و هواپیماهای جنگی این رژیم نیز همزمان زیرساختهای غزه از قبیل : تاسیسات برق و آب و مخابرات فلسطینیان را هدف قرار دادند که سبب قطعی برق و آب در بخش وسیعی از نوار غزه شد.

همزمان با این عملیات ، اسرائیل برخلاف تعهدات دو جانبه سال 2001 ، اقدام به دستگیری گسترده مسئولین فلسطینی کرد و رهبران حماس را تهدید به ترور نمود، که حاکی از هدف تسلط کامل اسرائیل بر سرزمینهای اشغالی بود ، چراکه ساختار تشکیلات خودگردان فلسطین کاملاً پارلمانی است و از 120 نماینده پارلمان ، 74 نفر ( بیش از نیمی ) را اعضای حماس تشکیل می دهند و با این اقدام کابینه اسماعیل هنیه فلج می شد .

بر این اساس رژیم صهیونیستی بیش از 100 فعال فلسطینی را در کرانه باختری دستگیر کرد که حدود 10 وزیر و 30 نماینده پارلمان تشکیلات خودگردان در میان آنها بچشم می خورد و بقیه از خبرنگاران و روزنامه نگاران فعال هستند .

به موازات اقدامات یاد شده و طراحی‌های از قبل ، اسرائیل با در پیش گرفتن سیاست فرافکنی با متهم کردن لبنان ، سوریه و رهبران حماس در دمشق توجه خود را به خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس معطوف داشت و اعلام کرد که وی در عملیات گروگان گیری در نوار غزه نقش دارد و لذا با یک سرتی پرواز جنگنده های خود بر فراز کاخ بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در منطقه لاذقیه و شکست دیوار صوتی پیام روشنی را برای مقامات سوری ارسال کرد و از طرف دیگر تلاش کرد همانند اقدامات مشابه سال 2003 با قدرت نمایی ضعف سوریه را درزمینه دفاع هوایی نشان دهد .

اسرائیل همچنین با هدف تحت فشار قرار دادن سوریه برای اخراج خالد مشعل از خاک این کشور دست به یک سلسله فعالیت های دیپلماتیک بین المللی به ویژه با آمریکا و فرانسه زد و در این راستا ، جان بولتن نماینده امریکا در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت درمورد بررسی تحولات خاورمیانه با لحن بسیار تندی سوریه را مسئول ناامنی در منطقه و حوادث اخیر خواند .

همچین برای بازدارندگی از عملیات حزب الله و مبارزان فلسطینی، نظامیان صهیونیستی در مرزهای جنوب لبنان به حال آماده باش درآمدند و اسرائیل کوشید این مسئله را به بحران منطقه ای بزرگی تبدیل کند .

آنچه مبرهن است ، حملات عمدی اسرائیل به غیرنظامیان فلسطینی و ساختار زیربنایی آنان در نوار غزه، با طراحی‌های از پیش انجام شده صورت می گرفت و با نابود کردن این تأسیسات در فصل تابستان و گرمای شدید منطقه، سعی در محاصره و فشار هرچه بیشتر به ساکنین غزه را دارد و و به عبارت دیگر بارانهای تابستانی برای کیفر دسته جمعی فلسطینیان بخاطر انتخاب گزینه مقاومت به جاری سازش در انتخابات مجلس طراحی و اجراشد.

در این راستا ، علیرغم آنکه مقامات اسرائیلی نظیر زیپی لیونی وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اعلام می کنند ، قصد بازگشت و حضور در نوار غزه را ندارند ، اما عمدتاً تلاش نیروهای اسرائیلی در مرحله دوم عملیات بر روی منطقه شمالی نوار غزه و مشخصا شهر بیت حانون معطوف شد و در راستای پیشبرد خزنده هدف کوچ دسته جمعی فلسطینیان از ساکنان این منطقه خواستند منازل خودشان را ترک کنند.

به بیانی دیگر شاید بتوان گفت که صهیونیست‌ها در نامگذاری این عملیات در غزه به «باران های تابستانی» واقعاً دقیق بوده اند، زیرا باران های تابستانی اگرچه گفته می شود  زمین را خیس می کند اما  سبزه ای را سیراب نمی کند لیکن این باران ها جوانه های مقاومت را سیراب و به رویش دوباره مقاومت منجر شد.

به گزارش شبکه المیادین در این تهاجم سنگین 225 فلسطینی از جمله 62 کودک به شهادت رسیدند و 888 فلسطینی دیگر نیز مجروح و معلول شدند. هیچ توافق آتش بسی در کار نبود و این رژیم پس از بمباران و تخریب مناطقی از نوار غزه خصوصا مناطق شمالی آن یعنی بیت حانون بطور یکجانبه عملیات را متوقف کرد.

برای اطلاع از جزئیات این تهاجم اینفوگرافی زیر را مطالعه فرمایید:
برای دریافت فایل کامل اینفوگرافی بر روی عکس کلیک کنید.


انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار