امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۲۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107305
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۶
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز نشست خبری معاون فرهنگی وزارت ارشاد در سالن شورای فرهنگ عمومی کشور، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز نشست خبری معاون فرهنگی وزارت ارشاد در سالن شورای فرهنگ عمومی کشور، برگزار شد.

سیدعباس صالحی در این نشست به همراه جمعی از مدیران زیرمجموعه‌اش ابتدا گزارشی ارائه کردند و سپس به سؤالات پاسخ گفتند.

در این نشست، «نجفعلی میرزایی»، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، «امیرمسعود شهرام نیا»، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، «محمودرضا برازش»، مدیر کل دفتر چاپ وزارت ارشاد، «علی شجاعی صائین»، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد، «مهدی قزلی»، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی و «علی اصغر سید آبادی»، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی در این نشست حضور داشتند که هر کدام به تفصیل به تشریح فعالیت‌های یک سال گذشته خود پرداختند.

* اعطای مجوز بحث داغ نشست خبری/ کتابی یا موضوع «کرسنت» در ارشاد/ شجاعی: ابلاغی نکرده‌ایم

علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد در پاسخ به این سؤال فارس که این روزها شاهدیم کتاب‌های نویسندگان ضدانقلابی چون رضا براهنی و آثار پیرامون اسماعیل خوئی منتشر شده، استدلال شما این است که ما به کتاب نگاه می‌کنیم تا شخص، درحالی این استدلال درستی نیست، از سوی دیگر نیز اخباری بر مقاومت ارشاد در برابر چاپ کتاب آقای میرکاظمی درباره «کرسنت» شنیده می‌شود، استدلال وزارت ارشاد برای انتشار کتاب خوئی و براهنی و توضیح شما برای مقاومت در برابر کتاب آقای میرکاظمی با موضوع کرسنت ، توضیح داد: ‌استنباط ما مبنی بر نص قانون است و فکر می‌کنیم قانون نگاه به متن دارد ضمن اینکه این روزها دیدگا‌ه‌هایی در برخی دیدگاه‌ها پیرامون این رسانه‌ها دیده می‌شود ما نیز این دیدگاه‌ها را به هیأت نظارت و نشر ارائه می‌کنیم اگر تایید کردند و رویه درست بود که هیچ اما اگر دیدگاه متفاوتی ارائه شده باید بررسی شود و در نهایت اطلاع‌رسانی شود.

وی ادامه داد: تصریح قانون نگاه ما بر کتاب است اما حتما این دیدگاه‌ها را به هیأت نظارت ارجاع می‌دهیم.

مدیر اداره کتاب پیرامون کتاب کرسنت گفت:‌ ما از اداره کتاب برای کتاب آقای میرکاظمی هنوز ابلاغی نکرده‌ایم ضمن اینکه این کتاب به وزارت ارشاد ارائه شده است.

صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد نیز در ادامه اینگونه توضیح داد: کتابی که از آن یاد کردید پیرامون کتاب خویی است نکته دیگر اینکه نسبت به این مسئله یقین داشته‌ایم که بر اساس متنی که در ضوابط آمده و با نگاه به محتوا کتاب بررسی می‌شود. ما کاری به نویسنده نداریم بلکه با توجه به فهم از ضوابط نشر می‌خواهیم به مُر قانون عمل کنیم چرا که باید بدانید قانون بد بهتر از بی‌قانونی است ولی احتیاج به تشویق آن داریم و فهم از ضوابط نشر تا الان این بوده که محتوا را بنگریم.

وی ادامه داد: برخی‌ها می‌گویند باید به مولد هم نگاه کنیم و ما این بحث و فهم را به هیأت نظارت ارجاع می‌دهیم چون ساختار قانونی بهترین فصل الخطاب است و نباید بحث‌ها را به سمت لجاجت برد.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد ادامه داد: اگر نظر، همین نظر اداره کتاب بود رویه ادامه می‌یابد اما اگر مخالف بود ما تمکین می‌کنیم در این مسیر نه لجاجت و نه پیش‌داوری خواهیم کرد چرا که بحث قانون و فهم آن مهم است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر این فهم تأیید شد، ادامه می‌یابد و اگر ابطال شد، نگاه جدید مبنی خواهد بود.

* تا وقتی هستم فشارها تاثیر ندارند

صالحی همچنین در ادامه سوال خبرنگاری که در واکنش به پرسش فارس صورت گرفت پیرامون اینکه برخی‌ها زمانی از شما پیرامون عدم مجوز به کتاب آقای دولت‌آبادی سؤال می‌کردند، اما امروز از اینکه برخی آثار مجوز داده‌اید، سؤال می‌کنند آیا این فشارها در تصمیم‌گیری شما تأثیر دارد، گفت: تا وقتی من باشم این فشارها تأثیر نخواهد داشت.

* طبیعی است ارشاد زیر فشار باشد

این نشست همچنان واکنش‌هایی را پیرامون انتشار و ارائه مجوز به برخی آثار در پی داشت و از این باب خبرنگار دیگری از علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب درباره فشارهایی که بر معاونت فرهنگی وارد می‌شود پرسید و عنوان کرد این فشارها تنها در حوزه مجوز نیست، در نمایشگاه کتاب هم علیرغم تاکیدات بسیار اما باز هم شاهد جمع‌اوری برخی آثار بودیم گویا معاونت فرهنگی زیر فشارها کوتاه می‌آید و ناچار می‌شود چنین اقداماتی را انجام دهد آیا قصد دارید پای مجوزهای اعطاء شده بایستید، توضیح داد: باور به بحث فشار رسانه‌ای ندارم، آزادی وجود دارد و ما هم نظر می‌دهیم ضمن اینکه از نظراتمان دفاع می‌کنیم اما بنا نداریم روی رأی تصلب داشته باشیم تا اگر رأی عوض شد تسلیم فشارها شویم. این کتابها در مسیر جاری مجوز گرفته‌اند، اینگونه نیست که ما به هیأت نظارت روی تک تک کتابها ارجاع داده و آنها نظر داده باشند بلکه اشراف کلی دارند ولی دیدگاه‌های جدی و دارای منطق قابل دفاع را پیرامون هر کتاب به هیدت نظارت و نشر گزارش می‌دهیم و این به معنای عقب‌نشینی ما نیست.
سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در ادامه پاسخ به این سئوال عنوان کرد: باید چند مسئله را تفکیک کنیم، اولین حوزه موضوع عمل به قانون است از ابتدای ورودم عنوان کردم که 4 مسئله دین، اخلاق و قانون و نظام اسلامی معیارهایم هستند، طبیعتاً در ترکیب 4 گانه همدوشان هم‌اند و در این مسیر موارد دنبال می‌شود اما این معیار 4 گانه طبعاً می‌تواند در اجرا برداشت‌های متفاوت داشته باشد حتی در فهم آن.

به گفته وی، روزانه حدود 180 کتاب به اداره کتاب می‌آید که مجموعاً در ماه حدود 5 یا 6 هزار عنوان می‌شود، این تعداد قابل توجه و انبوه است ولی تلاش داریم در ابتدا رأس، اداره کتاب سپس سرگروه‌ها و بررس‌ها همه عمل به قانون داشته باشند، ولی مجری در فضای فهم قانون حرکت می‌کند و باید فهم را به سمت وحدت رویه سوق داد تا مجریان قانون یکسان عمل کرده و گرفتار ابطال نشوند، با توجه به این نکات ساختار قانونی ما در اداره کتاب تازه در حال شکل‌گیری است، زمان نیاز است تا شبهات و سوالات بررسی شده و به وحدت رویه برسیم.

صالحی توضیح داد: آنچه درباره کتاب آقای براهنی یا خوئی مطرح شد این بود که برداشت اولیه مجریان قانون اعمال شده و ما کار به نویسنده نداریم، بعد که برخی کتابها عرضه می‌شوند عده‌ای که در فضای تدوین قانون بودند عنوان کردند ما از قانون چنین برداشتی نداریم؛ این اتفاقات همان نگاهی است که می‌گویند ما تسلیم فشار رسانه بولتن و فضاسازی‌ها می‌شویم، باید در مسیر قانون حرکت کنیم از این رو معاونت فرهنگی هم تحت فشار بوده است، طبیعی است موضوعات بیشتری در معرض معاونت در قیاس با تئاتر و فیلم دیده شود و طبیعی است تحت فشار باشیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: البته نباید تسلیم فشارهای غلط شویم و تسلیم نخواهیم شد، معاونت فرهنگی طبیعی است با حجم 35 هزار کتاب چاپ اول تحت فشار بوده، نه از باب لجاجت بلکه از اجرای قانون برخی مقاومت داشتند و خواهند داشت اما به معنای این نیست که اگر فهممان درست نباشد آن را تصحیح نمی‌کنیم.

* وجود اصطکاک‌هایی که بین بخشی از مدیران مجموعه‌های وابسته به معاونت فرهنگی

صالحی در این نشست در پاسخ به این سوال خبرنگاری، «که با توجه به اصطکاک‌هایی که بین بخشی از مدیران مجموعه‌های وابسته به معاونت فرهنگی وجود داشته است، مانند خانه کتاب و دفتر کتاب، و اظهار نظرهایی که مدیران این مجموعه ها درباره عملکرد یکدیگر داشته‌اند، و همچنین با لحاظ کردن این موضوع که 2 تن از مدیران زیرمجموعه شما (دفتر مطالعات فرهنگی و برنامه‌ریزی کتابخوانی و بنیاد شعر و ادبیات داستانی) مبنی بر این که در حال حاضر در مرحله تاسیسی به سر می‌برند و نه اجرایی، آیا فکر نمی‌کنید این مسائل موجب خواهد شد که عملکرد معاونت فرهنگی دچار اخلال شود؟» گفت: بعضی از بحث‌هایی که در این مورد صورت گرفته است، طبیعی است. به هر حال وقتی مسیر حرکت رو به جلو باشد، ممکن است این بحث‌ها هم در گیرد و یا تغییراتی از سوی دوستان به کار گرفته شود. که ممکن است برداشت‌های مختلفی هم از آن‌ها شود.
وی سپس گفت: من از روزی که به معاونت فرهنگی آمده‌ام، همواره از رسانه‌ها درخواست داشتم تا تلاش کنند بحث نشر و کتاب وارد حاشیه‌ها نشود. وقتی ما این همه مساله در حوزه نشر و در واقع مسائل بسیار مهم در این زمینه داریم، یقینا بحث‌های حاشیه‌ای می‌تواند در این بخش اخلال ایجاد کند.

* حضور فعال وزارت ارشاد در جلسات کمیسیون ماده یک دولت برای پیگیری وضعیت کاغذ

محمودرضا برازش مدیر دفتر چاپ وزارت ارشاد در این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه طی یک سال گذشته اقدام شاخصی از سوی وزارت ارشاد در حوزه توسعه تولید کاغذ در داخل کشور و رفع مشکلات ناشران در این خصوص مشاهده نشده است. وزارت ارشاد در این زمینه چه برنامه‌ای در دست انجام داردگفت: وضعیت کاغذ در طول یک سال گذشته روال خوبی داشته است قیمت کاغذ در بازار آزاد از قیمتی که می‌توان آن را وارد کرد ارزانتر است و در طی یک سال گذشته ما بحران کاغذ و مواد اولیه نداشتیم.
وی ادامه داد: در بازدیدی که طی ماههای گذشته از کاغذ کارخانه  کاغذ مازندران داشتیم وضعیت تولید کاغذ خوب و کارخانه ذخیره مناسبی را در  اختیار دارد و بر این نکته اصرار دارد که ناشران از کاغذ تولید داخل بهره بیشتری بگیردند. همچنین چندین جلسه با مدیران کارخانه کاغذ و پارس و کاروان داشته‌ایم کارخانه ککاغذ پارس و کارون در حال بازسازی خود هستند نمونه‌ای از کاغذهای خود برای ما فرستادند که در نمایشگاه دستاوردهای چاپ به نمایش گذاشته می‌شود.
برازش به بازدید خود از کارخانه کاغذ اترک اصفهان در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در نمایشگاه کتاب تهران هماهنگی‌هایی با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کاغذ داشتیم و به طور کل باید بگویم در یک سال گذشته بحران کاغذ نداشته‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم که وضعیت کاغذ روال عادی داشته باشد.
وی افزود: علاوه بر این ما در چندین جلسه کمیسیون ماده یک دولت در خصوص تعرفه‌های وارداتی کاغذ نظرات خود را ارائه کردیم و در جلسات کارشناسی گذشته نظرات وزارت ارشاد و سایر نظرات شاهد بوده است.

* جایگاه هیئت نظارت در قانون دیده شده و نیازی به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست

علی شجاعی صائین درباره واگذاری ممیزی به ناشران که سوال یکی از رسانه‌ها بود، تصریح کرد: جایگاه هیئت نظارت در قانون دیده شده و نیازی به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست. واگذاری ممیزی به ناشران بدان معنا که در رسانه‌ها مطرح شد نیست؛ برای برخورد با ناشر متخلف قطعا تدابیری می‌اندیشیم که اطلاع‌رسانی می‌شود.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها