امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10733
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۴
تعداد بازدید: 232
مجید امرایی مدیر سابق دفتر تئاتر خیابانی پس اظهارات شهرام نوشیر مدیر کنونی دفتر تئاتر خیابانی در گفت‌و گو با خبرنگار تئاتر فارس اظهار داشت: پناه ...

مجید امرایی مدیر سابق دفتر تئاتر خیابانی پس اظهارات شهرام نوشیر مدیر کنونی دفتر تئاتر خیابانی در گفت‌و گو با خبرنگار تئاتر فارس اظهار داشت: پناه می‌برم به خدا از شر شیطان رانده شده، از حوزه‌ای که در آن عنوان دکتر و مهندس را بدون مدرک مدیران آن یدک می‌کشند انتظاری بیشتر از این نیست. وضعیت اسفناک حوزه هنر کشور با تهمت و افتراء به سامان نمی‌شود، برای مدیریت تئاتر کشور باید اندیشه و تجربه اندوخت.

وی ادامه داد: به جای این حرفها چرا کسی پاسخگو نیست که چرا جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی ایران در شرایطی که 36 گروه آن مشخص شده‌اند، برگزار نشد و چرا همزمان دو جشنواره مناسبتی برگزار شد. آقای قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی پاسخگو باشند که سرنوشت 11400 اجرای عمومی تئاتر خیابانی که وعده داده بودند، به کجا رسید؟ معاون امور هنری پاسخگو باشند که در دوره مدیریتی ایشان چقدر از تئاتر خیابانی حمایت‌ مالی شده است، آمار بدهند.

مدیر اسبق تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی تصریح کرد: سرنوشت  8 جشنواره تخصصی شهروند به کجا رسید؟ 386 فضای دائمی ایجاد شده در زمان مدیریت قبلی برای تئاتر خیابانی چرا بی‌اجرا است؟ 260 گروه پروانه‌دار تئاتر خیابانی چرا اجرا نمی‌روند؟ چگونه از این گروه‌ها حمایت می‌شود؟  چرا اجرای عمومی تئاتر خیابانی 7 ماه است که تعطیل شده است.
 
*چرا هزینه یک میلیاردی برای یک جشنواره هیچ خروجی نداشت/ سرنوشت خانه نمایش 2 و اداره تئاتر چه شد؟
 
امرایی با بیان اینکه سوء مدیریت، دروغگویی و حاشیه‌سازی مشکلی از تئاتر ما حل نمی‌کند، بیان داشت: باید اندیشه کرد و برنامه‌ریزی داشت. چرا در مناطق زلزله‌زده بوشهر هیچ اجرایی نرفته‌اید اما اخبار کذب به خورد جامعه هنری داده شد. کدام گروه‌ها در مناطق جنگی راهیان نور اجرا رفتند؟ حمایت‌ مالی از این گروه‌ها چگونه بود؟ چرا در سالی که با نام پیامبر (ص) نامگذاری شده از نمایشی با نام همین عنوان و مضمون هیچ حمایتی نشده است؟ آثار مذهبی، دینی و ارزشی در دوره مدیریتی حمید شاه‌آبادی معاون امور هنری ارشاد در چه وضعیتی هستند؟ چرا جشنواره بین‌المللی سنتی و آئینی و کودک و نوجوان هیچ سایت اطلاع‌رسانی ندارند اما 5 سایت فقط برای تبلیغات راه‌اندازی شده است. وضعیت موسیقی پاپ در چه حال است، چرا دو سال تعطیل شد اما باز مجدداً بازگشایی شد؟ چه اصلاحاتی صورت گرفته است. وضعیت موسیقی مقامی در چه حالی است؟ دلیل استعفای 26 مدیر در حوزه هنر ظرف 2 سال گذشته چه بوده است؟ چرا صنوف تئاتری را بر حاشیه کشاندید؟ وضعیت تئاتر ملی در زمان مدیریتی شما به کجا رسیده است؟ خانه نمایش 2 چه شد؟ اداره تئاتر در چه وضعی است؟ چرا کسی پاسخ نمی‌دهد که برای یک جشنواره موضوعی مناسبتی نزدیک به یک میلیارد تومان هزینه شده و هیچ خروجی نداشته است.
 
*جسد نصرت زمان‌پور چهار روز به خاطر امضای مدیرکل هنرهای نمایشی در سردخانه ماند
 
وی با بیان اینکه دکتر و مهندس‌های موجود در حوزه مدیریتی هنر کشور از کدام دانشگاه‌ها مدرک گرفتند، اظهار داشت: چرا کسی پاسخگو نیست که افرادی که خود را مهندس و دکتر در حوزه مدیریت هنری کشور تلقی کرده‌اند، از کدام دانشگاه‌ها مدرک گرفته‌اند؟ وضعیت تئاتر شهرستان چه خروجی داشته است؟ جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر چرا با فضاحت برگزار شد؟ طرح نمایش خانگی چه خروجی داشت، تا کی باید دفن هنرمندان با ضرب و زور رسانه‌ها انجام شود؟ چرا کسی پاسخگو نیست که چرا جسد نصرت زمان‌پور چهار روز در سردخانه می‌ماند تا قادر آشنا رئیس مرکز هنرهای نمایشی از سفر خارج کشور برگردد و نامه او را امضا کند. وضعیت تئاتر دینی ما چه زمانی به سامان می‌شود؟
 
*5 میلیارد تومان به کدام گروها داده شد؟
 
مدیر اسبق تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی با اشاره به این موضوع که آیا با تظاهر به مقدس مآبی وضعیت تئاتر دینی ما متحول می‌شود؟، گفت:  5 میلیارد تومانی که از سوی رئیس مرکز هنرهای نمایشی عنوان شده به کدام گروه‌ها پرداخت شده است؟ چرا آماری از این تسویه حساب‌ها داده نمی‌شود؟ غفلت مدیران هنری از هنر ملی، مذهبی و بومی موجب شده تا بسیاری از هنرمندان ما به دامن هنر غربی پناه ببرند، درمان اینها چیست؟ مدیریت هنری چه برنامه‌‌ای دارد. چرا از خانه تئاتر حمایت نمی‌شود؟ چرا بدهی کانون ملی منتقدان پرداخت نشده است؟ چرا دستمزد 500 هزار تومانی گروه‌های تئاتر خیابانی بعد از 19 ماه پرداخت می‌شود. پاسخ هنرمند ایلامی که 500 هزار تومان دستمزدش است باید پس از  19 ماه داده شود. ضرباتی که در دوره هنری جدید و نمایشی به هنر این کشور زده شد، 50 سال ماندگار است.

امرایی ادامه داد: خرید آثار هنری حوزه تجسمی به کجا رسید؟ چرا پروژه‌ها چهار فصل بعد از 7 دوره برگزاری تعطیل شد؟ مشکل ادبیات نمایشی حل شد؟ وضعیت ارکستر ملی، ارکستر تهران و ارکستر مجلسی نیاوران چه شد؟ وعده‌های رئیس جمهور به اهالی تئاتر را چه کسی پیگیری می‌کند.
 
*دستمزدها با امضای 8 نفر امکان پذیر است
 
وی در رابطه با اظهارات شهرام نوشیر  در مورد پرداخت سلیقه‌ای دستمزدها نیز بیان داشت: سقف و کف تمامی اجراهای عمومی برای اجرا در شهرستان و تهران به دفعات مطرح شده است، برای شهرستان از 500 هزار تومان تا 1.5 میلیون تومان و برای تهران از 1.5 میلیون تومان تا 3 میلیون تومان است. اگر مدیران هنری و تئاتر مخالف این طرح بودند چرا در همان زمان مخالفت نکردند. هیچ گروهی بدون فرم،  حمایت‌ مالی نشده است. تمام گروه‌ها با فرمی که بر روی سایت انجمن هنرهای نمایشی ایران درج شده بود و الان 5 ماه است که این سایت از دسترس خارج شده، با 8 امضاء مدیران مربوطه دستمزد خود را دریافت می‌کنند. به دفعات گفتیم که چرا اینها تسویه نمی‌شود؟ در نشست جشنواره تئاتر فجر گفتم که دست گروه‌های تئاتر خیابانی را می‌بوسم چرا که سخاوتمندانه تئاتر کار می‌کنند و حمایت مالی نمی‌شوند. باید متذکر شوم که هیچ سلیقه‌ای در پرداخت مبلغ قراردادها نبوده و همه چیز برنامه‌ریزی شده و مدون بوده است.
 
*نمایش‌های ارزشی «داستانک» و «هیس» به سفارش معاونت‌ هنری وزارت ارشاد بودند
 
مدیر اسبق روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد تصریح کرد: به هیچ گروهی بدون مجوز دستمزد داده نشده و اینها سفارش معاونت هنری بوده است. نمایش‌های «هیس» و «داستانک» که هر کدام 15 میلیون تومان دستمزد گرفتند، هر دو سفارش معاون هنری بودند. نمایش «هیس» که با موضوع بیداری اسلامی بود و 40 اجرا رفت و  نمایش «داستانک» که 35 اجرا رفت. «داستانک» در چهار جشنواره شرکت کرده و در تهران اجرای عمومی شد.

وی در مورد پرداخت دستمزد 15 میلیونی به نمایش «داستانک» اظهار داشت: نمایش‌های «هیس» و «داستانک» پرمخاطب‌ترین نمایش‌های ارزشی و انقلابی دوران مدیریتی من بوده است که از آن حمایت شده است، آیا معاون هنری وزارت ارشاد نباید به خود افتخار کند که پرمخاطب‌ترین اثر تئاتر خیابانی مدیریت من یک اثر ارزشی بوده است، ارزشی‌ترین اثری که 15 میلیون تومان از آن حمایت شده است. چرا پاسخ نمی‌دهند که برای حضور فلان هنرمند در فلان مراسم حاضرند 100 سکه بهار آزادی بدهند و آن هنرمند هم حضور پیدا نمی‌کند.
 
* آیا معاونت هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی نباید از نمایش «پیامبر» حمایت کند؟
 
امرایی افزود: نمایش «پیامبر» به سفارش معاون هنری وزارت ارشاد و رئیس وقت مرکز هنرهای نمایشی در روزهایی که به پیامبر اکرم توهین شد، تولید شده بود. آیا معاون هنری وزارت ارشاد وظیفه‌اش حمایت از هنرمندانی نیست که در مواجه با توهین به پیامبر اسلام فعالیت می‌کنند. وظیفه معاون هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی چیست؟ فکر می‌کنم به جای این حاشیه‌سازی‌ها باید کمی تأمل کرد و باید برنامه داشت زیرا تئاتر ما با مدیریت تأخیری به جایی نمی‌رسد.

نمایش «بانوی حصاری» اجرای عمومی رفت و با تأیید 8 نفر امضاء کننده دستمزد خود را دریافت کرد. نام علیرضا دهقانی و ماندانا ابقری در فرم قبل از اجرای عمومی ذکر شده بود اما بعد بازیگران دیگری جایگزین شدند. مهم این است که دفتر تئاتر خیابانی برای چای و قند خود از هزینه‌های شخصی استفاده می‌کرد. سندی بیاورند که برای پرچم، مهر و کاغذ انجام امور اداری دفتر تئاتر خیابانی هزینه کردند، دفتر تئاتر خیابانی با هزینه‌های شخصی اداره می‌شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها