امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 26
۰۴:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107331
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بهمن عباسی در مراسم آغاز فعالیت کانون سراسری انجمن‌های صنفی کفالت، اقامت و اشتغال اتباع

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بهمن عباسی در مراسم آغاز فعالیت کانون سراسری انجمن‌های صنفی کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی با بیان اینکه با افتتاح این کانون شاهد افزایش روزافزون موفقیت در ساماندهی اتباع خارجی خواهیم بود، گفت: این دفاتر در حال حاضر دو حوزه اقامت و اشتغال را پوشش می‌دهند و با توجه به سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی سایر فعالیت‌های اجرایی نیز بر عهده این دفاتر قرار خواهد گرفت.

معاون اداره‌کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: اصلی‌ترین برنامه‌ای که در حوزه اشتغال دنبال می‌کنیم راستی‌آزمایی است که با بازرسی‌هایی که با کمک کانون انجام می‌دهیم محل سکونت و اشتغال اتباع خارجی را شناسایی می‌کنیم چون با توجه به جابه‌جایی زیادی که این افراد انجام می‌دهند باید مورد رصد قرار گیرند.

وی همچنین به برگزاری گشت‌های مشترک برای دستگیری اتباع غیرمجاز خارجی اشاره کرد و گفت:‌ این اقدام با همکاری نیروی انتظامی، وزارت کشور و کانون انجام می‌شود.

عباسی ادامه داد: روزانه 10 تا  15 اتوبوس از اتباع غیرمجاز از تهران طرد می‌شوند و برخورد با این موارد نیاز به مدیریت یکپارچه دارد که با استفاده از سامانه رصد از مهرماه عملیاتی می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به پراکندگی اتباع خارجی در استان‌های کشور لزوم دفاتر اقامت و اشتغال از حساسیت بیشتری برخوردار است، بیان داشت:‌ با کمک دولت شناسایی و راستی‌آزمایی اتباع غیرمجاز انجام می‌شود.

به گفته عباسی، ساماندهی این مسئله نیاز به هماهنگی دستگاه‌های مسئول دارد به همین جهت باید ورود و خروج افراد خارجی مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا بتوانیم در حوزه ساماندهی قدم‌های مثبتی برداریم.

معاون اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با حمایت وزیر کار و قائم مقام بین‌الملل بودجه‌ای برای گشت‌های مشترک اختصاص داده‌ایم که هفته گذشته به استان‌ها ابلاغ شد و امیدواریم که مرحله دوم بودجه را هم در آینده به این مسئله اختصاص دهیم.

وی به همکاری مشترک کانون انجمن‌های دفاتر کفالت و اقامت با وزارت کار در صدور آیین‌نامه‌ها و بخش‌نامه‌ها اشاره کرد و افزود: با کمک کانون سعی می‌کنیم بخش‌نامه‌های اجرایی‌تری صادر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دفاتر کفالت، اقامت و اشتغال می‌توانند به عنوان بازوی اجرایی در اختیار دولت باشند و به ساماندهی اتباع خارجی در کشور کمک کنند.

عباسی با اشاره به بخشنامه تیرماه وزارت کار که از طریق معاون رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد، گفت: در این بخشنامه به امر به کارگیری اتباع ایرانی در مشاغل مختلف در راستای صیانت از نیروی کار ایرانی تأکید شده است.

وی افزود: همچنین با هماهنگی دفاتر هدایت نیروی کار وزارت کار با کانون‌ کاریابی‌های داخلی مذاکره شد که فرصت‌های شغلی وجود دارد با اولویت نیروی کار ایرانی داده شود.

*حدود 3.5 میلیون نفر اتباع خارجی در کشور به صورت مجاز و غیر مجاز حضور دارند

در ادامه این مراسم، سید تقی قائمی رئیس کانون کفالت، اقامت و اشتغال با اشاره به آغاز به کار کانون کشوری گفت: این کانون به موجب ماده 131 قانون کار از مجموعه انجمن‌های صنفی در 14 استان کشور تشکیل شده و در دو حوزه اقامت و اشتغال اتباع خارجی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: حدود 3.5 میلیون نفر اتباع خارجی در کشور به صورت مجاز و غیر مجاز حضور دارند و مدیریت این افراد قطعاً از طریق دولتی به طور مناسبی صورت نمی‌گیرد.

قائمی با بیان اینکه این دفاتر می‌توانند شروعی برای مدیریت متمرکز اتباع خارجی در کشور باشند، ادامه داد: 20 دستگاه دولتی در این خصوص مسئولیت دارند که در برخی موارد تصمیم‌گیری‌های آنها در این خصوص به صورت واحد شکل نمی‌گیرد، بنابراین اگر در کشور یک سیاست‌گذاری متمرکز انجام شود با توجه به شرایط فعلی کشور ضرورت نظارت بیشتر بر این مسئله احساس می‌شود.

رئیس کانون کفالت، اقامت و اشتغال افزود: در حال حاضر 120 کشور در دنیا جمعیتی حدود 3.5 میلیون نفری دارند که برای اداره آنها دولت وجود دارد این در حالی است که ما در کشور 3.5 میلیون تبعه خارجی داریم که در ابعاد مختلف در کشور ما تأثیرگذارند.

وی اضافه کرد: ایجاد فرهنگ غلط کار در کشور ما از مسائلی است که اتباع خارجی ایجاد کرده‌اند و به گفته وزیر کار 2 میلیون فرصت شغلی در اختیار اتباع خارجی است.

قائمی گفت:‌ هم‌اکنون برخی کارفرمایان علاقه‌ای به داشتن کارگر ایرانی ندارند و ترجیح می‌دهند از کارگر افغانی استفاده کنند چون دستمزد کمتری به آنها می‌دهند و موارد دیگری مثل بیمه، مرخصی، پاداش و بیمه‌بیکاری برای آنها نمی‌پردازند.

رئیس کانون دفاتر کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی افزود: همچنین اتباع خارجی از یارانه بهداشتی، سوخت، خدمات شهری، آموزش و پرورش و حمل‌ونقل کشور ما استفاده می‌کنند بنابراین به این نتیجه رسیدیم که برای ساماندهی این افراد این دفاتر را تشکیل دهیم تا کارهای اجرایی که دست و پای وزارت کشور، وزارت کار و نیروی انتظامی را می‌گیرد به این دفاتر سپرده شود.

به گفته وی، 14 خدمت برای دفاتر کفالت تعریف شده که الان دو خدمت اقامت و اشتغال ارائه می‌شود و به مرور سایر خدمات را به اتباع خارجی خواهیم داد.

قائمی گفت: با این اقدام افراد تبعه غیرقانونی ترغیب می‌شوند که به طور قانونی فعالیت کنند چون هم‌اکنون بیش از 50 درصد اتباع خارجی ساکن ایران غیرقانونی هستند و ما از شرایط شغلی و اقامتی آنها بی‌خبر هستیم.

رئیس کانون دفاتر کفالت، اقامت و اشتغال با اشاره به برنامه‌های قانون در بلندمدت گفت: برنامه ما این است که بتوانیم حضور و پراکندگی اتباع خارجی در کشور را مدیریت کنیم تا آنها نتوانند محل شغل و اقامت خود را تعیین کنند و از طریق سامانه متمرکز ما و با توجه به نیاز استان‌ها مشخص شود که هر یک از این افراد در کدام استان شاغل و ساکن شوند.

وی افزود: ایجاد حساب بانکی و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن اتباع خارجی از دیگر برنامه‌هایی است که مقدمات آن را آغاز کرده‌ایم.

قائمی با بیان اینکه ایجاد سامانه بستر برای این است که اتباع خارجی غیر قانونی احساس امنیت نکنند، گفت: به دنبال این هستیم که تیم‌های مشترکی با همکاری وزارت کار، وزارت کشور و ناجا با افراد غیرقانونی برخورد کنند تا از کشور طرد شوند و حق اتباع قانونی ضایع نشود.

وی بیان داشت: یک سوم اتباع افغانی در کشور ما در تهران ساکن هستند و اخیراً 315 هزار کارت موقت کار بین این افراد توزیع شده است.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها