امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107338
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ‌علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در حاشیه دیدار با مسئولان و اصحاب رسانه مصری ...

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ‌علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در حاشیه دیدار با مسئولان و اصحاب رسانه مصری که عصر امروز (شنبه 8 شهریور ماه) در مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سوالات آنان پاسخ گفت.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ایران قرار است به 5 صورت تفاهم آژانس پاسخ دهد و رفع ابهام کند، چرا شاهد اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران هستیم، گفت: پیش‌بینی اینکه در مذاکرات چه می‌گذرد کار آسانی نیست تا آنجایی که مربوط به ایران می‌شود که باید گفت که ایران در مواضع اصولی خود تاکید دارد ضمن اینکه در ادامه مذاکره نیز تاکید دارد.

وی ادامه داد: کسانی که از جانب ایران در مذاکرات شرکت می‌کنند تا به امروز نشان دادند که وزنه‌ای از مواضع بر حق ایران عقب‌نشینی نمی‌کنند و اینکه آمریکایی‌ها در آستانه مذاکرات تحریم‌هایی را علیه ایران وضع می‌کنند، بر آنان هیچ تاثیری ندارد.

ولایتی خاطرنشان کرد: ایران با تدبیر کامل و تاکید جدی بر اصول خود بر مذاکره پایبند است و این اصول عبارتند از اینکه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، حق ایران است و این امر را نه به عنوان یک کار معنوی بلکه برای استفاده  در مصارف صنعتی به کار خواهد بست.

وی با بیان اینکه تاکنون نتوانستند دلیلی مبنی بر اینکه ایران در استفاده از انرژی هسته‌ای به انحراف برسند، خاطرنشان کرد: ‌هیچ نشانه‌ای از انحراف ایران در استفاده غیر صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای پیدا نشده و ما معتقد به مذاکره و استمرار آن هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک تصریح کرد: اتحادی که در گذشته میان گروه 1+5 مشاهده می‌شد، دیگر به آن صورت وجود ندارد چرا که شاهد هستیم روسیه در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تاکید می‌‌کند.

وی با بیان اینکه این امر تأثیری بر روابط اقتصادی ایران ندارد، تصریح کرد: ‌ایران بر روابط خود با روسیه و چین ادامه می‌دهد ضمن آنکه خواستار برداشته شدن تحریم‌ها است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا امر تازه‌ای نیست، خاطرنشان کرد: این مربوط به امسال و گذشته نمی‌شود بلکه از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته است و هرچه زمان می‌گذرد به جهان نشان دادند تابع آمریکا نیستند و ایران به اقدامات اقتصادی خود با چین، هند و فروش و نفت خود به روسیه ادامه خواهد داد.

ولایتی با بیان اینکه ایران به مسیر خود ادامه خواهد داد، خاطرنشان کرد: ایران با حفظ حق خود در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به مسیر خود ادامه می‌دهد و امیدوارم در مذاکرات گام‌هایی به جلو بردارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در پایان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا اقدامات صورت گرفته آمریکا بنا بر موضع رسمی ناقض توافق ژنو است یا خیر و دستگاه دیپلماسی باید چه رویکردی را از خود در مقابل این تحریم‌ها نشان دهد، تصریح کرد:‌ تحریم‌های اعمال شده علیه ایران ناقض توافق ژنو است که همانطوری که دستگاه دیپلماسی این امر را محکوم کرد ما نیز آن را محکوم می‌‌کنیم.

وی با بیان اینکه بر اساس توافق ژنو هیچیک از کشورهای 1+5 نباید تحریمی را علیه ایران وضع کنند، خاطرنشان کرد: این امر به معنای آن نیست که ایران از مواضع اصولی خود دست بردارد و به راه درست خود ادامه می‌دهد چرا که این امر مورد قبول کشورهای جهان است و همچنان تاکید دارد که باید مذاکرات ادامه داشته باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها