امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107397
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، روز داروساز از مناسبت‌هایی است که ذهن هر بیماری را به سوی کانون‌های درمان معطوف می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، روز داروساز از مناسبت‌هایی است که ذهن هر بیماری را به سوی کانون‌های درمان معطوف می‌کند.

رشته داروسازی همان علمی است که در ساخت و تولید دارو و ارائه اطلاعات دارویی به بیماران نقش ارزنده‌ای دارد.

با توجه به ارتباط رشته داروسازی با علوم زیست‌شناسی، بیوشیمی و علوم پایه پزشکی این رشته از رشته‌های سخت و پرطرفدار رشته علوم تجربی محسوب می‌شود.

رشته داروسازی سرحلقه درمان همه بیمارانی است که چشم امید به داروهای موثر و بی‌ضرر دوخته‌اند. دارو به عنوان وسیله مداوا شناخته شده و چشم امید بیماران به همان داروها دوخته شده است.

رازی از نخستین افرادی است که از دانش شیمی در علوم پزشکی استفاده کرد و همین عامل موجب شد تا او را پدر داروسازی و شیمی کاربردی خطاب کنند.

از نظریات این پزشک بزرگ در طب امروز نیز استفاده شده چراکه در مورد سنگ‌های کلیه و مثانه نیز کتاب‌هایی نوشته است که در حال حاضر از آن استفاده می‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: در حال حاضر 126 داروخانه فعال خصوصی و دولتی در کردستان وجود دارد.

محمد تمیمی اضافه کرد: 145 داروساز در سطح استان در حال ارائه خدمت به شهروندان هستند.

تمیمی در خصوص نحوه نظارت بر داروخانه‌های استان، خاطرنشان کرد: این موضوع از طریق واحد بازرسی مدیریت و نیز واحد نظارت بر درمان شبکه‌های بهداشت و درمان انجام می‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: هر داروخانه در سطح استان در ماه حداقل یک‌بار بازرسی شده و بسیاری دیگر نیز بیش از یک بار در ماه مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول بیان کرد: طی بازدیدهای به عمل آمده، لیست بازرسی تکمیل شده و در صورت تخلف برابر آئین‌نامه و ضوابط داروخانه‌ها با متخلفین برخورد می‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: بازرسان دارویی در شبکه‌ها به صورت منظم و روزانه از داروخانه‌ها بازرسی به عمل آورده و مراتب را گزارش می‌دهند.

وی با بیان اینکه باید دارو در داروخانه تحت شرایط و دمای مناسب نگهداری شود، گفت: معمولا داروهای غیریخچالی در دمای زیر 30 درجه نگهداری می‌شوند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: داروهای یخچالی بین دمای 2 تا 8 درجه نگهداری می‌شوند و این میزان دما در بازدیدهای بازرسان این معاونت اندازه‌گیری می‌شود.

وی عمده مشکلات صنفی داروسازان را کمبود مسئول فنی، تغییرات قیمت داروها و عدم مطابق برچسب‌گذاری قیمت‌ها دانست.

تمیمی با اشاره به اینکه داروخانه‌ها باید با رعایت فاصله در شهرها مستقر شوند، تصریح کرد: تراکم مطب پزشکان در یک منطقه بدون رعایت فاصله و عدم توجه به تعداد داروخانه‌های موجود از مشکلات بارز داروسازان استان به شمار می‌رود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان کرد: روند تهیه و تأمین دارو برای عرضه به بیمار و توجه به جایگاه داروساز در داروخانه برای ارائه مشاوره به بیماران نیازمند فرهنگ‌سازی بیش از پیش است.
انتهای پیام/79019/ق30/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها