امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۶:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107420
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه حفاظت از محیط زیست ایران، مسئولیت ویژه سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: 10.6 درصد از عرصه کشور در قالب مناطق چهارگانه؛ اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش، پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه این مناطق به لحاظ ارزش اکولوژیکی و اهمیت اکوسیستمی از ارزشمندترین مناطق کشور محسوب می شوند، افزود: بر اساس قانون حفاظت و بهسازی، این مناطق باید تحت مدیریت سازمان قرار گیرند.

وی ادامه داد: محیط بانان به عنوان حافظان محیط زیست و ضابطین دادگستری، مسئولیت‌های دشوار و متعددی همچون مشاهده‌گری تغییرات به منظور اطلاع رسانی به نهادها و مقام‌های مافوق و مسئول و اطلاع رسانی به بازدید کنندگان از این مناطق را برعهده دارند و در این راه حتی به دلیل حضور در مناطق، بسیاری مواقع از خانواده و شهر خود نیز دور هستند.

2700 محیط بان برای حفاظت از 10.6 درصد عرصه کشور

وی با اعلام اینکه در حال حاضر برای حفاظت از 10.6 درصد از عرصه کشور، تنها 2700 محیط بان وجود دارد، اظهار داشت: اگرچه این تعداد محیط بان برای حفاظت از این وسعت منطقه‌ای بسیار کم است اما برای همین تعداد کم نیز نحوه استخدام از تنوع بسیاری برخوردار است، به گونه‌ای که 1900 محیط بان رسمی و پیمانی هستند و 900 محیط بان به صورت قراردادی خدمت می‌کنند.

مجابی گفت: یکی از موارد مهمی که در این حوزه مورد توجه جدی رئیس جمهور یازدهم قرار دارد، رسیدگی به وضعیت محیط بانان است زیرا آن ها به دلیل مسئولیت‌های متعددی که بر عهده دارند در معرض خطرات زیادی قرار می‌‌گیرند و از همین رو با گذشت کمتر از یکسال از حضور مدیر جدید در سازمان حفاظت محیط زیست، موضوع تبدیل وضعیت محیط بانان در دستور کار قرار گرفت.

تبدیل وضعیت 410 محیط بان

این مقام مسئول افزود: طی بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد، در میان محیط بانان قراردادی، افرادی از دو سال سابقه خدمت تا 18 سال سابقه خدمت وجود دارد.

وی با ابراز خرسندی از نتیجه بخشی پیگیری‌های صورت گرفته از معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری و جذب موافقت این معاونت برای تبدیل وضعیت 410 محیط بان از قراردادی به پیمانی، این اقدام را از موارد بسیار مهم در افزایش انگیزه محیط بانان در پاسداری از محیط زیست کشور دانست.

پرداخت حق الکشف‌های معوقه محیط بانان از سال 90

معاون سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از دریافت مجوز اعتباری 5 میلیارد تومانی از دولت خبر داد و اظهار داشت: این اعتبار برای پرداخت معوقات حق الکشف محیط بانان که از سال 1390 به بعد پرداخت نشده بود، همچنین پرداخت دیه برای محیط بانانی که حین درگیری ها محکوم به پرداخت دیه شده بودند، تخصیص داده شد.

مجابی ارائه آموزش‌های تخصصی به محیط بانان، همچنین فراهم کردن امکانات مورد نیاز از جمله وسائط نقلیه برای آن‌ها را از جمله موارد مهم در اجرای بهتر مسئولیت‌‌ها از سوی آنان دانست و ابراز امیدواری کرد: سازمان حفاظت محیط زیست بتواند با استفاده از فضا و نگاه مثبت دولت تدبیر و امید به موضوع محیط زیست، علاوه بر فائق آمدن بر مشکلات به جایگاه واقعی خود باز گردد.

وی جذب پس از گذراندن دوره محیط بانی در دانشگاه محیط زیست را یکی از شیوه‌های جذب محیط بانان در آینده اعلام کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها